Povežite se s nama

Međimurje

FOTO „Međimurska priroda“ dodijelila priznanja: čistili smeće, nosili tanjure i postali najbolji mladi čuvari prirode!

Objavljeno:

- dana

Piše: Roberta Radović, JU „Međimurska priroda“

U petak 22. svibnja, na Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode Republike Hrvatske, Javna ustanova za zaštitu prirode „Međimurska priroda“ dodijelila je priznanja Najbolji mladi čuvari prirode za 2020. godinu u Međimurskoj županiji.

Nagrađeni učenici Ana Antolašić te Nika i Florijan Tomašek svojim su marljivim radom pokazali da se za okoliš može brinuti ne samo na terenu u prirodi, već i sudjelovanjem na društvenim akcijama. Priznanja su im uručili glavni čuvar prirode Velimir Bašek i čuvarica prirode Sara Srša u središtu „ Međimurske prirode“. Na svečanosti dodjele učenici su premijerno vidjeli kratki dokumentarni film o radu čuvara prirode Ustanove. Uz priznanja, primili su i vrijedne poklone. Između ostalog nedavno objavljenu luksuznu fotomonografiju „Priroda Međimurja“. Kući su ponijeli i poseban suvenir: prve ulaznice Centra za posjetitelje „Med dvemi vodami“.

Najbolji mladi čuvari prirode su razgledali i moderan galerijski prostor koji će uskoro biti otvoren za cjelokupnu javnost. Najviše su ih oduševile igre na tabletu, glasovi ptica i moderno igralište s trampolinom, penjalicama i ležaljkama.

Dvije su javne aktivnosti iznjedrile ovogodišnje dobitnike priznanja Najboljih mladih čuvara prirode. Prva dobitnica Ana Antolašić, učenica petog razreda OŠ Podturen, sudjelovala je početkom veljače  u Podturnu na „Hodnji uz Muru“ na kojoj se okupilo rekordnih 700  sudionika. Nakon rekreacije i uživanja u prirodnim ljepotama našega kraja hodači su zavrijedili okrjepu u Društvenom domu koju su osigurali domaćini pohoda JU „Međimurska priroda“ u suradnji s Općinom Podturen. A da bi svi pravovremeno dobili svoj obrok i piće pomogle su i marljive ruke djevojčice Ane, koja je punim jedrima krenula pomagati servirati jelo sudionicima.

Odlična je učenica. Voli vjeronauk i satove likovne kulture. Odlično se snalazi u uvjetima praćenja on-line nastave. S ocem rado ide na aktivnosti gdje može pomagati vršnjacima ili starijima. U kućanstvu majci rado pomaže posebno kod pripreme kolača. U slobodno vrijeme voli šetnje u prirodi uz Muru koja teče u blizini njezinog doma. Ovog je proljeća s majkom često šetala i prikupljala biljke za svoj mali herbarij.  Kad odraste Ana bi voljela biti doktorica i tako nastaviti razvijati svoj dar i želju za pomaganjem drugima. Svira flautu i aktivna je članica Limene glazbe Općine Podturen.

Sestra i brat, Nika i Florijan Tomašek iz Domašinca također su bili marljivi. Na Međimurski dan rijeke Mure sudjelovali su u akciji čišćenja jednog od najvrjednijih staništa vodenjaka i drugih vodozemaca u Međimurju – mrtvici u Murščaku. Akciju su uz poštivanje svih mjera stožera civilne zaštite organizirali Ekološka udruga „Murščak“ i Općina Domašinec. Petnaestogodišnja Nika učenica je prvog razreda Srednje škole Čakovec, gimnazijski program. Florijan ima 11  godina i učenik je petog razreda OŠ Domašinec.

– Kad smo došli na teren u Murščaku sve je bilo puno smeća i to nije bilo lijepo vidjeti. Ali znali smo da će sve to biti ljepše kad se očisti, pa smo odmah požurili pobrati smeće. O tome se uči u školi i doma, pa nam je lako razvrstavati otpad. Radosni smo što je nakon akcije sve čišće i ljepše – rekli su o svojem iskustvu sudjelovanja u akciji.

I oni su se odlično priviknuli na nastavu on-line. Nika voli biologiju i tenis, a Florijan je strastveni nogometaš, ali i ribič. Šetnja i vožnja biciklom u prirodi također su im drage hobi aktivnosti, a voli pomagati i u pečenju slastica.

Nagrađeni učenici svojom su marljivošću i ljubavi prema prirodi pokazali kako se voli i čuva zavičaj. Cvrkut ptica, sunčan dan, odsjaj kišne kapi na listu vrbe i druge prirodne senzacije sigurno će ih dodatno nagraditi. Kako njih, tako i sve vas koji poštujete i volite prirodu.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje