Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Gradnja mosta Kotoriba – Murakeresztúr: održan radni sastanak

Objavljeno:

- dana

U Murakeresztúru u Mađarskoj održan je radni sastanak vezan uz realizaciju vrlo važnog projekta za Međimurje i mađarsku županiju Zala – gradnju mosta između Kotoribe i Murakeresztúra. 

Prije više od dvadeset godina počelo je planiranje i poduzimanje aktivnosti sa željom uspostave cestovnog prijelaza, tj. gradnjom mosta između dviju država. U svibnju 2019. godine Europska grupacija za teritorijalnu suradnju (EGTS-Mura regija) prijavila se s mađarskom  kompanijom NIF (Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő) na natječaj za izradu projektne dokumentacije za most na Muri.

Tome su prethodili dugogodišnji pregovori i dogovori, a vlade dviju zemalja odobrile su izgradnju novog cestovnog graničnog prijelaza. Most između Murakeresztúra i Kotoribe u smjeru Mlinaraca (Mađarska), nalazio bi se 50-ak metara od postojećeg željezničkog mosta. Procijenjena vrijednost mosta je 1,4 milijuna eura.

Veliku podršku realizaciji projekta od samog početka pruža predsjednik EGTS-a Mura regije i zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec koji se prisjetio prvih koraka poduzetih u smjeru izgradnje mosta na Mješovitom odboru Međimurske županije za suradnju s pomurskim Hrvatima 2001. godine.

– Izgradnja mosta vrlo je važna za stanovnike hrvatskih i mađarskih mjesta, naročito onih u kojima je brojna i živa hrvatska zajednica u Mađarskoj. Jedinice lokalne samouprave s obje strane Mure njeguju socijalne, kulturne, sportske, poslovne i druge kontakte, njeguju tradiciju, izvrsno surađuju na dobrobit žitelja s obje strane granice i u interesu prijateljskih zemalja Hrvatske i Mađarske.

Realizacijom ovog projekta ubrzat će se i olakšati protok ljudi, usluga i roba te pojačati već postojeće prijateljske i druge veze, kao i brži gospodarski razvoj članica EGTS-a – naglasio je Grivec dodavši da će, osim za županiju Zala i Međimursku županiju, ovaj most biti od iznimne važnosti i za Koprivničko-križevačku te Varaždinsku županiju.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje