Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Međimurski LAG-ovci obišli najveće turističke atrakcije Hrvatskog zagorja

Objavljeno:

- dana

Nakon nedavnog studijskog posjeta Međimurju od strane LAG-a „Zagorje-Sutla“, LAG-a „Zeleni bregi“, LAG-a „Prizag“ i LAG-a „SAVA“, u okviru projekta suradnje „Skrivena blaga ruralnog turizma“, organiziran je uzvratni studijski posjet Hrvatskom zagorju članova međimurskih LAG-ova „Međimurski doli i bregi“ i „Mura-Drava“. Domaćini iz LAG-ova „Zagorje-Sutla“ i „Zeleni bregi“ osmislili su zanimljiv program s puno atraktivnih lokacija iz kojih se moglo mnogo naučiti, a stečena znanje implementirati u razvoj ruralnog turizma u Međimurju.

– Putovanje je započelo posjetom jednom od najljepših hrvatskih dvoraca i spomeniku nulte kategorije Velikom Taboru, gdje je za sudionike organiziran obilazak uz stručno vođenje. Predstavnici LAG-ova su potom uronili u prošlost u Muzeju „Staro Selo“ Kumrovec uz razgled velikog postava na otvorenom koji zorno prikazuje Zagorje nekada. Nakon ručka u Villi Zelenjak – Ventek, sudionici su prošetali po „Stazi kroz krošnje“ u Zelenjaku koja je duga 125 metara s najvećom visinom od pet metara, a bilo je i onih koji su se zaigrali na velikim ljuljačkama, u drvenoj kuli ili su zasvirali himnu na zanimljivom eksponatu. Naime, u neposrednoj blizini nalazi se i spomenik hrvatskoj himni uz koji se cijela grupa i fotografirala – otkrili su po povratku sudionici studijskog putovanja.

Slijedeća lokacija na koje su ih odveli domaćini bio je grad Klanjec u kojem se nalazi Galerija Antuna Augustinčića s brojnim eksponatima i replikama njegovih spomenika iz cijelog svijeta. Za kraj prvog dana, Vinarija Sever priredila je prezentaciju i degustaciju u centru Klanjca, točnije u Klanječkoj pelnici, prostoru koji svi vinari mogu koristiti za svoje prezentacije i radionice.

Drugi dan započeo je u Krapini u Muzeju krapinskog pračovjeka, gdje su sudionici imali prilike uz stručno vođenje upoznati evoluciju čovjeka i povijest jednog od najpoznatijih hrvatskih arheoloških nalazišta. Sudionici studijskog putovanja su zatim u Oroslavju posjetili Park znanosti, gdje su sudjelovali u edukativnim igrama i pokusima koje je na šaljiv način vodio sam autor parka Luka Veverec.

– Park znanosti je autorski projekt koji je zamišljen s ciljem da se javne površine oplemene interaktivnim znanstvenim i edukativnim sadržajem namijenjenim svim dobnim skupinama. Nakon zabavne znanosti, putovanje je nastavljeno u klijeti „Lojzekova hiža“ pravim domaćim ručkom u rustikalnom zagorskom ambijentu. Za kraj, posjetili smo Gornju Stubicu i rodnu kuću Matije Gupca u Hižakovcu, Gupčevu lipu i simpatičnu krčmu pod lipom te Spomenik Matiji Gupcu – otkrili su LAG-ovci.

Studijska putovanja među partnerskim LAG-ovima organizirana su s ciljem edukacije, razmjene znanja i iskustava te uspostavljanja suradnje među postojećim i budućim dionicima ruralnog turizma sjeverozapadne Hrvatske. Upravo je sve navedeno ostvareno i posljednjim studijskim putovanjem u Hrvatsko zagorje.

Projekt suradnje LAG-ova „Skrivena blaga ruralnog turizma“ sufinanciran je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, Mjera 19 LEADER, Podmjera 19.3 “Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a”, Tip operacije 19.3.2 “Provedba aktivnosti projekta suradnje”, Međuteritorijalni projekt suradnje.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje