Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Malac Genijalac hit je jeseni u Čakovcu!

Objavljeno:

- dana

Izvrstan i revolucionaran program mentalne aritmetike Malac Genijalac od ove će se jeseni provoditi i u Čakovcu, a vlasnik licence je renomirana međimurska obrazovna ustanova Studio Žerjav. Malac Genijalac namijenjen je djeci od 3 do 12 godina.

Za mlađu djecu od 3 do 5 godina koristi se Numicon, izvrstan program koji su razvili stručnjaci sa Sveučilišta Oxford, a 2015. godine je proglašen najboljom svjetskom edukativnom matematičkom metodom. Numicon pokriva cjelokupno područje brojeva, osnovnih računskih operacija i različitih matematičkih obrazaca.

Nastava Hikari mentalne aritetike (4 – 12 godina) se održava u grupama do 12 djece vikendom, po tri školska, a kroz tjedan je i individualan rad, ovisno o potrebama, mogućnostima ili afinitetima djece.

Glavni alat mentalne aritmetike je abakus, djeca računajući brojeve koriste dvije ruke, a samim time se koriste obje hemisfere mozga pri čemu je kapacitet iskorištenosti mozga mnogo veći. Već nakon par mjeseci pohađanja škole djeca mentalno vizualiziraju abakus u svojoj glavi i tako mentalno računaju velike brojeve u samo nekoliko sekundi uz istovremenu primjenu VAK metode tj. korištenja vizualnih, auditivnih i kinestetičkih podražaja. Sve to donosi odlične rezultate, jer je više osjetila uključeno.

Ova tehnika dolazi iz Japana, gdje je integrirana u redovnu nastavu. Abakus koji koristimo prilikom računanja u Japanu se zove Soroban, a koristi se već stoljećima, dio je Japanske tradicije, a zasigurno i jedan od razloga što se Japanci tako visoko pozicioniraju na svjetskoj sceni u svakom području.

U dvije godine, sve što nauče, djeci ostaje za cijeli život: poboljšanje pažnje, koncentracije, inteligencije, pamćenja, fotografskog pamćenja, vizualizacije, a osim sposobnosti brzog računanja, ove vještine im pomažu u svim predmetima u školi kao i u svakodnevnom životu.

S djecom će raditi certificirane trenerice koje su profesorice matematike.

Svi zainteresirani mogu se javiti na besplatna testiranja ili ogledne radionice na broj 098 613 620 ili putem e-maila [email protected]. Nastava kreće 5. rujna.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje