Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO FOI obilježio 59. godišnjicu postojanja i 47. godišnjicu osnivanja

Ivan Agnezović

Objavljeno:

- dana

Tradicionalna svečana proslava Dana Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu održana je u četvrtak, 16. prosinca, u Koncertnoj dvorani Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.

Naime, ove godine FOI obilježava 59. godišnjicu postojanja i 47. godišnjicu osnivanja Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, odnosno prerastanja nekadašnje Više ekonomske škole u Varaždinu u Fakultet organizacije i informatike. Svečana sjednica bila je prilika da se dekanica Fakulteta prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep osvrne na sve što je FOI postigao tijekom prošle akademske godine, u vrlo izazovnoj pandemijskoj godini.

– Pogledamo li na našu nastavu, odnosno učenje i poučavanje, mnogo smo truda uložili u reviziju studijskih programa, IT je izuzetno propulzivno područje koje se mijenja iz dana u dan. Upravo je uloga FOI-ja uskladiti studijske programe s potrebama tržišta rada i novim postignućima u razvoju informacijsko komunikacijske tehnologije. Velik je rezultat taj što smo uspjeli revidirati naš stručni studij nakon niza godina i uspjeli napraviti reviziju našeg specijalističkog poslijediplomskog stručnog studija, a uskoro počinjemo i sa izvođenjem četiri modula našeg preddiplomskog sveučilišnog studija s naglaskom na umjetnu inteligenciju, razvoj računalnih igara, programsko inženjerstvo, sve što je izuzetno važno i usklađeno s potrebama tržišta rada – uvodno je naglasila dekanica.

Dodaje da je FOI vodeći fakultet po primjeni e-učenja te su posebno ponosni na to kako su se pripremili i organizirali za izvođenje online nastave, što su prepoznali i studenti koji su FOI ocijenili s izuzetno visokim ocjenama od 4,46 za organizaciju i kvalitetu provedbe nastave na hibridni način.

– Kada govorimo o znanstveno-istraživačkom radu i postignućima, donijeli smo smjernice znanstveno istraživačkog rada Fakulteta i u skladu s time predali niz prijava kompetitivnih istraživačkih projekata, čak pet prijava je na Horizon liniju financiranja. Tu su i ostali projekti, čak njih 38 aktivnih u vrijednosti od 207 milijuna eura, a udio FOI-ja je nekih 5 milijuna eura – pojasnila je prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep.

Kada je riječ o transferu znanja i tehnologija te doprinosu društvu, valja spomenuti 10. Tjedan karijera i odličnu suradnju s IT tvrtkama. FOI, naime, trenutno ima 600 sporazuma o suradnji s partnerskim tvrtkama koje s Fakultetom sudjeluju u reviziji nastavnog plana i programa, a isto tako i sudjeluju i provođenju svih aktivnosti, kao bi se praktična znanja prenijela samim studentima te ih se što bolje pripremilo za tržište rada.

– Koliko su naši studenti traženi, govori podatak da smo ove godine promovirali više od 520 prvostupnika i magistra. Naši magistri, njih 70 %, pronalaze posao već na zadnjem semestru diplomskog studija, a ostali tri mjeseca od završetka studija. Tu bih izdvojila i najveću prednost FOI-ja, a to je multidisciplinarnost naših studijskih programa. Težimo i dalje kombinaciji informacijsko-komunikacijske tehnologije, organizacije i poslovanja, vodeći računa da studente već tijekom studija naučimo komunikacijskim prezentacijskim vještinama i inovativnim metodama učenja i poučavanja poput projektnog rada, načina rješavanja problema i kritičkog razmišljanja – zaključuje dekanica.

Sposobna Uprava

Svečanu sjednicu Fakulteta uveličao je i rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras. Istaknuo je da sa Fakultetom uspješno surađuje već godinama.

– Mlada i sposobna Uprava radi vrlo dobro, na Fakultetu imam jako puno prijatelja i sve što danas rade s akreditacijskom novih studija pokazuje da doista jesu struka budućnosti. FOI danas čini mnogo za budućnost naroda, za Zagreb, ali i sveučilišni grad Varaždin i ima velik utjecaj u društvu – naglasio je rektor Boras.

Svečanu sjednicu nije propustio ni državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Tomislav Paljak, koji je naveo da je FOI jedan od najjasnijih primjera kako treba organizirati fakultet i pratiti trendove. Naglasio je važnost policentričnosti FOI-ja u okolini u kojoj djeluje te, naveo je Paljak, upravo gradovi poput Varaždina na temelju studenata, prakse, sveučilišta, studijskih programa i inovacija, mogu odgovoriti izazovima vremena u smislu osposobljavanja studenata za složene poslove koje zahtjeva sadašnje, ali i buduće vrijeme.

Par riječi podrške Fakultetu dao je i saborski zastupnik Damir Habijan. Podsjetio je na prošlogodišnje osiguravanje sredstava za obnovu Vile Oršić za potrebe FOI-ja te na važnost Faze II Kampusa FOI-ja.

 – Nadam se da ćemo osigurati sredstva u ovoj financijskoj omotnici. Čuli smo na Vladi da je sklopljen Razvojni sporazum za sjever Hrvatske i jedan od projekata koji je prepoznat je upravo izgradnja Sveučilišnog kampusa Faza II FOI-ja. Predstoji nam pronaći izvore financiranja u omotnici 2021. do 2027. godine i u Nacionalnom planu otpornosti i oporavka. Kao saborski zastupnik dat ću sve za sebe da se to realizira – poručio je Habijan.

A da FOI ima neizmjeran značaj za Varaždin i Varaždinsku županiju, naglasio je zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković. – Rasadnik je visoko kvalitetnog kadra koji daje dodanu vrijednost upravo onome što se danas očekuje od Hrvatske, predvodnik je digitalne, inovativne transformacije – zaključuje Marković.

NAGRAĐEN ZA ŽIVOTNO DJELO

Fakultet organizacije i informatike za životno djelo nagradio je prof. dr. sc. Božidara Kličeka.

U svome je govoru profesor Kliček naglasio da je ponosan na to da je na FOI-ju imao veliku slobodu realizirati svoje ideje, posebice u području umjetne inteligencije.

– Na žalost, to područje prije nije bilo poznato i svi moji pokušaji, projekti, bili su vrlo rizični i trebao sam na njima vrlo dobro raditi. Međutim, bio sam već prije isprogramiran od svojih vrlo kvalitetnih profesora na FER-u da pokušam realizirati sve svoje zamisli. Zbog toga sam se osjećao, kada sam odlazio na posao, kao najsretniji čovjek na svijetu – poručio je.

NAGRADE I PRIZNANJA

Na Svečanoj sjednici dekanica Fakulteta prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep dodijelila je nagrade i priznanja studenticama i studentima te nagrade i priznanja nastavnom i nenastavnom osoblju.

Nagrađeni su ovi studenti za izniman uspjeh tijekom studiranja, ali i za uspjeh na temelju ostvarenog prosjeka ocjena: Noa Midžić, Fran Sabolić, Marija Kuštelega, Klara Šilec, Lucija Vrbanić, Zlatko Pračić, Karlo Rusovan, Patrik Galina, Aldin Alagić, Tihana Grbac, Ana Keleković, Matija Barošević, Filip Bel, Jakob Bertović, Nikola Bešenski, Jakov Glavina, Lara Medić. Ove su godine Jerry John Antolos, Maja Benkus i Božo Kvesić dobili i priznanje za volontiranje i(ili) humanitarni rad.

Svake godine FOI dodjeljuje i povelju “Prijatelj FOI-ja” onim suradnicima Fakulteta koji svojim nesebičnim angažmanom i suradnjom pomažu u međunarodnoj afirmaciji Fakulteta, kao i njegovom razvoju kao istraživačke institucije. Ove je godine povelju primio prof. Bart Rienties profesor analitika učenja na The Open University u Londonu te gostujući profesor na University of Dundee.

Nagradu za životno djelo koja se dodjeljuje nastavnicima u znanstveno-nastavnim i nastavnim zvanjima primio je prof. dr. sc. Božidar Kliček, a izv. prof. dr. sc. Dijana Oreški primila je nagradu za posebna postignuća u znanstvenom i nastavnom radu. Nagrada za izuzetno zalaganje nenastavnom osoblju ove je godine dodijeljena Matiji Šajnu. Izv. prof. dr. sc. Zlatko Erjavec primio je priznanje za istaknutu znanstvenu publikaciju u 2020. godini prema kriteriju relativne citiranosti časopisa u kojem je publikacija objavljena.

Važno je istaknuti i dobitnike priznanja za uspješnu poslovnu suradnju, a to su tvrtke Arbona d.o.o., CROZ d.o.o., Ecx.io d.o.o., Gideon Brothers d.o.o., Hrvatsko biometrijsko društvo, Infinum d.o.o., Mobilisis d.o.o., Northwest Agency, Poslovna inteligencija d.o.o. i SPECK d.o.o.

Dodajmo da je svečanost uveličao i nastup Akademskog pjevačkog zbora djelatnika i studenata Fakulteta organizacije i informatike pod ravnanjem maestre Janje Knapić, prof.

Život i društvo

Šesti festival nordijskog hodanja i pješačenja ove godine u Lepoglavi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Udruga nordijskog hodanja i pješačenja “Drava” Varaždin ove godine organizira svoj 6. festival nordijskog hodanja i pješačenja.

Za lokaciju su ove godine odabrali Lepoglavu.

Festival će se održati u nedjelju, 28. travnja, a početak je u 8:30 sati. Start je kod restorana Ivančica. Na okupljanju sudionika organizatori će pripremiti piće dobrodošlice uz domaće kolače, mjerenje tlaka, šećera i određivanje BMI. Pješačenje je podijeljeno u rute, pa će grupe moći odabrati hoće li hodati crvenom rutom od 11 kilometara, plavom od 7 kilometara, zelenom od 5 kilometara ili žutom dugom tek 3 kilometra.

Nakon završenih ruta i ručka od 13 do 15 sati sudionici mogu razgledati i doznati nešto više o znamenitostima Lepoglave.

Kotizacija za sudionike iznosi 10 eura, a na svim će se rutama hodačice i hodači kretati u pratnji voditelja i pratitelja ruta te medicinskog osoblja.

Manifestacija je organizirana u suradnji s Gradom Lepoglava, Turističkom zajednicom, Turističko kulturno – informativnim centrom i Varaždinskom županijom.

Nastavite čitati

Život i društvo

˝Z cugom v zeleno Međimurje˝ – nova je turistička ponuda zelenog Međimurja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Istraživanja su pokazala kako čak 75 % turista za dolazak i kretanje po Međimurskoj županiji – a svake je godine turista sve više – koristi osobni automobil, pritom stvarajući veliki negativni CO2 otisak.

Kako bi to spriječili, ali i sačuvali najzeleniji dio Hrvatske uistinu zelenim, Turistička zajednica Međimurske županije predstavlja inovativni turistički koncept – ˝Z cugom v zeleno Međimurje˝, koja je dio projekta Laboratorij održivog razvoja turizma. Riječ je ekološki prihvatljivom dolasku u Međimurje, sudjelovanju u nizu ‘zelenih akcija’ te istraživanju ove destinacije koristeći Hop on, hop off minibusom Međimurje u pokretu, bicikl ili uživajući u pješačenju.

-Činjenicu da za putovanje vlakom od Zagreba do Čakovca treba tri i pol sata, osmislili smo novi, brži način dolaska u Međimurje. Ova turistička priča nije samo izlet nego radimo na održivoj mobilnosti jer znamo koliko je vlak zapravo održivije putovanje u odnosu na automobile i autobuse, a da ne govorimo o kruzerima i avionima. Naši putnici nisu bili samo izletnici nego i volonteri koji su na desetak lokacija po Međimurju radili lijepe stvari za našu lokalnu zajednicu, da nam Međimurje bude čišće i još ljepše i kao takvo primilo buduće goste koji će uživati naše gostoprimstvo – rekao je vidno zadovoljan direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula vidjevši odaziv izletnika/volontera koji su nasmijani stigli na prvi peron zagrebačkog Željezničkog kolodvora.

Tamo ih je, kako i priliči gostoljubivim domaćinima, dočekala glazbena dobrodošlica Mirka Švende Žige, koji se sa svojim mini bendom ukrcao kasnije i u vlak i nastavio pjevati sve do dolaska u Čakovec. Za vrijeme ovog veselog putovanja Rudi Grula je sa svojim timom predstavio koncept Laboratorij održivog razvoja turizma tijekom kojeg su učenici Srednje strukovne škole Prelog i njihova profesorica kuharstva Slađana Herman svim putnicima poslužili međimurski doručak. U skladu s idejom održivosti, doručak je podijeljen u „pinklecu“, kuhinjskoj krpi izrađenoj u Socijalnoj zadruzi Humana Nova i to bez otpadne ambalaže. Ovaj tim bio je zaslužan i za večeru tog dana u Domu kulture Štrigova, u kojem su svi putnici volonteri uživali u specijalitetima Međimurja, ali i na interaktivnoj gastro radionici sa Slađanom u kojoj se naučilo puno o zero waist načinu kuhanja.

Datum prvog putovanja nije odabran slučajno, povezan je uz Dan planeta Zemlja, pa su dolaskom u Čakovec svi putnici iz vlaka podijeljeni u manje grupe i raspoređeni na radilišta kako bi  sudjelovali u raznim ekološkim akcijama. Uređenje osjetilne staze uz eko kuću Holiday Home Lina, izrada „hotela“ za kukce u dvorištu divnog interaktivnog muzeja Med dvemi vodami, izrade kućica za ptice na skeli Mlina na Muri, izrada svijeće od voska u laboratoriju Termi sv.Martin od čije je prodaje prihod namijenjen fondu za zbrinjavanje napuštenih pasa – samo su neke. Radilo se i u dvorištu Spomen doma rudarstva “Cimper” u kojem je prvo pokazan postav muzeja, te onda počela ‘radna akcija’ s Društvom žena Mursko Središće. Svi volonteri putnici sudjelovali su u izradi cvijeća od krep papira, samo nekim elementima tradicijske maske za potrebe doma za stare i nemoćne.

Nakon odrađenog posla, volonterima je pripremljena okrjepa – vrijedne ženske ruke ispekle su i poslužile Međimursku gibanicu i zlevanku koja je se odlično spajala s netom napravljenom međimurskom rakijom žganicom. Posebno veselje i zadovoljstvo putnika bilo je na radilištu udruge Pogled gdje su volonteri  uredili okoliš objekta za djecu s autizmom, a smijeha nije nedostajalo ni na vrtu Pozojov Vrčak na kojem su domaćini Mirjana i Marijan Hren pokazali osnovni princip regenerativne poljoprivrede. Sudjelujući u proljetnim radovima u vrtu i mali i veliki volonteri naučili su puno o suživotu svih biljnih i životinjskih vrsta u ekosustavu vrta, a kad su s poslom završili pozvani su na zdravi ‘obed’ – prosenu kašu sa svježe ubranim, rascvjetanim vlascem.

-Izuzetno sam se veselila cijelom ovom putovanju u Međimurje, koje sam baš poklonila sebi, a nadam se time pridonijela i ekološkom osvješćivanju svih nas, prvenstveno i sebe same. Toliko sam sretna što sam posadila drvo, a i cijeli vikend je bio protkan brojnim zanimljivim događanjima. Osobito su me se jako dojmili međimurski konji kojih je ostalo još svega tridesetak. Iskreno se nadam da smo ovom akcijom dali poticaj ljudima da uživaju u našoj prekrasnoj prirodi, ovaj put u Međimurju- – izjavila je glumica Mia Begović koja je, s glumcem Damirom Poljičakom  iskoristila priliku da u voćnjaku eko kuće Holiday Home Lina, prvog objekta ruralnog turizma u Hrvatskoj s prestižnim Ecolabel certifikatom i jedne od destinacije volonterskih radova, posade drvo. U tome je posebno uživala i Damirova kći Erin koja se tada prvi put vozila vlakom, a u novim ‘igračkama’ drvenim oblutcima i kamenčićima (korištenim za izradu taktilne staze) pronašla je zanimaciju ostavljajući svoj zeleni trag tog vikenda.

Na radilištu nešto dalje dizajnerica Anamarija Ricov, poznata po upotrebi ekološki prihvatljivih tkanina u svojim kreacijama (svi komadi su izrađeni od recikliranih tkanina i obojeni bojama na bazi vode što ih čini biorazgradivim)  pomogla je  u radovima OPG OPOR iz Oporovca poznatom po uzgoju koza. Volonteri su vidjeli kako izgleda život pastira, pazeći na svoja stada taj dan, a Ana Marija je posebno bila ponosna što je njoj u pastirenju pomogla njezina četveronožna prijateljica, pas Shiba, koja je s vlasnicom dobro došla i u vlak i u Međimurje.

Operna pjevačica Antonela Malis volontirala na imanju PG Geler, pomažući u pripremi pašnjaka za Međimurskog konja, autohtonu kritično ugrožena pasminu, kojoj prijeti izumiranje. Riječ je o radnom konju, koji se koristio za obradu zemlje i prijevoz, jedinoj radnoj snazi i pomoći vrijednim ljudima ovog kraja. Danas je samo 40-ak grla i to na ovom PG-u.

-Vidjela sam ovu livadu iz sna i probala kositi, ali čini mi se da za košnju baš nisam talentirana pa mi je došlo da zapjevam i tako pridonesem ovoj sjajnoj akciji. Ovdje biti, u ovakvoj prekrasnoj prirodi kakva odlikuje cijelo Međimurje, a ne zapjevati, bio bi grijeh – kaže Antonela Malis koja je svim ‘koscima’ zapjevala Jaltu.

U Štrigovi, još jednom radilištu, nije se baš pjevalo, ali se šumom orio smijeh. Volonteri su očistili šumski put uklanjajući granje i ostatke lišća, te svi zajedno slušali svoju ‘voditeljicu’ radne akcije glumicu Mirtu Zečević. Velika ljubiteljica prirode, navukla je radne rukavice i povela ‘svoju grupu’ da naprave ‘čudo’. Nakon što je staza postala prohodna i lijepa, uslijedila je i nagrada! Iznad Štrigove, na kultnom Mađerkinom bregu svi volonteri iz ove grupe nazdravili su lijepo provedenom vremenu i uspješno odrađenom poslu čašom pušipela – vina koje se pije u ovom kraju.

Međimurskom gibanicom zasladili su dan volonteri na Mlinu na Muri koji stojeći na skeli ispod koje je prolazila energična Mura u miru i skladu s prirodom izrađivali kućice za ptice. Na svoju, pomno dizajniranu posebno je bila ponosna aktualna miss Međimurja Luna Marija Novak kojoj je u radu pomogla i njezina mama.

I tako red rada, red odlične zabave, red uživanja u prekrasnoj prirodi ali i u eno gastro ponudi stiglo je vrijeme i za počinak. Svakom putniku na ovom zelenom izletu pružena je mogućnost odabira smještaja pa kako je večer padala stotinjak je ljudi krenulo do svog smještaja. Neki su spavali u eko kući Holiday home Lina, neki u Glamping resortu Toplice Sveti Martin, neki su odabrali robinzonski smještaj PG Geler, neki su prespavali u ekološkoj kući sa zemljanom fasadom (prirodnim izolatorom) Pozojovog Vrčaka. U izboru su bili i hostel Industrial, hotel Park u Čakovcu, a neki su krenuli prema Prelogu i spavali u hotelu Panorama s pogledom na najveće akumulacijsko jezero u Hrvatskoj.

-Kako bismo goste ohrabrili da prespavaju u Međimurju te tako produže svoj boravak i pridonesu turističkom gospodarstvu, koncept “Z cugom v zeleno Međimurje” podrazumijeva jedno noćenje. U tom slučaju se vlakom putuje besplatno. Da je ideja naišla na pozitivan odjek pokazuje podatak da su u dva dana rasprodani svi aranžmani i svi su se izletnici, njih stotinjak, odlučili za vikend varijantu, dakle rezervirali su spavanje i dva dana proveli u Međimurju – zaključio je direktor TZMŽ Rudi Grula napominjući kako je ovaj koncept zamišljen kao putovanja jednom mjesečno. “Z cugom v Zeleno Međimurje” tako možete ponovo u svibnju, a sve informacije pronađite na web stranici www.boje-medimurja.com

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje