Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Mateja Vranović na domjenku zahvale: “Nagrada mi je dala vjetar u leđa, hvala vam svima!”

Mateja Vranović sa Zdravkom Tušekom, državnim tajnikom u Ministarstvu poljoprivrede

Objavljeno:

- dana

Mateja Vranović najuzornija je hrvatska seoska žena za 2021. godinu, no ujedno i i jedna od ovogodišnjih dobitnica županijske nagrade “Zrinski”.

U sklopu Dana Međimurske županije u društvenom domu u Gardinovcu u subotu, 30. travnja, organizirala je domjenak zahvalnosti za titulu.

– Ugodno ste me iznenadili, jako puno vas je došlo. Htjela bih zahvaliti svima na pomoći u organizaciji ovoga domjenka, kao i u osvajanju ove nagrade koja mi je jako bitna i koja mi je dala vjetar u leđa da krenem dalje, da se borim za svoje malo selo, općinu i županiju – rekla je pritom Mateja Vranović, koja u sklopu OPG-a Vranović pravi i izvrsne sireve.

Stotinjak prisutnih imalo je prilike uživati u proizvodima navedenog OPG-a, kao i kolače, a gastronomski vrhunac toga je dana predstavljao pečeni vol.

Domjenak su otvorile učenice 4. razreda Osnovne škole Belica Bianca Kolar i Tena Horvatić, koje su uz glazbenu pratnju učenica Line Kaučić i Tee Rozine Turkalj te učitelja Josipa Kaučića izvele poznate međimurske popevke “Vehni, vehni fijolica” i “Kaj se pripetilo, kaj se dogodilo”.

U kasnijem dijelu programa kajkavskim monologom “Kolači na kuficu” predstavila se Tena Novak.

Otvorenju svečanosti prisustvovali su i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, državna tajnica u Ministarstvu turizma i sporta Sandra Herman, predsjednica Udruge “Uzorne hrvatske seoske žene” Katica Jerleković, zastupnica u Europskom parlametnu Sunčana Glavak, načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi i načelnik Općine Pribislavec Matija Ladić. Program je vodila Martina Kolar.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje