Povežite se s nama

Kultura

FOTO Do kraja mjeseca uživajte u umjetnosti čipke: u petak otvoren 24. Međunarodni festival čipke

Objavljeno:

- dana

Umjetnost čipke – kreacije na haljinama, čipkasti šator i čipka izrađena od 7,5 kilometara konca samo su dio čarolije naše nematerijalne kulturne baštine koja se prezentira na ovogodišnjem 24. Međunarodnom festivalu čipke.

U petak, 11. rujna, u Lepoglavi je otvoren 24. Međunarodni festival čipke. Kako bi se usprkos epidemiološkoj situaciji nastavila tradicija održavanja Festivala, Grad Lepoglava odlučio je da će se festival održati u drugačijem – virtualnom obliku.

Izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, visokog pokrovitelja Festivala, njegov savjetnik za kulturu Zdravko Zima otvorio je Festival.

– Danas smo u gradu upisanom na kulturnu mapu Hrvatske.  Za čipku je osim znanja, spretnosti i talenta potrebno veliko strpljenje, ono čega nam najviše nedostaje. Strpljene je važna osobina i ako budemo strpljivi nadam se da ćemo idući festival dočekati bez zaštitnih maski – rekao je Zima.

– Ne želeći prekinuti kontinuitet održavanja Festivala, koji je po prvi puta održan 1997. godine, prilagodili smo se okolnostima i organizirali ga u virtualnom obliku, predstavljajući svijetu i ove godine čipku u njenom punom sjaju i ljepoti. Lepoglavska čipka naše je bogato kulturno nasljeđe koje ima značajan utjecaj na lokalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini – istaknuo je gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić te naglasio kako na svojim pametnim telefonima, tabletima i računalima možete virtualno prošetati izložbama postavljenima u prostoru pavlinskog samostana i pogledati video predstavljanja 12 inozemnih i devet izlagača iz domaćih čipkarskih centara koji su, da su okolnosti drugačije, danas trebali biti u Lepoglavi kao sudionici.

Izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića Anđelko Stričak rekao je da je za izradu čipke potrebno puno ljubavi i topline te da je čipka odličan turistički potencijal.

Veleposlanica Republike Bugarske Nj.E. Genka Vasileva Georgieva istaknula je da joj je zadovoljstvo i čast što boravi u Lepoglavi i što je Bugarska zemlja partner 24. Međunarodnog festivala čipke: – Tijekom Festivala posjetitelji će se moći upoznati s umijećem izrade čipke u Bugarskoj, koja kao i lepoglavsko čipkarstvo, potječe od briselske čipke.

Čestitke na organizaciji Festivala domaćinu je uputila izaslanica ministrice kulture i medija Tatjana Kolarić, pohvalivši način kako su u ovim zahtjevnim i specifičnim vremenima nastavili festivalsku promociju lepoglavske čipke i njene vrijednosti, te prenijela poruku ministrice Nine Obuljen Koržinek: – Vjerujem da će lepoglavska čipka trajno osigurati očuvanje i promociju čipkarstva ispunjavajući ciljeve UNESCO-ve konvencije za zaštitu nematerijalne kulturne baštine čije je Hrvatska potpisnik.

– Festival primjerom pokazuje da smo prepoznali jedinstvenost i umjetničku značaj, ali i gospodarsku vrijednost čipke koja, osim što nosi tradicijski kod ovog kraja, ima bitan ekonomski i socijalni element, prehranjivala je obitelji i generacije, spaja ljude, krajeve i kontinente. „Mala nit koja čini velika djela“ – istaknula je izaslanica ministrice turizma i sporta Olivera Šarić.

Svečanost otvaranja održana je u festivalskom šatoru postavljenom u atriju pavlinskog samostana.

– Lepoglavska čipka jedan je od brendova Varaždinske županije i obogaćuje njenu turističku ponudu – poručio je predsjednik Skupštine Varaždinske županije Alen Runac.

Festivalom možete virtualno prošetati ovdje: https://festival-cipke.com/, a svi koji se nađu u Lepoglavi mogu ga razgledati i uživo svake subote i nedjelje do kraja rujna od 10 do 17 sati.

Ulazak u samostan bit će besplatan, ali će se posjetitelji morati pridržavati svih propisanih epidemioloških mjera.

Festival se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, Ministarstva kulture i medija, Ministarstva turizma, Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje