Povežite se s nama

Kultura

FOTO Izložba Branke Marciuš: “Utvrda u srebrnoj žlici” zaintrigirala posjetitelje Muzeja Međimurja

Objavljeno:

- dana

U petak, 25. rujna, u Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec otvorena je izložba imena “Utvrda u srebrnoj žlici”.

Radi se o izložbi čija je svrha upoznati širu javnost s ostvarenim rezultatima višegodišnjih sustavnih arheoloških iskopavanja i geofizičkih istraživanja.

– To je dokumentarna izložba o arheološkim iskopavanjima u razdoblju od 2013. do 2018. godine. Razlog zbog kojega nam je ona tematski izrazito važna jest da vidite čime se zapravo kustosi bave kad nisu na otvorenjima. U Muzeju imamo pet odjela unutar kojih svaki stručnjak provodi stručna i znanstvena istraživanja daleko od očiju javnosti. Danas ćemo predstaviti stručni rad naše kolegice i autorice izložbe Branke Marciuš. Ona je viša kustosica i voditeljica arheoloških zbirki istoimenog odjela koja svake godine organizira arheološka iskapanja diljem Međimurja.

Bili smo vrlo sretni, gotovo izvan sebe, kad je pronašla ovu srebrnu žlicu iz razdoblja Zrinskih i s njihovim grbom, budući da se radi o raritetu. Njezin je rad rezultirao i nekim novim spoznajama: znanstvenima o razvoju samoga Starog grada, o njegovu arhitektonskom sklopu i drugima – rekla je ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan.

Među najvrednijim predmetima

Dijelom izložbe, osim spomenute srebrne žlice, su i plakati s informacijama o povijesti gradnje utvrde, tijeku arheoloških istraživanja i vrednovanju te interpretaciji rezultata. Ukupno je istražena površina od 410 kvadratnih metara, dok je ona obuhvaćena geofizičkim istraživanjima iznosila oko 6000.

– Cilj nam je bio istražiti i otkriti cjelokupnu stratigrafiju. Voditelj geofizičkih istraživanja bio je doc. dr. sc. Branko Mušič iz mariborske tvrtke Gearh, dok je nacrtnu dokumentaciju temeljem geodetske izmjere tehnologijom 3-D laserskoga skeniranja izradio Rajko Horvat iz čakovečke tvrtke Geobiro – dodala je Marciuš, objasnivši kako su tekli radovi i iskopavanja.

Otkriveni su i nepokretni nalazi iz razdoblja kasnog srednjeg i novog vijeka, dok su pokretne u najvećoj mjeri činili ulomci novovjekovnoga posuđa i pečnjaka, među kojima se srebrna žlica posebno ističe. Ona je otkrivena još 2015. prilikom iskopavanja sjevernoga opkopa. Izuzetan arheološki nalaz iz druge polovice 16. stoljeća bio je osobnim vlasništvom nekoga od članova poznate plemićke obitelji Zrinski. Ubraja se među najvrednije predmete koji se nalaze u fundusu Muzeja.

Izložbu ćete imati prilike razgledati do 15. studenoga.

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje