FOTO Tužno sjećanje na pogibiju petorice europskih promatrača kod Podruta
Komemoracija Novi Marof je danas prije podne, 9. siječnja, obilježio četvrt stoljeća pogibije petorice članova promatračke misije Europske zajednice u...
Ured predsjednice
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović svoj boravak na sjeveru Hrvatske završila je danas u varaždinskom HNK.
Održan je prigodni koncert u organizaciji Varaždinske i Međimurske županije, a kasnije i svečani božićni prijam za predstavnike Diplomatskog zbora, što je ujedno prvi put od hrvatske samostalnosti da se ova svečanost održava izvan Zagreba.
Tko je sve bio u varaždinskom HNK-u, pogledajte u fotogaleriji.
Izvor: Foto: Ivan Agnezović
Analiza kreditnog rejtinga poduzetnika prema metodologiji Financijske agencije (FINA) pokazala je da u Hrvatskoj 1251 poduzetnik posluje s minimalnim rizikom od nastupanja statusa neispunjavanja obveza te se na rejting skali svrstava u A razrede. Razred A dijeli se na tri podrazreda, a uključuje poduzetnike sa zanemarivom vjerojatnosti zastoja u plaćanju (A1), poduzetnike s najnižom vjerojatnošću zastoja u plaćanju (A2) i poduzetnike s vrlo niskom vjerojatnošću zastoja u plaćanju (A3).
S druge strane skale nalaze se poduzetnici svrstani u razred D, a u koji spadaju oni koji se nalaze u blokadi, nad kojima je pokrenut stečajni postupak ili su pak u procesu likvidacije.
Od ukupnog broja poduzetnika s minimalnim rizikom u poslovanju njih 1085 nije apliciralo na mjere Vlade Republike Hrvatske za potporu poduzetnicima i dohodovnim zanimanjima neposredno ili posredno ugroženim posljedicama mjera za sprječavanje širenja epidemije koronavirusa.
– Upravo time su potvrdili kvalitetu poslovanja te se dokazali kao pouzdan partner čak i u najtežim uvjetima – poručuju iz Fine.
Metodologija Fine za izračun kreditnog rejtinga poduzetnika temelji se na procjeni vjerojatnosti nastupanja statusa neispunjavanja obveza kao osnovnog faktora rizika i usklađena je s Basel III smjernicama. Ocjena kreditnog rejtinga Fine usporediva je s rejting ocjenama svjetskih bonitetnih kuća Moody’s i S&P, a izračunava se na temelju predanih godišnjih financijskih izvještaja, podataka o stanju blokade te statusu stečaja, predstečaja i likvidacije.
Najstabilniji su srednji poduzetnici i prerađivačka industrija
Od spomenutih 1085 poduzetnika, najviše njih posluje u prerađivačkoj industriji (263) i u trgovini na veliko i malo (259). Promatra li se veličina poduzeća, najstabilniji su srednji poduzetnici (715), a slijede veliki (183), mikro (181) i mali (6).
Očekivano, najviše tvrtki ima sjedište u Gradu Zagrebu (487), nakon kojeg slijede Zagrebačka županija (81), Istarska (65) i Splitsko-dalmatinska (64). U Varaždinskoj županiji nalaze se 42 najstabilnije hrvatske tvrtke, u Međimurskoj županiji njih 30, dok ih je u Koprivničko-križevačkoj 16.
Varaždinske tvrtke koje su se našle na popisu su: Koka, Knauf Insulation, Gumiimpex, TP Varaždin, Colas Hrvatska, Press Glass, Termolin, WE – KR, Calzedonia Croatia, Comprom plus, Comet, Ivančica, Varkom, Drvodjelac, Vis promotex, Wam product, Lim-mont, PZC Varaždin, Derma, Mipcro, Stolarija – pilana Antun Pečenec, ZTB gradnja, Kaming, Inoxmont-VS, Metal Obad, Ciglana Cerje Tužno, Vodogradnja, Jedinstvo kartonaža, Vis konfekcija, Parkovi, Centar Kovačić, Soing, Sta-kon, Solar tim, Invest, ETCH, Esto, Eco plan, Avus, Didim, Visio build i Castro.
Tvrtke sa sjedištem u Međimurju su: LPT, Metss, Perutnina Ptuj – Pipo, Muraplast, Hilding Anders, Eko Međimurje, Međimurje-plin, Haix obuća, Tvornica stočne hrane, Đurkin, Toni, Ferro-Preis, Midi, Promming, TMT, Komet, Tegra, Vlado, Čateks, Pib extra, Bat, Šestan-Busch, Međimurka BS, Izgradnja Domašinec, Bioinstitut, Neores, Strojarstvo Branilović, Kontus, Geodet No. 1 i Tehit-K.
Varaždinska županija odazvala se zahtjevima koje je Udruga Glas poduzetnika uputila županu vezano za amortiziranje štete nastale u gospodarstvu s ciljem očuvanja radnih mjesta.
Na inzistiranje Darka Molnara, koordinatora regionalnog ureda UGP Varaždin, u veljači bi, naime, trebala izaći tri nova poziva: Poziv za dodjelu potpora za turističke agencije i izvođačke umjetnosti, te pomoćne djelatnosti u izvođačkoj umjetnosti, izuzev bendova i pjevača, Javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora u turizmu za 2021. godinu te Poziv za kreditiranje mikro, malih i srednjih poduzetnika.
Molnar je napomenuo kako primjerice turističke agencije i izvođačke djelatnosti imaju pad prihoda i do 90 % te je pomoć nužna kako bi ta branša uopće opstala.
Također, Varaždinska županija raspisat će i Poziv za kreditiranje mikro, malih i srednjih poduzetnika. Konkretno, pokrenut će se linija ukupnog kreditnog volumena od 2 milijuna kuna uz jamstvo Županije od 70 %. Svi poduzetnici moći će dobiti do 100.000 kuna zajma, uz rok otplate od dvije do pet godina. Na poziv, koji će biti raspisan u veljači, moći će se javiti obrtnici, OPG-ovi, društva s ograničenom odgovornošću, jednostavni d.o.o.-i i svi ostali mikro, mali i srednji poduzetnici s područja Varaždinske županije.
U veljači se očekuje i raspisivanje godišnjeg Poziva za dodjelu bespovratnih potpora u turizmu za 2021. godinu. Riječ je o Pozivu vrijednom milijun kuna koji predstavlja najveće izravno ulaganje u smještajne kapacitete na županijskoj razini u Hrvatskoj, a koji ima za cilj povećanje broja noćenja, registraciju novih objekata, produljenje sezone te razvoj prezentacijske i partnerske ponude obiteljskih i svih drugih gospodarstava.
– Svi smo u jednoj neizvjesnoj situaciji, a posebice oni koji sad imaju zabranu na rad. Prošlog tjedna uputili smo svim gradonačelnicima, načelnicima i županu zahtjeve. Drago nam je da se dio njih već odazvao, a očekujem da će do kraja sljedećeg tjedna to učiniti svi. Vjerujem da je svima, bez obzira koja su politička opcija, sad u interesu da se sačuvaju radna mjesta i da se gospodarstvo ponovo postavi na noge – rekao je Darko Molnar.
– Županije nemaju značajnije porezne prihode, pomagati možemo jedino od svojih izvornih prihoda koji iznose oko 80 milijuna kuna. Razumjeli smo problem i pomoć gospodarstvu u ovoj fazi ide na nekoliko razina: turističkim agencijama i event industriji kroz poseban Javni poziv, mikro, malim i srednjim poduzetnicima kroz kreditnu liniju uz jamstva kojima im držimo leđa, a u veljači ide i Javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora u turizmu za privatne iznajmljivače, pravne i fizičke osobe, te OPG-ove koji imaju registriranu dopunsku djelatnost turizam. Mi smo i u prvom valu bili prvi na liniji pomoći; 576 obrtnika primilo je 3000 kuna, odnosno 5000 kuna bespovratne pomoći iz Fonda solidarnosti u koji su se uplaćivala odricanja od plaća zaposlenika Županije i dužnosnika. Siguran sam da će odaziv na mjere pomoći Varaždinske županije i ovaj puta biti velik, a sredstva iskorištena u kratkom roku – rekao je župan Radimir Čačić.