Povežite se s nama

Kultura

FOTO Izložba “Tajne rimskog izvorišta” u Varaždinskim Toplicama se ne propušta

Objavljeno:

- dana

U Arheološkom parku Aquae Iasae u Varaždinskim Toplicama u petak je, 2. listopada, otvorena izložba “Tajne rimskog izvorišta”, organizirana u suradnji s Arheološkim muzejem u Zagrebu, Gradom Varaždinskim Toplicama i Turističkom zajednicom Grada.

Riječ je o izložbi devet od ukupno 50 izuzetno vrijednih spomenika nađenih u istraživanjima izvorišnog bazena, a koji su bili posvećeni raznim božanstvima vezanim uz zdravlje i ozdravljenje. Sama je izložba postavljena uz rimsku baziliku u Arheološkom parku u Varaždinskim Toplicama, kao svojevrsna najava njihovog trajnog smještaja na lokalitetu u budućem izložbenom objektu.

Autorica izložbe je Nikoleta Perok iz Arheološkog muzeja u Zagrebu, a predstavila ju je stručna suradnica Dora Kušan Špalj.

Naime, tijekom aharheoloških iskopavanja su provedena na prostoru svetišta, odnosno oko prirodnog izvora termalne vode, otkrivene su nove spoznaje o građevinskim fazama, izgledu i namjeni pojedinih objekata, ali i o nekim ritualima i kultovima za koje se prije nije znalo. Međutim, istraživanja samog izvorišta donijela su i otkrića kojima se nitko nije nadao.

– Tijekom obnove tog izvorišta u 4. stoljeću korišten je stari materijal: razni žrtvenici, natpisi, reljefi, koji su korišteni kao obični građevinski materijal u obnovi zidova i zahvaljujući tome su i sačuvani. Imamo više od 50 takvih nalaza, što nam govori i o posjetiteljima koji su dolazili u ovo lječilište, o klesarskim radionicama ovog prostora, a najviše o božanstvima kojima su se obraćali, kojima su zahvaljivali i kojima su pripisivali moć ozdravljenja – rekla je Dora Kušan Špalj.

Također, unutar izvorišne konstrukcije nađeno je i 18.000 rimskih kovanica koje su od 1. do 4. st. posjetitelji rimskog lječilišta ubacivali u “sveti izvor”, nadajući se ozdravljenju, a što je najveći nalaz dosada tolike količine rimskog novca u jednom ovakvom izvorištu.

Kao jedan od najvažnijih nalaza istaknut je reljef s prikazom božanstava zdravlja i natpisom u čast cara Karakale na kojem je sam car prikazan kao bog zdravlja.

– To je značajan nalaz koji se može datirati precizno u razdoblje od 212. do 214. poslije Krista i govori o značaju ovog lječilišta jer omiljena božanstva cara Karalake bila su Serapis, Apolon i Eskulap i to je jedino panonsko lječilište koje ima sva ta tri božanstva pa pretpostavljamo da je i on sam ovdje dolazio na liječenje – rekla je Kušan Špalj.

Ponosna na vrijedne nalaze bila je i gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković.

– Ovo je veliki dan za Varaždinske Toplice. Nekada davno su i Rimljani prepoznali našu vrijedu vodu, a kad su se izliječili, svojim su bogovima zdravlja dali napraviti spomenike koje su naši vrijedni arheolozi 2011.-2012. godine iskopali. Oni su sada ugledali svijetlo dana, tu im je mjesto, rekla bih da su se vratili doma. Pronađeni su, restaurirani i vratili su se u Varaždinske Toplice – rekla je gradonačelnica Ratković.

Dodala je kako je ove godine bila u planu i postava vitrina, odnosno izložbenog prostora u kojem bi se spomenici adekvatno prezentirali i interpretirali, no situacija s koronavirusom poremetila je planove.

– Na neke stvari ne možemo utjecati. Nadam se da se uskoro vidimo na postavljaju novih vitrina i stalnog postava. Kako uređujemo grad i infrastrukturu, paralelno s time radimo i na kulturi. Kada završimo sve radove, bit će ovo jedna top destinacija. Korona nas je nečemu naučila, masovni turizam će biti u padu, a ovo je izvrsna destinacija za sve one dobre ljude koji vole prirodu, zelenilo, mir – istaknula je Ratković.

Ravnateljica Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice Spomenka Vlahović kazala je kako su ovi nalazi najveći rezultat u zadnjih 15-ak godina cijelog tima Arheološkog muzeja i na tome im čestita.

– Čestitam i svima koji su pomagali svih ovih godina ki doprinijeli da spomenike koji predstavljaju neizmjerno kulturno arheološko dobro, ne samo za Republiku Hrvatsku, već i za širi teritorij Europe, možemo pogledati u sklopu ovog Arheološkog parka – rekla je Vlahović.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje