Povežite se s nama

Kultura

FOTO Djeca se i ove godine dobro zabavila na edukativnim radionicama „Ljetne muzezancije“

Objavljeno:

- dana

Treću godinu zaredom u Starome gradu i ispred utvrde održan je program ljetnih edukativno-zabavnih aktivnosti za djecu pod nazivom „Ljetna muzezancija“.

Radionice su održane od 18. do 22. srpnja, a osmišljene su s ciljem upoznavanja najmlađih posjetitelja s kulturnom baštinom koja se čuva u utvrdi Stari grad putem niza edukacijskih, likovnih i zabavnih aktivnosti primjerenih uzrastu sudionika – djeci u dobi od 7 do 10 godina. Voditeljica programa je Jelena Petković, kustosica pedagoginja u GMV-u.

Djeca su tako imala prilike sudjelovati u muzejskim sadržajima sličnim onima koje Gradski muzej Varaždin za njih priprema u okviru edukacijskog programa MIŠ – Muzej i školatijekom školske godine.

Uz već otprije popularne radionice, ove godine dodana je i arheološka radionica za ljubitelje otkrivanja i istraživanja skrivenih ostataka prošlih vremena.

Odličan odaziv uz poznata lica

Odaziv i interes za ljetni program i ove je godine bio odličan, rekla nam je Jelena Petković, a sudjelovalo je ukupno 25 djece.

– Jako mi je drago što vidim poznata lica na „Ljetnoj muzezanciji“ već treću godinu zaredom, neki od polaznika dolaze svake godine, što znači da su osmišljene aktivnosti djeci itekako zanimljive. Prvi dan (Legendarni dan) ispričali smo polaznicima priču o dvorcu Stari grad i poznatoj sireni Meluzini koju djeca prepoznaju s glavnog gradskog trga te smo bojali velike sirene. Drugi dan (Društveni dan) smo imali vodstvo Kulturno-povijesnim odjelom Muzeja kako bi polaznici vidjeli i naučili nešto o raznovrsnim muzejskim predmetima te smo uvježbali vizualno pamćenje putem prikladnih igara pamćenja – govori Petković.

Dodaje da je, prema dosadašnjem iskustvu, među djecom najpopularniji treći, Slikarski dan.

– U trećem danu polaznici imaju priliku koristiti prave štafelaje i platna za slikanje te mogu sami odabrati temu i motive koji ih podsjećaju na dvorac. Najviše zastupljeni motivi slika bili su dvorac, princeza, vitez i muzejski predmeti: kamena rozeta, sirena Meluzina i odjevni predmeti izloženi u cjelini „Kultura odijevanja“ koja ih se posebno dojmila – otkrila je pedagoginja.

Četvrti, Sportski dan bio je posebno zanimljiv onima natjecateljskog duha. Voditeljica je za „Ljetnu muzezanciju“ napravila mete za pikado po uzoru na streljačke mete koje su izložene u stalnom muzejskom postavu i muzejski Twister s poljima na kojima su muzejski predmeti.

– Zadnji, Arheološki dan proveli smo kao pravi arheolozi – na istraživanju u kojem smo iz pijeska iskopavali modele kostiju vunastog nosoroga i podsjetili se izložbe „Erik/a-vunasti nosorog“ te smo na samom kraju podijelili potvrde o sudjelovanju svim polaznicima s otisnutim pečatom u vosku i male nagrade. Nagrada je bila listić za izradu makete Staroga grada i dio slagalice s dvorcima Living Castles kako bismo ih potaknuli na daljnje istraživanje povijesti drugih dvoraca u blizini – objasnila je Petković.

Povratne informacije od roditelja i polaznika su vrlo dobre, ističe, jer djeca vole učiti o povijesti i kulturi grada Varaždina putem igre i zabavnih, novih aktivnosti.

– Za „Ljetnu muzezanciju“ se prijavljuju općenito djeca koja već sada, u ranim godinama, pokazuju interes i ljubav prema povijesti i umjetnosti, a u Starome gradu mogu naučiti ili produbiti znanje o onome što ih prirodno privlači – zaključila je Jelena Petković.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje