Povežite se s nama

Međimurje

FOTO I VIDEO Koncert Marka Bobičanca i Božidara Ljubenka: prisutne dirnuli topli zvuk trube i moćne orgulje!

Objavljeno:

- dana

U petak, 27. studenoga, u Župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije na Belici trubač Marko Bobičanec i orguljaš Božidar Ljubenko održali su koncert.

Uz pridržavanje svih epidemioloških mjera i malobrojnu, ali zahvalnu publiku, dvojica vrhunskih muzičara oduševili su sve prisutne.

Marko Bobičanec domaći je sin, voditelj jednog od najpoznatijih međimurskih sastava – Limene glazbe Belica. Tridesetšestogodišnjak je rođen u Čakovcu, a s glazbom se po prvi puta susreo u beličkoj Limenoj glazbi u kojoj je svirao pod mentorstvom Stjepana Taradija-Uteka, također poznatoga međimurskoga trubača i glazbenog pedagoga. Osvajač je brojnih nagrada, da bi na kraju završio kao voditelj sastava u kojem je i započeo karijeru.

Božidar Ljubenko (Zagreb, 1984.) nakon završene srednje škole upisuje Institut za crkvenu glazbu „Albe Vidaković“ pri Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje 2008. godine postiže naslov profesora crkvene glazbe. Tijekom studija prolazi zabilježen kao najbolji student na svakoj godini, što je u konačnici okrunjeno nagradom za najbolji diplomski rad koji je ostvaren pod vodstvom katedralne orguljašice doc. Hvalimire Bledšnajder. Nakon završenoga studija na Institutu, upisuje Muzičku akademiju kao redovan student orgulja u klasi red.prof. Ljerke Očić.

Osvaja brojne nagrade. Godine 2011. završava postdiplomski studij te postiže naslov magistra muzike – orgulja. Još kao srednjoškolac postaje orguljaš svoje Župe sv. Mirka u Šestinama. Od 2012. godine postaje zborovođa župnog mješovitog pjevačkog zbora. Iste godine postaje vanjski suradnik u Međubiskupijskom sjemeništu na Šalati.

Na repertoaru su se našla djela Martinija, Vivaldija, Händela, Puccinija, Fauréa, Colombiera, Bacha, Grđana, Klobučara i Lübecka. Glazbenike je najavio te im zahvalio belički župnik vlč. Mario Rukelj. Manifestacija je organizirana uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje