Povežite se s nama

Međimurje

FOTO I VIDEO U Pretetincu održan 1. Prirodoslovni kamp: “Djeci treba pokazati koliko im je lijepih stvari pred nosom!”

FOTO: Monika Cindrić/IGH

Objavljeno:

- dana

Tijekom prošloga tjedna, od ponedjeljka, 16. do petka, 20. kolovoza u Pretetincu je u organizaciji Ekološke udruge “Platana” održan 1. Prirodoslovni kamp za djecu.

Voditeljica Kampa bila je Monika Cindrić, profesorica biologije i kemije u Srednjoj školi Čakovec, a uz nju djecu je mentorirala i Marina Trstenjak Petran, profesorica fizike iz iste škole. Kamp je okupio djecu 2., 3. i 4. razreda, prvenstveno iz Područne škole Dunjkovec, a aktivnosti su se odvijale u društvenom domu u Pretetincu i okolnoj prirodi poput obližnjega Ladićeva brega.

Monika Cindrić i Marina Trstenjak Petran

Učenje i zabava

Jedna od sudionica, desetogodišnja Lea Branilović, koja će uskoro početi pohađati peti razred, prilikom našeg posjeta u četvrtak, 19. kolovoza, objasnila nam je da joj se Kamp sviđa zato što je drukčiji od drugih.

Desetogodišnja Lea Branilović kaže da je ovaj Kamp drukčiji od drugih!

– Svakoga dana biciklom smo se vozili do šume. Drago mi je što smo imali puno vremena – po četiri školska sata – a dopalo mi se i to što smo dobili opremu poput ruksaka i majica. Obično nam je po jedan sat ostao za zabavu. U blizini ima jedan brijeg s visećom granom, za koju se možemo držati kao za lijanu. Istražujemo kukce, poput mrava, spominjali smo i jelenke pa učili o njima… Danas smo, na primjer, naučili sve o stranama svijeta i kako se orijentirati, kao i o lišću koje se nalazi u našoj šumi.

U ponedjeljak smo šumsku učionicu uredili i očistili od smeća, istražili živi svijet u šumi i učili kako se ponašati u prirodi. U utorak je bilo kišovito pa smo u društvenome domu izrađivali vjetrenjače i govorili o prirodnim pojavama. U srijedu nam je jako zanimljivo bilo saznati kako su nekad davno ljudi mjerili uz pomoć palca, pedlja, šake, stopala i koraka.

Kamp bih preporučila svima i jedva čekam da se ponovi iduće godine, kada će se valjda uključiti i jedan moj prijatelj koji se dugo premišljao hoće li doći, a sad mu je žao što se nije odmah javio! – kaže iznimno aktivna Lea, koja se inače dosad redovito zalagala i u radu Mažoretkinja Nedelišća, na manifestacijama poput tradicionalne Dječje biciklijade koju organizira Udruga žena Pretetinec, Croatian Makers ligi i drugdje.

Priroda “iza ugla”

Profesorica Cindrić kaže da je već duže razmišljala o pokretanju takvoga kampa, s obzirom na činjenicu da su na području Općine dosad organizirani samo kampovi sportskog tipa.

– Nisu sva djeca zainteresirana za sve vrste sportova pa im druženje u prirodi otvara nove mogućnosti. Pandemija koronavirusa učenicima je tijekom prošle školske godine pomrsila sve planove i onemogućila im odlazak na terensku nastavu, odnosno školu u prirodi. Moja kolegica Marina Trstenjak Petran pozitivno je reagirala na ideju, što mi je bio dodatan poticaj da je doista pokušamo realizirati.

Pomogle su nam Općina Nedelišće i Turistička zajednica Općine Nedelišće, kojima zahvaljujemo: uz njihovu pomoć nabavili smo ruksake, majice, povećala, kompase, fućke i mjerače temperature te komplete bilježnica s olovkama. Javna ustanova za zaštitu prirode “Međimurska priroda” osigurala je besplatne ulaznice za posjet Centru “Med dvemi vodami” u Križovcu i neke edukativne materijale. Zadnjeg dana Kampa podijeljene su im i zahvalnice.

Posljednjeg dana zahvalnice su svim sudionicima, osim voditeljice, dijelili i Velimir Bašek te Marina Trstenjak Petran

Zamisao je bila u šumskim uvjetima djeci pokazati što ondje i inače mogu samostalno raditi i istraživati pa smo tako organizirali promatranje ptica i snimanje njihova pjeva, postavljali zamke za kukce i lovili ih, skupljali jestive plodove, određivali starost drveća, naučili se orijentirati u prirodi i raspoznavati biljke tipične za ovo područje… Reakcije djece bile su iznimno pozitivne, oduševljeni su svime što su doživjeli i jedva čekaju da se nešto ovakvo opet održi! – napominje voditeljica Cindrić.

Dodaje da će učenicima podijeliti i evaluacijske listiće koje će ispunjavati s roditeljima, kako bi organizatorice dobile što objektivniju povratnu informaciju o aktivnostima.

– Vidi se da su žedni znanja i da uživaju u prirodi, a mi im želimo pokazati da im je cijeli svijet “pred nosom” – primjerice, prekrasna šuma na deset minuta hoda! U planu je da iduće godine Kamp proširimo na više grupa i termina – imamo ideje i volje, podršku okoline i puno zainteresiranih – zaključuje Monika.

Tijekom našeg posjeta učenicama i učenicima svoj je posao glavnog čuvara prirode, odnosno rendžera, kao i Javnu ustanovu “Međimurska priroda” u kojoj radi, kratko predstavio Velimir Bašek, ujedno i predsjednik Ekološke udruge “Platana”.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje