Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Medicinska škola postaje “mala bolnica”: kreće dogradnja i razvoj u referentni edukacijski centar!

Objavljeno:

- dana

Medicinska škola Varaždin uskoro postaje gradilište, pri čemu će u 2022. godini postati referentni edukacijski centar iz područja medicine u cijeloj Hrvatskoj, ali i zapadnoj Europi.

Naime, u Medicinskoj je školi danas, 27. prosinca, predstavljen projekt „Rekonstrukcija i dogradnja Regionalnog centra kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija pri Medicinskoj školi Varaždin“, za kojeg je iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“ odobreno 29,8 milijuna kuna bespovratnih EU sredstava. Projekt su predstavili župan Varaždinske županije Radimir Čačić i ravnateljica Medicinske škole Varaždin Mirjana Grabar-Kruljac sa suradnicima, pri čemu je župan Čačić naglasio da ovaj projekt nije došao slučajno jer je riječ o najboljoj školi u Hrvatskoj u sektoru zdravstva prema kriterijima Ministarstva znanosti i obrazovanja. Školu je također u srpnju 2018. godine Ministarstvo imenovalo Regionalnim centrom kompetentnosti u zdravstvu, uz Srednju školu Arboretum Opeka u Vinici, koja je imenovana regionalnim centrom kompetentnosti u poljoprivredi. – Medicinska škola je daleko najbolja škola u državi, jedina koja ima cjeloviti spektar u obrazovanju. Nije najbolja u regiji, ali bit će. Sada je riječ o prvoj fazi realizacije projekta Centra izvrsnosti. Uložit će se 30 milijuna kuna u hardver, dogradnju novih 2.300 kvadratnih metara, uz postojećih isto toliko. Postojeći objekt pretvorit će se se u oglednu malu bolnicu sa svim što jedna bolnica ima: laboratorijima, salama i slično. Ovo će biti temelj da ova škola i sutra bude, ne samo daleko najbolja srednja škola u obrazovanju u zdravstvu, nego i u ovom području Europe – istaknuo je varaždinski župan, dodavši da je projekt povezan i s obrazovanjem nastavnika od kojih većina radi u realnom sektoru. Zaključio je da je riječ o jednom vrlo kvalitetnom projektu koji zaslužuje maksimalnu podršku Županije i ostalih, čija se posebnost vidi i u financijama. Naime, nešto manje od 30 milijuna kuna ulaže se u sam objekt, a prijavljen je još i projekt uspostave regionalnog centra, čija je vrijednost još veća te iznosi 48,9 milijuna kuna. – To je ogroman novac i po tom konceptu bit će rađen i drugi Centar izvrsnosti u poljoprivredi koji se nalazi u Vinici. Uz grad Zagreb i nas, samo još dvije županije u Hrvatskoj imaju po dva centra izvrsnosti. Nije to slučajno, nismo mjerljivi s Zagrebom po veličini, ali očito jesmo po kvaliteti – zaključio je župan Čačić.

Priljev učenika iz Slovenije

U postojećoj zgradi Medicinske škole Varaždin uredit će se visoko sofisticirani laboratoriji, učionice i kabineti, dok će se na školu dograditi još jedna zgrada za potrebe fizikalne medicine i terapije te dvorane posebno opremljene za rad s djecom s neuro-senzo-motoričkim poteškoćama, što je detaljnije pojasnila ravnateljica škole Mirjana Grabar-Kruljac. – Sadašnji prostor pretvorit ćemo u specijalizirane kabinete, laboratorije, odnosno u malu bolnicu sa svim ustrojnim jedinicama koje bolnica mora imati, od bolesničkih soba, male operacijske demo sale, specijaliziranih kabineta, farmaceutskog i dentalnog laboratorija… Naši će učenici moći u vrlo realnim uvjetima raditi s opremom i nastavnicima koji barataju s najnovijim saznanjima iz područja medicine, jer je to u medicini jako važno. Uvijek treba pratiti trend, a medicina se kao znanost vrlo brzo razvija jer se i ljudski život mijenja. Tako da ćemo na tom tragu dogradnju iskoristiti za smještaj opće-obrazovnih učionica, za jedan dio fizikalne medicine i rehabilitacije – istaknula je Mirjana Grabar-Kruljac. Posebnost ove škole, dodaje ravnateljica, će biti jedna dvorana namijenjena djeci s neuro-senzo-motoričkim poteškoćama. U školi će tako učenici moći na licu mjesta, u realnim uvjetima, vidjeti kakve poteškoće ta djeca imaju, od čega će korist imati i roditelji. – Ovo je jedna cjelovita priča koja će doprinijeti kvaliteti zdravstvene zaštite i edukacije zdravstvenih djelatnika iz područja Hrvatske, ali i dijela zapadne Europe. Baš sam neki dan kontaktirala ravnateljicu škole u slovenskoj općini Zavrč. Nekoliko učenika slovenske nacionalnosti žele doći upravo kod nas na školovanje, a već imamo i dosta učenika iz područja Cestice i okolice koji imaju dvojno državljanstvo – zaključila je ravnateljica Medicinske škole. Dodajmo da će ovim projektom biti osigurani prijeko potrebni prostorni uvjeti za školovanje učenika, kojih je trenutno 428, dok je nastavnika i vanjskih suradnika ukupno 55, a administrativno-tehničkih zaposlenika 8. Nastava se odvija u dvije smjene zbog specifičnih obrazovnih programa, a dogradnjom će i to biti riješeno. Naime, za učenike će se organizirati cjelodnevni boravak, kao i potrebni obroci s obzirom na to da će se urediti i kuhinja i blagovaonica. Učenici neće biti smješteni u zgradi Medicinske škole, već je škola sklopila ugovor o suradnji s Učeničkim domom koji će regionalnom centru staviti na raspolaganje smještajne kapacitete.

U fokusu

Treće poskupljenje cigareta u samo mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo poskupljenje cigareta na hrvatskom tržištu, treće po redu od početka ožujka.

Nakon Tvornice duhana Rovinj i kompanije Philip Morris Zagreb, dizanje cijena najavila je i tvrtka  JT International Zagreb, i to za 10 eurocenti po kutiji.

JT je prijavio povećanje maloprodajnih cijena za određene marke cigareta  i prijave maloprodajnih cijena za nove marke pod brandom Camel. Nove cijene stupaju na snagu u srijedu, 3. travnja.

Sobranie će po novome stajati 4,90 eura, Camel 4,30 eura, Camel legend 4,10 eura, Camel compact 4,20 eura, Winston 4,20 eura, Benson & Hedges 4,10 eura te LD 4,20 eura.

Cijene su povećane između 2 i 2,5 posto, ovisno o vrsti cigareta, ali sve su, bez iznimke, skuplje za 10 eurocenti. Za toliko su cijene digli i TDR te Philip Morris. Ima li tu možda posla za Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja?

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje