Uspješno provedena druga ovogodišnja akcija dobrovoljnog darivanja krvi u Maruševcu
U prostorijama Općine Maruševec danas je provedena druga ovogodišnja akcija dobrovoljnog darivanja krvi za darivatelje sa šireg maruševečkog područja. U...
Pišući tjedne kolumne za DuList dr. Siniša Car godinama je s čitateljima dijelio svoju otočku svakodnevicu, ne razmišljajući da bi njegove riječi ikada mogle postati ukoričene. No, knjiga „Mljet, Sadržaj sreće“, prva u nakladi DuLista, svjetlo dana ipak je ugledala početkom prosinca, a potom je, u prostoru Studentskog doma, u srijedu održana i njezina dubrovačka promocija.
U središte svojih priča i intimnih razmišljanja o životu, dr. Car stavlja čovjeka, ukazuje na sedam razloga za sreću koje svatko od nas može pronaći, a donosi i duboki uvid u filozofske rasprave o vjeri i životu.
– Iznimno sam ponosan što imam priliku upravo u Dubrovniku, među brojnim dragim ljudima, predstaviti svoje zapise o specifičnosti Mljeta, jednog od najljepših hrvatskih otoka na kojemu sam proveo proteklih pet godina. Za to vrijeme naučio sam štošta, i to ne samo o sebi, već i o funkcioniranju zajednice, zajedničkim doprinosima kojima unaprjeđujemo kvalitetu života ljudi koji, iako često geografski izolirani, nipošto nisu osamljeni ili otuđeni – izjavio je dr. Car.
Životni put dr. Siniše Cara na prvi pogled djeluje klasično – završio je medicinu, specijalizirao internu medicinu, subspecijalizirao kardiologiju te potom postao doktor znanosti. No, negdje u sebi htio je još više od toga, a njegov je spisateljski potencijal i talent vrlo rano prepoznala Barbara Đurasović, glavna urednica DuLista, ujedno i urednica knjige.
– Iščitavanjem kolumni dr. Cara mogu se dobiti odgovori, otvarati nove teme za razmišljanje, krenuti u potragu za smislom. „Sadržaj sreće“ knjiga je o življenju u trenutku koja, iako ponegdje progovara o ozbiljnim pitanjima vjere, postojanosti i smisla, čitatelja ne opterećuje već ga potiče na razmišljanje, a ponekad evocira i neka lijepa sjećanja koja svatko nas veže za neko, samo nama bitno, mjesto – navela je.
Odluka dr. Cara da posao kardiologa u varaždinskoj Općoj bolnici zamijeni ordinacijom opće medicine na Mljetu svojedobno je iznenadila mnoge.
No, svestrani liječnik izvrsno se uklopio među Mljećane i njihovu zajednicu – oformio je crkveni zbor, pjevao u klapi, a inicirao je i otvaranje podružnice Glazbene škole.
– Svojih pet godina života i karijere nama je poklonio, sretni smo i zahvalni – izjavio je ravnatelj Nacionalnog parka Mljet Ivan Sršen i dodao: „Naravno, tužno smo, ali i dalje ga očekujemo na Mljetu, dio je njega i uvijek je dobrodošao na otok. Bitan je trag koji ostavite iza sebe. On je bio sugovornik s kojim bi se imalo o čemu pričati.“
Nakon dubrovačke promocije, predstavljanje knjige „Mljet, Sadržaj sreće“ uslijedit će u Varaždinu, rodnom gradu dr. Cara, 28. prosinca u Gradskoj knjižnici i čitaonici u 19 sati, a potom, 21. siječnja, i u Zagrebu, gradu u koji se preselio nakon pet godina provedenih na Mljetu i u kojem danas radi kao kardiolog u KBC Sestre milosrdnice.
Sustav e-Građani zabilježio je više od dva milijuna korisnika, a broj korisnika svakodnevno raste.
Građanima su trenutačno na raspolaganju preko 100 e-usluga, a uskoro se očekuje dodavanje novih usluga koje su u završnim fazama razvoja. Pet najčešće korištenih e-usluga su Korisnički pretinac, Portal zdravlja, e-Porezna, Elektronička komunikacija sa sudovima i e-Dnevnik za roditelje.
Najveći broj korisnika dolazi iz dobnih skupina od 40 do 44 godine, a zatim od 35 do 39. Roditelji najčešće koriste usluge poput Portala zdravlja, e-Dnevnika, e-Matičnih knjiga, e-usluga MUP-a te Moj OIB za svoje potrebe u vezi s djecom.
„Kontinuirani rast korisnika sustava e-Građani svjedoči o tome da su građani prepoznali njegovu vrijednost“ izjavio je ministar Damir Habijan te dodao „Naš cilj je nastaviti unapređivati digitalizaciju svih javnih procesa, razvijati nove e-usluge i povezivati tijela državne uprave kako bismo građanima i poduzetnicima osigurali bržu i kvalitetniju uslugu. Portal e-Građani predstavlja ključnu poveznicu između građana i javne uprave, omogućavajući im jednostavan pristup uslugama i informacijama te olakšavajući svakodnevne administrativne zadatke. Digitalizacija svih procesa javne uprave doprinosi transparentnosti, smanjenju birokracije i učinkovitijem upravljanju, čime se poboljšava kvaliteta života naših građana“.
Cilj portala e-Građani je postati bolji alat za rješavanje životnih situacija i pružiti podršku građanima.
„Fokus je na najčešće situacije u kojima građani koriste usluge državnih tijela. To će se postići pružanjem relevantnih informacija na jednom mjestu, organiziranim prema koracima koje građani trebaju slijediti. Sadržaj će biti strukturiran s jasnim smjernicama primjenjivim na sve životne situacije, kako bi bio što pristupačniji“ izjavio je državni tajnik Bernard Gršić.
Dvomilijunti korisnik bit će kontaktiran te će mu se uručiti simboličan poklon paket.
Gljivarsko društvo Ivanec u subotu je, 12. listopada, bilo sjajan domaćin svojim gostima iz 15-ak gljivarskih društava Hrvatske, Slovenije i Srbije, koji su se okupili na 9. međunarodnoj gljivarijadi.
Nakon okupljanja kod Ribičkog doma, sudionici su u pratnji svojih domaćina krenuli u potragu za gljivama u šume širom kraja, od Željeznice i Prigorca do Trakošćana. Budući da su šume već „prokrstarene“ uzduž i poprijeko a vrganji pobrani, u košaricama ih se i nije našlo previše, no zato su ih sudionici napunili drugim gljivama (trubače, sunčanice) te kestenjem.
Nakon povratka dočekala ih je topla okrepa – 50 litara gljivarskog kotlića i 80 litara graha, koji su, nakon pješačenja, itekako prijali na terasi Ribičkog doma, objavio je Grad Ivanec.
Po dugogodišnjem običaju, domaćini su gljive naših šuma predstavili na izložbi na kojoj su prikazali oko 230 vrsta gljiva. Svaka gljiva je determinirana, tj. ispod svake je bio naveden njen naziv na hrvatskom i latinskom, uz jasno istaknut status o tome radi li se o jestivoj ili nejestivoj, uvjetno jestivoj, otrovnoj, ljekovitoj, zaštićenoj vrsti itd.
Pozdravne riječi svim je gostima uputio predsjednik GD-a Ivanec Zvonko Turčin. Obratio im se i predsjednik Hrvatskog gljivarsko-mikološkog saveza Branko Bartolić.
– Ova gljivarijada meni je osobno jedna od najdražih i pratim je od samoga početka. Posebna pohvala ide domaćinima na izložbi gljiva. Ona pokazuje da su determinatori napravili odličan posao, a to to znači da smo i mi, u Savezu, postigli svoj cilj njihovim uključivanjem u stručno osposobljavanje za determinatore – poručio je Bartolić.
U ime Grada Ivanca, koji je i ove godine pomogao u održavanju Gljivarijade, sve goste i domaćine pozdravio je zamjenik gradonačelnika Marko Friščić te im poželio dobrodošlicu u Ivanec.
Dobro druženje gljivara nastavljeno je uz domaću glazbu i ples. Najljepšom gljivarskom košaricom proglašena je košarica Marine Relić iz Sremske Mitrovice. Najteži vrganj (33 dag) pronašao je Damir Malizan iz Karlovca, a za najljepšu gljivu proglašena je Prava tigrica (Amanita excelsa(Fr.) Bertill.) koju je pronašao Stevica Dabić iz S. Mitrovice.
Njima su pripale simbolične nagrade – drvene skulpture vrganja koje je izradio ivanečki umjetnik Dario Horbec te promo vrećice koje je osigurala Turistička zajednica Grada Ivanca.