Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Krunoslav Mužic i Vladimir Pocedulić pobjednici 18. Županijskog natjecanja orača

Objavljeno:

- dana

Na poljoprivrednoj površini u Donjem Ladanju, u subotu, 27. srpnja, održano je tradicionalno 18. Županijsko natjecanje orača Varaždinske županije.

Natjecanje je, u prisutnosti župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka, pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr. sc. Dragutina Vinceka, voditeljice Područne službe za stručnu podršku pri Ministarstvu poljoprivrede dr. sc. Maru Bogović, predsjednice Županijskog saveza poljoprivrednih udruga Varaždinske županije Marije Cafuk te samih natjecatelja otvorio državni tajnik pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak.

– Osim što ovim natjecanjem orača dodatno ističemo tradiciju poljoprivrede proizvodnje u našoj zemlji, ono je na neki način i naš pristup edukaciji poljoprivrednika koji ovdje mogu naučiti kako pravilno orati. To je važno iz razloga što je oranje prva i važna agrotehnička mjera u poljoprivrednoj proizvodnji. Ujedno županijska natjecanja su promocija najveće ruralne manifestacije u Hrvatskoj. Naime, mi na godišnjoj razini imamo između 14 i 16 županijskih natjecanja, a ove godine bilježimo rekordan broj natjecatelja na svim županijskim natjecanjima orača. Najbolji odlaze na državno natjecanje, a svoje predstavnike imamo i na svjetskim natjecanjima te su naši orači u sredini najboljih svjetskih orača – rekao je državni tajnik Majdak najavivši kako će Hrvatska, točnije Osječko-baranjska županija za dvije godine biti domaćin upravo svjetskom natjecanju orača.

– Ujedno ove godine obilježit ćemo i 30 godina od početka natjecanja oranja u Hrvatskoj i veseli činjenica da 80 posto sudionika na tim natjecanjima posljednjih godina čine mladi. To je nama samo dodatan poticaj da održavamo tu manifestaciju, a mlade poljoprivrednike ohrabrimo da se i dalje bave poljoprivredom. Naime, na razini Europske unije, Hrvatska se nalazi iznad prosjeka kada se gleda udio mladih poljoprivrednika i mi ih moramo dodatno osnaživati kroz Strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike 2023. – 2027., kroz Potporu mladim poljoprivrednicima, ali i kroz Potporu malim poljoprivrednicima – zaključio je Majdak.

Da je županijsko natjecanje ove godine privuklo mlađe natjecatelje pohvalio je i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

– Činjenica da je polovica natjecatelja mlađa od 30 godina je nešto što je vrijedno istaknuti i pohvaliti. Taj podatak nas raduje jer nam govori da se mladi danas još uvijek vole baviti poljoprivredom koja je iznimno teška i zahtjevna djelatnost. Varaždinska županija unazad tri godine raspisuje Javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti u poljoprivredi. Za tu namjenu u županijskom proračunu osigurano je gotovo 900.000 eura. On je otvoren tijekom cijele godine kako bi se svi zainteresirani na taj Poziv mogli i javiti. Riječ je o 12 mjera i ono što je najvažnije to su mjere koje su predložili sami poljoprivrednici – rekao je župan pozvavši poljoprivrednike s područja Varaždinske županije neka se jave na Poziv i koriste neku od mjera.

A da je vidljiv pomak u natjecanju orača potvrdila je i predsjednica Županijskog saveza poljoprivrednih udruga Varaždinske županije Marija Cafuk koja je u organizaciju natjecanja uključena od njenih samih početaka.

– Ima puno mlađih natjecatelja, što znači da će poljoprivreda u Varaždinskoj županiji opstati. Natjecanje je ujedno i jedna od mogućnosti da se mi poljoprivrednici nađemo na polju, međusobno družimo, razmijenimo iskustva, načine oranja, tretiranje zemljišta – nabrojila je Marija Cafuk zahvalivši Varaždinskoj županiji koja svake godine daje podršku ovom natjecanju.

Ovogodišnje županijsko natjecanje orača, koje se održalo u organizaciji Udruge za organizaciju natjecanja orača Varaždinske županije u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, a u suorganizaciji  Saveza poljoprivrednih udruga Varaždinske županije, okupilo je 10 orača iz Varaždinske županije koji su se natjecali u dvije kategorije: plugovi ravnjaci i plugovi premetnjaci.

– Ocjenjivalo se otvaranje prvog pravca, naor, zaoravanje žetvenih ostataka, čvrstoća brazde, pravac brazde i spojna brazda. Za prvoplasirane natjecatelje osigurali smo bogate novčane nagrade i nagrade sponzora, a pobjednik iz svake kategorije plasirat će se na državno natjecanje u oranju koje će se ove godine održati u sklopu Agronomskog fakulteta u Zagrebu – objasnio je predsjednik Udruge za organizaciju natjecanja orača Varaždinske županije Krunoslav MužicJedan od orača na županijskom natjecanju bio je i Emil Korpar-Japek iz Maruševca.

– Poljoprivredna proizvodnja već godinama hrani moju obitelj, te sam se i ja nakon oca koji je također sudjelovao na županijskim natjecanjima orača, odvažio da na sudjeluje u natjecanju. Ovo mi je već treće natjecanje, a tajna je u dobro „poštelanom“ plugu i dobroj volji – otkrio je Emil.

 Nakon svečanosti otvorenja, natjecatelji su pokazali svoja znanja i vještine na terenu, a nakon provedenog ocjenjivanja pobjednikom u kategoriji plugovi ravnjaci proglašen je Vladimir Pocedulić, a u kategoriji plugovi premetnjaci pobjednik je Krunoslav Mužic.

Život i društvo

U Varaždinskim Toplicama kod crkve sv. Martina otkrivena bista Alojzija Stepinca, blagoslovio je mons. Mrzljak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Varaždinskim Toplicama protekli vikend bio je posvećen blaženom Alojziju Stepincu, u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama.

Tako je u petak u Kino dvorani Ljubelj organizirana tribina “Alojzije Stepinac – naš suvremenik”, a predavač je bio mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup u miru, inače pranećak Alojzija Stepinca, koji mu je ujedno bio i krizmeni kum.

Mons. Mrzljak na predavanju se osvrnuo na period od 5. prosinca 1951. godine kada je Stepinac iz Lepoglave prebačen u Krašić, pa do njegove smrti 10. veljače 1960. godine. Kao živi svjedok toga vremena, mons. Mrzljak iznio je mnoge dogodovštine iz zajedničkog života i susreta.

Potom je u subotu na platou ispred župne crkve sv. Martina biskupa otkrivena brončana bista blaženog Alojzije Stepinca koju je blagoslovio upravo mons. Mrzljak.

Bistu je izradio akademski kipar Vida Vučak, a prilikom blagoslova biste, događaj su svojim izvedbama uveličali članovi  mješovitog župnog zbora  Župe sv. Martina biskupa u Varaždinskim Toplicama, dok su se članice Ogranka Matice Hrvatske pobrinule za zakusku za okupljeno mnoštvo.

Kako je istaknuo Stjepan Juranić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama, ovime je Matica ostavila trajni spomenik koji poziva sve da kod prolaska pored biste upute molitvu kako bi blaženik što prije bio uzdignut u rang sveca.

– Čini mi se da se oko blaženog Alojzija Stepinca još uvijek vode polemike u hrvatskom društvu, što ne bi trebalo biti upitno jer se zna da je on hrvatski mučenik i žrtva totalitarnog komunističkog režima. On je bio svjetionik u 20. stoljeću – poručio je Juranić.

Dodajmo kako je nakon otkrivanja biste mons. Mrzljak služio koncelebriranu misu s velečasnim Sinišom Dudašekom, župnikom Župe sv. Martina biskupa u Varaždinskim Toplicama i velečasnim Tomislavom Antekolovićem.

Nastavite čitati

Život i društvo

LAG Sjeverozapad zalaže se za održivi turistički razvoj temeljen na vrhunskim vinima i odličnoj gastronomiji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad organizirala je u petak, 4. listopada, jednodnevno studijsko putovanje po vinskoj regiji Jeruzalem – Ormož, tijekom kojeg su članovi LAG-a imali priliku vidjeti projekte, primjere dobre prakse u održivom razvoju na ruralnom području LAG-a Povezani med Dravo in goricami.

Zanimljivo studijsko putovanje započelo je u Ormožu, gdje je gostima iz Hrvatske dobrodošlicu poželio Danijel Vrbnjak, gradonačelnik Ormoža i predsjednik LAG-a Povezani med Dravo in goricami, koji je tom prilikom istaknuo kako ova, jedna od najboljih vinskih regija na svijetu svoj održivi turistički razvoj temelji upravo na vrhunskim vinima i odličnoj gastronomskoj baštini.

Ormoški gradonačelnik predstavio je i odlične rezultate u privlačenju investicija u ovaj pogranični kraj, a posebno se je osvrnuo na brojne projekte koji su ostvareni zahvaljujući LAG-u Povezani med Dravo in goricami, među kojima su primjerice, poduzetnički inkubator, nova tržnica u Ormožu i hostel u Ormožu.

Zanimljivu prezentaciju o ponudi ove atraktivne turističke destinacije, jedne od stotinu zelenih destinacija u svijetu, održao je Andrej Vršič, direktor ormoškog Zavoda za turizam, kulturu i šport, dok je ustroj i rad LAG-a Povezani med Dravo in goricami, koji djeluje na području općina Ormož, Dravsko Središće, Gorišnica i Sveti Tomaž, predstavio Matjaž Kosi, stručni suradnik u LAG-u Povezani med Dravo in goricami.

– LAG Sjeverozapad je jedan od najuspješnijih lokalnih akcijskih grupa u Republici Hrvatskoj po iskorištenosti sredstava za ruralni razvoj. Danas smo vidjeli primjere dobre prakse i razmijenili iskustva u radu naša dva LAG-a. Oduvijek smo bili dobri susjedi, zato vjerujem da će naše dvije lokalne akcijske grupe uspješno surađivati u projektima prekogranične suradnje na korist ljudi s obje strane granice – istaknuo je u Ormožu Marijan Škvarić, predsjednik LAG-a Sjeverozapad i gradonačelnik Lepoglave.

Poslovni model raspršenog hotela

Članovima LAG-a Sjeverozapad posebno je predstavljen – Raspršeni hotel Jeruzalem, jedini takve vrste u Sloveniji, koji kroz poslovni model zajedničke recepcije i marketinškog nastupa uspješno povezuje iznajmljivanje kuća za odmor na području ove lokalne akcijske grupe.

Domaćini iz LAG-a Povezani med Dravo in goricama na Kogu su predstavili još jedan uspješni projekt ove slovenske lokalne akcijske grupe – Košarkinu hišu, staru ladanjsku kuću

koja ima bogatu i zanimljivu povijest, a koja je nedavno temeljito obnovljena pa je u njoj predstavljena i zanimljiva etnološka zbirka koja svjedoči o bogatoj vinogradarskoj tradiciji tog kraja.

Tako je dobro

Odlična tradicijska gastronomija Jeruzalema s jelima od hajdine kaše članovima LAG-a Sjeverozapad predstavljena je u Taverni u Svetinjama, a vrhunska vina ove, jedne od najcjenjenijih vinskih regija u svijetu, prezentirana su na degustaciji u 350 godina staroj – zidanici Malek.

Tom je prilikom u Jeruzalemu predstavljena i iznimna ponuda međunarodno nagrađivanih vina i pjenušaca Vinarije Puklavec Family Wine, najvećeg slovenskog vinara čija je godišnja produkcija čak 3 milijuna litara vina. 

– Kada su Napoleonovi vojnici prije dva stoljeća došli u ovaj kraj i kušali naše vino pohvalili su ga riječima – c’est si bon (tako je dobro), a naši su ljudi to razumjeli kao – ši-pon, pa od tada ova sorta vina nosi taj naziv – rekao je duhoviti Andrej Vršič na prezentaciji u vinskom podrumu obitelji Puklavec.

Članovima LAG-a Sjeverozapad predstavljena je i ponuda na turističkom poljoprivrednom gospodarstvu Puklavec u Miklavžu pri Ormožu, čija su vina također dobila brojne međunarodne nagrade za vrhunsku kvalitetu vina.

Vinari ovog svjetski poznatog vinogorja tom su prigodom pohvalili veliki napredak hrvatskih vinara, posebice onih u susjednom Međimurju.

Tijekom studijskog putovanja upriličen je i razgled kulturno – povijesnih znamenitosti ove vinorodne regije u kojoj uzgoj vinove loze seže još u vrijeme Kelta, među kojima je i crkva Majke Božje Žalosne, koju krasi oltarna slika koju su u ovaj kraj donijeli vitezovi križari koji su se vraćali iz Prvog križarskog rata.

– S našim susjedima preko Drave dijelimo istu povijest i tradicijsku baštinu, na kojoj nastojimo temeljiti održivi razvoj u budućnosti. Na ovom studijskom putovanju vidjeli smo niz odličnih i inovativnih projekata koji su ostvareni zahvaljujući LAG-u Povezani med Dravo in goricami, kojima je unaprijeđena kvaliteta života ljudi koji žive u ruralnom prostoru. Imamo obostrani interes i brojne mogućnosti da kroz prekograničnu suradnju naše dvije lokalne akcijske grupe ostvarimo bolju suradnju u turizmu, poljoprivredi i kulturi, posebno u očuvanju i prezentaciji naše tradicijske kulturne baštine – istaknuo je Marijan Škvarić, predsjednik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.

Podsjećamo, rad LAG-a Sjeverozapad financiran je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj: Europa ulaže u ruralna područja (Udio sufinanciranja: 90% EU, 10% RH).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje