Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Mobilnosti varaždinske VI. osnovne škole: posjetili Finsku, Njemačku, Irsku…

Objavljeno:

- dana

Varaždinska VI. osnovna škola sudjeluje u europskom projektu Erasmus+ KA1 koji podrazumijeva suradnju u svrhu savladavanja izazova istraživačkom i projektnom nastavom u digitalnom okruženju.

Koordinator projekta je VI. OŠ Varaždin, a u projekt su uključene škole iz Finske, Njemačke, Irske i Italije, kao zemlja partnera. Mobilnosti će se održati tijekom ove školske godine, a podrazumijevaju odlazak po dva učitelja iz škole koordinatora projekta u škole iz navedenih država.

Od 21. do 29. listopada prošle godine ravnatelj Mario Stančić, dipl. ing. informatike, i učiteljica kemije, prirode i biologije Mihaela Vrbnjak Grđan, prof., proveli su devet dana u Finskoj u gradu Lohja u osnovnoj školi „Tytirin koulu“ u sklopu projekta Erasmus +KA1.

Mentorica Riikka Loukkaanhuhta ih je provela kroz sustav obrazovanja u Finskoj, način života i navike Finaca, te kroz povijest Finske.

– Učenici u Finskoj idu devet godina u osnovnu školu, nakon čega upisuju srednju školu, pa Sveučilište. Važno je naglasiti da  država financijski pomaže sve studente, svi učenici tamo imaju organizirani besplatni topli obrok, a sumativno vrednovanje počinje tek u šestom razredu osnovne škole, a do tada se vrednuje isključivo formativno. U razredu je od 12 do 18 učenika, učenici rade individualno, u paru ili u grupi. Zastupljena je istraživačka, eksperimentalna i projektna nastava. Važno je naglasiti da škola nema zvona i da učenici tijekom dana nekoliko puta (neovisno o vremenskim uvjetima) izlaze u prirodu i na igrališta. Posjetili su i školu „Antilla koulu“ i upoznali se s organizacijom nastave kemije, biologije i fizike, koja je isključivo eksperimentalna, a provodi se u 7., 8. i 9. razredu osnovne škole – ističu iz VI. OŠ Varaždin.

Škola orijentirana na tehnologiju

Učiteljica fizike i informatike Jelena Bajkovec, mag. eduk. i učitelj engleskog i povijesti Filip Novosel, prof. sudjelovali su na mobilnosti u njemačkom gradu Celle, u školi „Oberschule Westercelle“ od 16. do 24. studenoga prošle godine.

Nastava se u njihovoj školi provodi od 5. do 10. razreda na nižem ili višem nivou znanja, ovisno o tome što će učenici kasnije upisati (gimnaziju ili strukovnu školu).

– Nastavu provode u blok satovima u trajanju od 1 sat i 30 minuta, nakon čega učenici imaju pauzu od 25 minuta. Onda ponovo slijedi blok sat nastave te se tako izmjenjuju tri puta dnevno. Nakon završetka nastave imaju organizirano učenje njemačkog jezika za učenike kojima je to potrebno (zbog puno useljenika koji nisu izvorni govornici). Učenici mogu na kraju 8. razreda birati jedan od tri smjera: ekonomija, tehnika ili društveni smjer. Smjer koji biraju slušaju četiri sata tjedno. Škola je orijentirana na tehniku i tehnologiju pa tako na redovnoj nastavi imaju puno sati tehničke kulture i Lego Tehnicsa, programiraju Lego Mindstorm robote, sudjeluju u natjecanjima. Uz pomoć Lego Tehnics opreme uče pneumatiku, mehaniku i usvajaju praktična znanja. Na satovima tehničke kulture uče rukovati alatima, izrađuju samostalno predmete. Nastava je istraživačka i problemska te je učenici kao takvu prihvaćaju i rado sudjeluju u nastavnom procesu – navode iz varaždinske škole.

Posjet irskom gradu Portlaoise

Učitelj tjelesne kulture Tomica Kanoti i učitelj tehničke kulture Marko Martinec bili su od 8. veljače do 16. veljače 2020. u irskom gradu Portlaoise, u školi „Holy Family Senior School“ u sklopu projekta.

U irskom obrazovnom sustavu osnovnoškolsko obrazovanje traje od 4 do 13 godine.

Osnovnoškolski predmeti su: Engleski jezik, Irski jezik, Matematika, Religija, Geografija, Povijest, Likovna umjetnost, Znanost, Glazbena kultura, Drama, Tjelesni odgoj, Socijalni i zdravstveni odgoj.

U njihovim osnovnim školama nema brojčanih ocjena već se samo vrše pismena testiranja iz engleskog jezika i matematike te se na temelju dobivenih rezultata određuje koji učenici trebaju dodatnu pomoć.

Tu pomoć dobivaju kroz individualan rad ili rad u manjim skupinama (3-5 učenika) s učiteljima za podršku (support teachers). To su učitelji koji nemaju „svoj“ razred već im je zaduženje upravo rad s učenicima koji nisu na testiranju postigli zadovoljavajući rezultat.

Takvih učitelja je u posjećenoj školi 13, a ukupan broj učenika je 750. Također poseban odjel čine učitelji i asistenti s odgovarajućim vještinama koji brinu i rade s autističnom djecom. U tom odjelu rade dvije učiteljice i četiri asistenta koji brinu o 12-ero autistične djece.

Život i društvo

Jurjevo u Mađarevu uz izložbe, koncerte i predstave

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župa sv. Vida i sv. Jurja mučenika u Mađarevu slavi svog nebeskog zaštitnika u utorak 23. travnja 2024. a ove godine ujedno i dvjestotu obljetnicu izgradnje sadašnje crkve.

Za tu prigodu pripremat će se trodnevnicom koju će predvoditi vlč. Ivica Puškadija st. župnik u Starigradu kraj Koprivnice, a nakon slavlja svete mise od 18 sati, svakodnevno će biti kulturni program.

Tako će u subotu 20. travnja na platou ispred crkve KUD Prigorje iz Križevaca održati koncert tradicijskih pjesama i napjeva.

U nedjelju 21. travnja u crkvi će biti koncert klasične glazbe „Častimo te Jurju sveti…“ na kojem će nastupiti mezzosopranistic Iva Krušić, tenor Mario Bokun, sopranist Marko Antolković, basbariton Boris Beus uz klavirsku pratnju i umjetničko vodstvo Helene Borović.

Dramska družina “Ozana” iz Visokog izvest će dramsko-scensko uprizorenje legendarnog životopisa svetog Jurja uz pedagoško-umjetničko vodstvo Tibora Martana u ponedjeljak 22. travnja, također u crkvi nakon svete mise.

Na samo Jurjevo u utorak 23. travnja mons. Bože Radoš predslavit će svečano euharistijsko slavlje s početkom u 18 sati. Sat vremena ranije prethodit će otvorenje etnografske izložbe „Kinč poveda jurjevsku pripovest“ u PŠ Madžarevo. Autor izložbe i postava je etnolog Tibor Martan, a nakon svete mise bit će koncert Klape sv. Mihovil.

Nastavite čitati

Život i društvo

Pridružite se velikom ekološkom projektu Rezolucija Zemlja i ove subote dođite na varaždinski Motičnjak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Projekt Večernjeg lista Rezolucija Zemlja pokrenut je u prosincu 2021. Od tada je postao najveći ekološki projekt u povijesti Hrvatske u kojem je do sada sudjelovalo više od 38.000 volontera, u 147 akcija čišćenja skupljeno je više od 380 tona smeća i 750 tona recikliranog papira.

Čistećim medvjedićima je pripala čast da u sklopu Rezolucije Zemlje 2022. organiziraju prvu akciju čišćenja. Varaždinski ogranak Čistećih medvjedića pridružio se prošle godine kad su počistili područje Cirkovečke i Belih kipa.

U subotu, 20. travnja, čistit će se područje oko jezera Motičnjak, a planirani početak akcije je u 10  sati. 

Okupit će se na plaži kod šume Motičnjak, a na točno mjesto parkinga dovest će vas google maps koordinate:https://maps.app.goo.gl/6ymbH4QoVgJKgXJV9

Sve sudionike podsjećaju da se adekvatno odjenu i ponesu vlastite bočice s vodom. 

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta termin akcije se pomiče, a sve aktualne informacije o ovoj i ostalim akcijama čišćenja i druženjima volontera Čistećih medvjedića pratite u Facebook grupi Čisteći medvjedići – Kontinentalna Hrvatska – grupa za dogovore.

Uz grupu za dogovore Medvjediće možete lajkati i zapratiti na Facebooku, Instagramu, LinkedInu i njihovoj webstranici.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje