Povežite se s nama

Međimurje

FOTO LAG „Međimurski doli i bregi“ uči na primjerima dobre prakse u Sloveniji

Foto: LAG "Međimurski doli i bregi", Ivica Hozmec

Objavljeno:

- dana

U okviru međunarodnog projekta suradnje pod nazivom „Naša Drava“, Lokalna akcijska grupa „Međimurski doli i bregi“ je u suradnji s LAG-om „Mura-Drava“ 5. i 6. rujna organizirao dvodnevno studijsko putovanje na područja LAG-ova partnera u Sloveniji. U navedenom projektu osim LAG-a „Međimurski doli i bregi“ s hrvatske strane sudjeluje i LAG „Mura-Drava“ te osam partnera LAG-ova sa slovenske strane.

Prvog dana sudionici su posjetili obiteljsku pekaru Metličar u kojoj su imali prilike degustirati domaća peciva i kolače te se upoznati s uzgojem i preradom crne soje koja je relativno nepoznata u našem kraju. Nakon pekarne sudionici su se zaputili prema Kmetiji „Hergan“ na kojoj im je prezentiran uzgoj i prerada buče kao i ostatak ratarske proizvodnje, a pripremljena je i degustacija toplo i hladno prešanog ulja, bučinih sjemenki s različitim dodacima, suncokretovih sjemenki te namazi od buče. U vinogradima okruženoj turističkoj Kmetiji „Lovrec“ sudionicima je predstavljena turistička, gastronomska i vinska ponuda.

Sljedeća destinacija bio je muzej jednog od najvećih slovenskih izumitelja Janeza Puha u okviru kojeg se nalazi izložba motora i bicikla te Puhove fotografije i razni dokumenti, planovi i plakati. Tamo je sudionicima ponuđena i gibanica od sira, specijalitet koji se pripremao u Puhovom domu. Zadnja destinacija prvog dana bio je dvorac Ptuj, u sklopu kojeg se nalazi Grajska klet u kojoj su sudionici imali prilike degustirati različite sorte autohtonog vina, nakon obilaska stalnog postava dvorca.

Drugi dan studijskog putovanja je program po mnogima bio još zanimljiviji pa su tako sudionici prvo posjetili Zavod „Nazaj na konja“ koji provodi terapije za osobe s posebnim potrebama uz pomoć konja, a nudi i smještajne kapacitete te razne turističke aktivnosti i programe za djecu. Nakon razgleda njihovog imanja i druženja s konjima, slijedio je posjet Kmetiji „Žitnik“ na kojoj je prezentirana poljoprivredna i turistička djelatnost, prerada bučinih koštica te izrada suhih kolača od pira, kao dodatne djelatnosti na gospodarstvu.

Na obroncima Pohorja sudionici su zatim posjetili obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Uranjek u sklopu kojeg se nalazi turistička i ekološka Kmetija „Pri Baronu“. Sudionici su obišli povrtnjak i voćnjak te imali prilike vidjeti različite životinje i kušati autentičnu slovensku kuhinju. Studijski posjet je završio kod „stare trte“ stare više od 400 godina koja se nalazi u Mariboru.

Cilj studijskog putovanja, na kojem je sudjelovalo ukupno 80 predstavnika oba međimurska LAG-a bio je umrežavanje i povezivanje te razmjena iskustva i znanja kroz obilazak primjera dobre prakse slovenskih LAG-ova, a da bi se naučeno moglo implementirati na području Međimurja.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje