Povežite se s nama

Međimurje

FOTO LAG Međimurski doli i bregi: Međimurci prenose znanje pletenja cekara u Baranju

Objavljeno:

- dana

Predstavnici LAG-a Međimurski doli i bregi su zajedno s cekerašicama s kojima surađuju otputovali na dvodnevni posjet LAG-u Baranja na čijem su se području organizirale radionice pletenja cekara. Radionice su rezultat dugogodišnje suradnje dvaju LAG-ova iz Međimurja i Baranje, a potaknute su i činjenicom da u Baranji živi mnogo Međimuraca koji njeguju međimurski identitet.

Radionice sa zainteresiranim Baranjkama, od kojih većina ima međimurske korijene, su održane u suradnji s cekerašicama iz Udruge žena Nedelišće (Dušanka Medved i Branka Fegeš), KUU Seljačka Sloga Nedelišće (Ana Srnec i Marija Kukolić) te Udruge žena Pušćine (Ivanka Bene i Rozina Fegeš).

Prvi dan događanje je održano u Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru na početku kojeg je upriličeno otvaranje s prigodnim programom i predstavljanjem projekta „Turizmom razvijamo područje“, u okviru kojeg se aktivnost provodi. Doprinos iz struke dala je Janja Kovač, kustosica i voditeljica etnografskih zbirki Muzeja Međimurja Čakovec koja je prilikom otvaranja održala predavanje o umijeću pletenja cekara i ostalih uporabnih predmeta od komušine kao važnoj nematerijalnoj kulturnoj baštini Međimurja koja je u postupku zaštite.

Tijekom boravka u Baranji sudionici su imali prilike sudjelovati i u kratkom studijskom obilasku te su tako uz vodstvo domaćina obišli Batinski spomenik i Pčelarstvo Kovačić prvi dan te Beljski vinograd i Kopački rit drugi dan boravka, a nakon održanog drugog dijela radionice pletenja cekara u Seoskom gospodarstvu Ivica i Marica u Karancu.

Tijekom trajanja radionica pletenja cekara paralelno je održan i partnerski sastanak projekta suradnje „Turizmom razvijamo područje“ s predstavnicima glavnog partnera LAG-om Moslavina te partnerima LAG-om Međimurski doli i bregi, LAG-om Baranja, LAG-om Papuk, LAG-om Virovitički prsten i LAG-om Srijem.

Aktivnosti vezane uz popularizaciju cekara provode se u okviru projekta suradnje LAG-ova „Turizmom razvijamo područje“ koji je sufinanciran iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, Mjera 19 LEADER, Podmjera 19.3 „Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a“, Tip operacije 19.3.2 „Provedba aktivnosti projekta suradnje“, Međuteritorijalni projekt suradnje.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje