Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Humanitarni koncert „I ja bih na more“ do posljednjeg mjesta ispunio čakovečki Centar za kulturu

Foto: Grad Čakovec

Objavljeno:

- dana

Nakon otvorenja dječjeg igrališta na Franjevačkom trgu, Čakovec je povodom svojih dana i u večernjim satima okupio one najmlađe. Naime, Društvo „Naša djeca“ Čakovec sa svojim nominalnim članovima i vrtićima organizirao je u okviru obilježavanja Dana Grada Čakovca humanitarni koncert za projekt „I ja bih na more“.

Koncert je održan u Centru za kulturu Čakovec, a sav prihod prikupljen od ulaznica i donacija namijenjen je ljetovanju djece iz socijalno osjetljivih obitelji s gradskoga područja. Prošle godine je u odmaralištu u Dramlju zahvaljujući ovom projektu boravilo 20 djece u pratnji voditeljica, dok tijekom godina održavanja ovakvih akcija, njih 500-tinjak.

Sve koji su došli podržati 22. godinu provođenja projekta u samom je uvodu pozdravila gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini.

– Djeca moraju biti središte naših promišljanja kakav grad i zajednicu želimo te kakav Čakovec mora biti. Velikim brojem sudionika koncerta, suorganizatora i humane publike u Centru za kulturu, dokazujemo da brinemo za dobrobit onih koji ostaju iza nas i koji će u skoroj budućnosti voditi Čakovec. Na nama je da im pomognemo danas, damo krila i sutra pratimo njihov napredak – rekla je gradonačelnica Cividini.

Predsjednica Društva „Naša djeca“ Čakovec i predsjednica Koordinacijskog odbora „Grad Čakovec – prijatelj djece“ Gordana Šoltić Siladi iskoristila je priliku da bi zahvalila svima koji odvajaju svoje vrijeme za humanost i djecu.

– Već više od dva desetljeća organiziramo niz humanitarnih akcija da bi omogućili našoj djeci ljetovanje. Posebno mi je drago da je današnji program ujedno i jedan od prvih u okviru obilježavanja Dana Grada Čakovca, a u kojem djeca nastupaju za djecu. Veliko i toplo srce Međimurja dokazuje se punom dvoranom CZK-a – naglasila je Gordana Šoltić Siladi.

Na ovogodišnjem koncertu nastupilo je 200-tinjak izvođača, a svoj su doprinos Čakovečki mališani, Plesni studio „Vivona“, dječji vrtići „Žibeki“, „Prugi i prijatelji“, „Dječja mašta“ te „Cipelica“ Područni odjel „Mrav“ Mačkovec, Studio suvremenog plesa „Teuta“, Čakovečke mažoretkinje, Plesna skupina Osnovne škole Belica i Umjetnička škola „Miroslav Magdalenić“.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje