FOTO Hajduk s tri laka komada do punog plijena protiv nogometaša Varaždina

Na stadionu Varteksa pred 5000 gledatelja u nedjelju je odigran susret drugog kola 1. HNL između domaćeg Varaždina i gostujućeg Hajduka, a završilo je 3:0 za Hajduk.

Gosti su pritisnuli Varaždince na samom početku i kontrolirali igru. Prvu priliku nogometaši Borimira Perkovića imali su u 16. minuti. Ivan Posavec i Matija Kolarić dobro su kombinirali, Posavec je potom dao na povratnu Nevenu Đuraseku koji je pucao u blok. Dvije minute kasnije ponovno je Đurasek probao, no njegov udarac s 18 metara otišao je pored gola. U 26. minuti u dobroj prigodi našao se veznjak Hajduka Ivan Dolček. Ubacio se između domaćih braniča, no varaždinski vratar Ivan Nevistić bio je na visini zadatka. U 36. minuti udarac s dvadesetak metara uputio je Matija Kolarić, ali dobro je reagirao gostujući vratar Josip Posavec. Već u sljedećem napadu Hajduk se našao u najboljoj prilici na utakmici. U šesnaest metara ušao je Hamza, no njegov udarac završio je visoko iznad grede. Opasnu priliku imali je momčad Damira Burića u prvoj minuti sudačke nadoknade kada se Jairo ubacio, no njegov centaršut nitko nije popratio na drugoj stativi.

Dominacija

U 49. Hajduk je poveo. U šesnaesterac se ubacio Ivan Dolček i ljevicom neobranjivo pogodio u suprotni kut za vodstvo. U 55. minuti Hajduk je poveo 2:0 preko Mije Caktaša iz penala. Sve je napravio ponovno Dolček koji je proslijedio loptu do Jaira kojeg je u šesnaestercu srušio Jertec pa je sudac pokazao na bijelu točku. Konačnih 3:0 postavio je Samuel Emem Edouk golom u 86. minuti. Nigerijac se odlično ubacio i pogodio u suprotni kut za konačni rezultat. Vrlo razočaran nakon poraza bio je Leon Benko, koji se, kao i protiv Rijeke u prvom kolu, nije našao u ozbiljnijoj prilici. – Dobro smo parirali prvo poluvrijeme. Igraš doma, a nismo se naučili pameti i opet poklanjamo golove. To je sramota iako je protivnik bio Hajduk. Nismo preloši, no moramo ostaviti srce na terenu i domaćoj publici vratiti to što nam je bila naš 12. igrač u 2. HNL. Spreman sam sjesti na klupu, no neki bi igrači ozbiljno trebali zapitati – ljut je bio Benko nakon susreta. – Možemo mi imati posjed do svoje polovice, no to ništa ne vrijedi. U 36. sam godini i maksimalno se trošim. Neću sada proći dva do tri igrača i zabiti gol. Imao sam prošlu utakmicu jedan šut iz auta i protiv Hajduka ponovno šut iz auta i to nije normalno – dodao je Benko koji je istaknuo da Hajduk ima dva do tri pojedinca koji rade razliku. Ta razlika sigurno je bio Ivan Dolček, 19-godišnji Koprivničanec koji je postigao svoj prvijenac u dresu Hajduka. – Presretan sam zbog prvijenca. Golove posjećujem svojem ocu i pokojnome djedu. Također, sretan sam što su me u Varaždinu pratili obitelj i mnogi prijatelji– zaključio je Dolček.

Solidni nastupi braće Bengeri na dvije utrke Svjetskog kupa

U Tacnu na rijeci Savi u Sloveniji održane su dvije utrke za Svjetski kup u kajak slalomu na kojima je nastupilo 220 natjecatelja iz 19 zemalja.

Kajak kanu klub Varteks na natjecanju su predstavljali braća Katja i Roko Bengeri u sastavu reprezentacije Hrvatske.

Katja Bengeri nastupila je u dvije discipline te se u subotu, 20. travnja u kategoriji kanu jednosjeda (C1) plasirala na 15. mjesto, dok se u kajaku jednosjedu (K1) plasirala na 18. mjesto. Na drugoj utrci u nedjelju, 21. travnja popravila je svoje rezultate te se u kanu jednosjedu plasirala na 11. mjesto, a isti rezultat ostvarila je i u kajaku jednosjedu.

U nedjelju je na utrci nastupio i Roko Bengeri i plasirao se na odlično 35. mjesto u kajaku jednosjedu u konkurenciji 111 natjecatelja.

NK Varaždinu UEFA licenca i licenca za HNL, Varteksu odbijena licenca za 2. NL

Hrvatski nogometni savez kao davatelj licence u prvom je stupnju završio Središnji postupak licenciranja klubova za natjecateljsku godinu 2024./25. za Uefina klupska natjecanja, uključujući Uefinu Ligu prvakinja te SuperSport HNL, Prvu NL i Drugu NL.

Za sudjelovanje u Uefinim klupskim natjecanjima (UEFA Ligi prvaka, UEFA Europa ligi, UEFA Europa konferencijskoj ligi i UEFA Ligi prvakinja), te SuperSport HNL-u (prvi stupanj), Prvoj NL (drugi stupanj) i Drugoj NL (treći stupanj), tražitelj licence treba ispunjavati kriterije stupnja “A” i “B” iz šest skupina kriterija: Sportski, Kriteriji nogometno-društvene odgovornosti, Infrastrukturni, Administracije i stručnog osoblja, Pravnih i Financijskih kriterija te za svako od prije spomenutih natjecanja dobiti odgovarajuću licencu, tj. UEFA Licencu, Licencu za UEFA Ligu prvakinja, odnosno Licencu za HNL, Licencu za Prvu NL i/ili Licencu za Drugu NL.

Odjel za licenciranje HNS-a je prije podnošenja izvješća Komisiji za licenciranje HNS-a – tijelu 1. stupnja, svim tražiteljima licence dostavljao redovite i iscrpne povratne informacije o statusu ispunjenja kriterija i preporuke za uklanjanje nedostataka s dodatnim rokovima.

Komisija za licenciranje HNS-a obavila je procjenu ispunjenja kriterija na temelju dokumentacije, informacija i podataka koje su dostavili klubovi – tražitelji licence, ali i na osnovu drugih dostupnih relevantnih podataka i informacija te temeljem Pravilnika donijela odluke o molbama za licence.

Odobrena je tako UEFA i licenca za HNL Nogometnom klubu Varaždin.

Nogometni klub Varteks, trenutno četvrtoplasirana momčad 3. NL Sjever prijavio se za licencu za 2. NL (treći rang hrvatskog nogometa). No, zasad Bumbari nisu dobili licencu.

Na odluke Komisije za licenciranje HNS-a, klubovi čija je molba za licencu odbijena mogu podnijeti žalbu u roku od 8 dana od primitka odluke, odnosno najkasnije do 5. svibnja. U žalbenom postupku mogu iznositi nove činjenice ili dokaze, kao i prijedloge novih dokaza.

Odluke o žalbama donosi tijelo 2. stupnja – Žalbeno tijelo za licenciranje HNS-a. Rok za donošenje konačnih odluka je 27. svibnja.