Povežite se s nama

Međimurje

FOTO DV Stonoga i OŠ Donji Kraljevec najuspješniji u akciji prikupljanja papira!

Objavljeno:

- dana

Više od 40 godina čakovečka tvrtka Unimer d.o.o. pod pokroviteljstvom Međimurske županije provodi akciju „Papir nije smeće“ kojom želi educirati najmlađe generacije o važnosti zaštite okoliša.

U ovogodišnju akciju uključilo se 18 osnovnih škola i 15 vrtića s područja Međimurja.

Papir čini oko 30 posto otpada u kućanstvima, a najveći dio papira rabi se jednokratno te zatim najčešće završava u smeću. Prikupljanjem i reciklažom starog papira čuvamo šume, ne zagađujemo vodu, štedimo energiju i prirodne resurse, ali i smanjujemo količinu otpada na odlagalištima.

Dobro to znaju međimurski predškolci i osnovnoškolci, njih više od 6600, koji su se i ove godine uključili u akciju i prikupili čak 123.550 kilograma papira. Za to su i nagrađeni na prigodnoj svečanosti, gdje su im nagrade i priznanja uz čestitke uručili župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač, načelnik Općine Donji Vidovec Josip Matulin i direktor tvrtke Unimer Branko Gregur.

Ekološka svijest

– Unatoč tome što se akcija zbog epidemiološke situacije nije mogla održati na način na koji smo to dosad činili, u posljednjih godinu dana sakupljene su čak 123 tone papira. Sve nam to ukazuje da naši najmlađi imaju usađenu ekološku svijest, zahvaljujući ovom i sličnim projektima – naglasio je direktor tvrtke Unimer Branko Gregur, zahvalivši pritom svima koji su prepoznali i podržali ovu hvalevrijednu akciju.

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da je Međimurje u samom vrhu Hrvatske po ekološkoj osviještenosti, ali je i najuređenija regija Hrvatske. Sve škole i vrtiće koji su se uključili u akciju pohvalio je i gradonačelnik Čakovca Stjepan Kovač.

– Važno je da od rane dobi odgajamo ekološki osviještene građane koji brinu i štite svoj okoliš. Time ne samo da čuvamo prirodne vrijednosti, već stvaramo kvalitetnije i zdravije uvjete za buduće generacije – rekao je Posavec.

Nagrade

U kategoriji vrtića najviše starog papira prikupili su mališani Dječjeg vrtića Stonoga iz Novog Sela Rok, zatim djeca iz Dječjeg vrtića Pčelica Ivanovec i Dječjeg vrtića Klinčec iz Donjeg Vidovca.

Najuspješnija škola je Osnovna škola Donji Kraljevec, a slijede Osnovna škola Nedelišće i Osnovna škola Domašinec.

Na žiro račune škola i vrtića isplaćeno je 12.355 kuna kao naknada za količinu prikupljenog papira, a osim isplate naknade, organizatori motiviraju sakupljače i novčanim nagradama za tri prvoplasirane škole i tri najuspješnija vrtića u kategoriji po prosječnoj količini prikupljenog papira po učeniku, odnosno polazniku vrtića.

Nagrade za najuspješnije škole osigurala je Međimurska županija, a za prvo- i drugoplasirani vrtić Grad Čakovec, dok Općina Donji Vidovec nagrađuje trećeplasirani vrtić. Tiskare Letis i Printex također su se pobrinule da najuspješnije dodatno razvesele prigodnim poklonima.

U akciji su sudjelovali OŠ Kuršanec, OŠ Donja Dubrava, OŠ Belica, OŠ I. G. Kovačića Sveti Juraj na Bregu, OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, OŠ Gornji Mihaljevec, OŠ Selnica, OŠ Mursko Središće, OŠ dr. Ivana Novaka Macinec, II. OŠ Čakovec, OŠ Podturen, OŠ Jože Horvata Kotoriba, III. OŠ Čakovec, OŠ Sveti Martin na Muri, OŠ Ivanovec, OŠ Domašinec, OŠ Nedelišće, OŠ Donji Kraljevec, DV Stonoga Novo Selo Rok, DV Pčelica Ivanovec, DV Klinčec Donji Vidovec, DV Krijesnice Čakovec, DV Kockavica Sveta Marija, DV Potočnica Mala Subotica, DV Klinčec, Donja Dubrava, DV Kotoriba, DV Maslačak Čakovec, DV Cvrčak Čakovec, DV Smješko Sveti Martin na Muri, DV Zvončić Nedelišće, DV Maslačak Mursko Središće, DV Srčeko Vratišinec i DV Zvjezdica Nedelišće.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje