Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Na proslavu Dana Općine Cestica stigli brojni gosti i uzvanici

Objavljeno:

- dana

U proteklih godinu dana u općini Cestica provedeno je ili se provodi nekoliko velikih projekata, izjavio je načelnik Mirko Korotaj uoči svečane sjednice Općinskog vijeća, kojom jekulminiralo ovogodišnje obilježavanje Dana Općine Cestica.

Riječ je prije svega o  Aglomeraciji, a vrijednost investicije je 100 milijuna kuna, od kojih 95 milijuna osiguravaju Hrvatske vode, a 4,5 milijuna Općina Cestica.

– Projekt ide dobrim putem. Drugi veliki projekt je izgradnja nasipa otok Virje-Križovljangrad, dužina nasipa je 3,7 kilometara, a vrijednost investicije je 26 milijuna kuna. Od toga je 11 milijuna osigurano europskim sredstvima iz projekta Frisco, dok preostalih 15 milijuna osiguravaju Hrvatske vode. Tu je i 1,1 milijun kuna vrijedna sanacija klizišta u Natkrižovljanu za koje su također Hrvatske vode osigurale dio sredstava, točnije 70 posto, a preostali iznos Općina. To su veliki projekti gdje je Vlada premijera Andreja Plenkovića osigurala da se ovaj kraj razvija i da se naprave velike stvari za mještane – rekao je Korotaj.

I dodao:

-Sljedeći veliki projekt je izgradnja Kulturnog centra Cestica, vrijednog 5,5 milijuna kuna. Sredstva su osigurana u proračunu Općine Cestica a dio je financiralo Ministarstvo regionalnog razvoja. Izgrađen je i Nogometni centar u Babincu, za koji su sredstva u 50-postotnom iznosu osigurali Fond za zaštitu okoliša te Ministarstvo graditeljstva – istaknuo je načelnik.

Korotaj je spomenuo i 600 tisuća kuna vrijednu investiciju izgradnje i uređenja Školske ulice u Cestici, za što je sredstva osiguralo Ministarstvo graditeljstva.

-Koristim stoga priliku zahvaliti bivšem potpredsjedniku Vlade, a danas saborskom zastupniku Predragu Štromaru, koji je uvijek vodio brigu o našim razvojnim projektima – kazao je načelnik.

U općini Cestica u tijeku je i izgradnja POS-ovih stanova, u vrijednosti 4,4 milijuna kuna, a u objektu koji bi trebao biti završen sljedeće godine bit će šest stanova. Dio je to planova i projekata Općine Cestica usmjerenih prema mlađoj populaciji.

-Iz našeg proračuna dva milijuna kuna usmjereno je za mlade – od rođenja, dječjeg vrtića, osnovne i srednje škole, do stipendiranja studenata i to nam je jedna od najboljih investicija jer samo obrazovani mladi mogu ulagati u ovaj kraj, a mi im svojim projektima omogućujemo da ovdje bolje i kvalitetnije žive – rekao je.

Epidemiološka situacija, odnosno korona kriza utjecala je na cijelo gospodarstvo, na zaustavljanje brojnih projekata diljem Hrvatske, ali u općini Cestica – većih problema nije bilo!

-Sredstva su prije osigurana iz europskih, nacionalnih ili općinskih izvora, tako da nije bilo problema s financiranjem projekata – naglasio je načelnik, spomenuvši još nekoliko europskih projekata.

-Proveden je projekt WiFi, to je besplatni internet, čija je vrijednost 15 tisuća eura, a sva je sredstva osigurala EU. Svakako treba spomenuti i projekt „Zaželi“ vrijedan gotovo 1,5 milijuna kuna, a kompletan je iznos osiguralo Ministarstvo demografije, također europskim sredstvima. Ne zaboravimo ni projekt Mlada aktivna Cestica, u kojem smo partneri s Crvenim križem, našim mladima Hiperaktivni, a vrijednost projekta je 120 tisuća kuna – ističe.

Ujedno je zahvalio svim vijećnicima i predsjedniku općinskog vijeća Majhenu, „što su svi projekti na području općine u ovoj godini uspješno provedeni.“

U narednom razdoblju u planu Općine Cestica je izgradnja kampa i auto-kampa u Cestici, uređenje centra Cestice, ali i dogradnja dječjeg vrtića:

– Planova i projekata ima, čekamo buduće razdoblje od 2021.  do 2027. godine i spremni smo se kandidirati na europske projekte – najavio je načelnik Korotaj

Na svečanoj su sjednici dodijeljene i Nagrade Općine Cestica, a ovogodišnji su dobitnici osobe koje se bave udomiteljstvom i zbrinjavanjem djece, osobe koje su se bavile sportom, te DVD Vratno koje slavi 100. obljetnicu djelovanja.

Zamjenik župana Tomislav Paljak istaknuo je kako je ovo Općina koja „iz godine u godinu napreduje i koja svoju energiju u projektima izražava intenzivno pa zaslužuje sve čestitke u tom smislu”.

– U Županiji ima apsolutno partnera, najviše u onom dijelu gdje Županija ima najveći utjecaj, a to su obrazovanje i zdravstvo, ali i ostale gospodarske aktivnosti su vidljive u smisli i uloge ŽUC-a u projektima koji nisu mali. Općina koja ima 20 naselja u svom sastavu ima velike potrebe i sigurno jednu takvu općinu nije jednostavno voditi – rekao je Paljak.

Darko Majhen, predsjednik Općinskog vijeća i DVD-a Gornje Vratno, naglasio je kako tamošnji vatrogasci ove godine obilježavaju 100. obljetnicu od osnutka.

– To je najstarija udruga na području Općine Cestica. Pripala nam je čast da Općinsko vijeće prihvati taj prijedlog da DVD povodom Dana Općine dobije nagradu za posebna dostignuća u području zaštite od požara i spašavanju ljudi i imovine. Zahvalni smo svim vijećnicima koji su jednoglasno podržali prijedlog. Opremljenost DVD-a je zadovoljavajuća zahvaljujući suradnji s Općinom koja nas jako dobro prati i pomaže financijski. Dobru opremu, sukladno zakonskim propisima, ima svih šest dobrovoljnih vatrogasnih društava udruženih u VZO Cestica – rekao je Majhen.

Među gostima i uzvanicima bio je saborski zastupnik Predrag Štromar koji je u ovoj svečarskoj prigodi izjavio da se ovih dana vodi rasprava o tome kako bi trebale izgledati općine za godinu dana, na koji bi način trebala izgledati vijeća, zamjenici, a onda vrlo brzo stiže i prijedlog da se puno općina spoje.

– Ova općina dokazuje da se ne treba nikome spojiti, nitko se njoj ne treba pripojiti jer rezultati su vidljivi na svakom koraku. Koriste se sva sredstva koja god se mogu. Jedna je od daleko najrazvijenijih općina u republici Hrvatskoj. Oni su prvi imali veliku sportsku dvoranu, gdje su zadovoljili potrebe svih svojih mještana, svih svojih udruga. Načelnik i njegova ekipa vidjeli su koje su stvarne potrebe građana ovdje. Oni slušaju ljude i to je najbitnije. Moramo više razmišljati o tome kako rasteretiti građane od birokracije, od raznih biljega, od raznih šaltera, kako im dati pravu uslugu. Načelnik odlično radi na tome, iskoristio je sve kapacitete, i one koje ima država, sve fondove koji su otvoreni. Suradnja je odlična, a posebno je bila u zadnje tri godine. Siguran sam da će biti i dalje i dok god sam u Zagrebu osigurat ću, ne samo Općini Cestica i načelniku Korotaju, nego svima koji će htjeti suradnju, dat ću im ruku. Ne radi naših načelnika, gradonačelnika i župana, nego radi naših građana – zaključio je Štromar.

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Dario Pocedulić najbolji je mladi poljoprivrednik: poljoprivrednici su marginalizirani, a birokracija nas “ubija”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prije desetak godina Dario Pocedulić, po struci prometni tehničar i njegova supruga Tamara, inženjerka odjevne tehnologije iz Gornjeg Kućana počeli su se baviti poljoprivredom.

Krenuli su skromno, no danas obrađuju 115 hektara zemlje. Na površini od 50-ak hektara uzgajaju heljdu, a na ostalim površinama pšenicu, kukuruz i uljarice.

Prije desetak dana Dario je proglašen najboljim mladim poljoprivrednikom u Hrvatskoj. Zašto su se započeli baviti poljoprivredom, zašto se odlučili za uzgoj heljde, koji problemi ga tište i koliko mu znači ova nagrada ispričao nam je 38-godišnji Dario Pocedulić.

Za početak. Koliko vam znači ova nagrada?

Svakako sam počašćen što sam odabran za ovogodišnjeg najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika na Izboru održanom prošloga tjedna u sklopu 6. Međunarodnog kongresa o ruralnom turizmu. Do sada je OPG primio nekoliko priznanja, ali ovo posljednje je uistinu najveće. Ono je ne samo meni već i ostatku OPG-a, potvrdilo da uistinu idemo u dobrom smjeru s našim razvojem. A opet također je i izuzetna čast predstavljati svoju državu na Europskom Izboru za najboljeg mladog poljoprivrednika.

Kad i zašto ste se započeli baviti poljoprivredom?

Možemo reći da je kod Pocedulića poljoprivreda obiteljski zanat. Moj djed se bavio poljoprivredom, moj otac, a nekako sam se i ja odlučio primiti poljoprivrede. Nadam se da će jednoga dana moj posao preuzeti sin i nastaviti razvoj OPG-a. Kako su godine prolazile, a ja postajao stariji, odlučio sam malo konkretizirati naslijeđeni OPG i pokušat ga napraviti specifičnim. Mislim da smo supruga i ja to uspjeli. Danas prodajemo bezglutenske prerađevine Varaždinske heljde, od brašna, kaše, pahuljica, kiflica, mlinci, tjestenine, krekera, grizeva, do pufzrnca, hrskača i svake godine povećavamo paletu prehrambenih proizvoda od tradicijske “hajdine” sa modernim prizvukom. Naravno, osim prehrambenih proizvoda, u ponudi imamo i jastuke punjene ljuskicama Varaždinske heljde različitih dezena i namjena.

Inače, OPG je registriran 2006 godine i tada smo obrađivali nekih šest hektara. Postepenim razvojem, neprestanim ulaganjem i ulaskom u preradu i proizvodnju prehrambenih proizvoda, značajno smo povećali obradivu površinu koju prijavljujemo ove godine u Upisnik – na 115 hektara.

S kojim problemima ste se kao poljoprivrednik susretali i još se susrećete?

S površinski malim parcelama. I papirologijom, odnosno birokracijom. Postoji par apsurdnih birokracijskih situacija koje sam doživio posljednjih nekoliko godina koje su uistinu zbunjujuće, možda čak i zabrinjavajuće, no nekako smo ih uspjeli prevazići. Ne sumnjam da me takovih još neće pa barem desetak dočekati u nastavku mog poslovanja. I naravno, postoji onaj klasičan problem na koji mi ne možemo utjecati, a to je – vremenska prognoza. Prije nekih dva tjedna kod nas u Gornjem Kućanu je unutar dva sata tri puta padala tuča. U travnju. Što nas onda čeka kroz ljeto? Malo tu na negativnu stranu ide i doživljaj nekih sugrađana kojima je to sve zabavno. Nama poljoprivrednicima koji se bavimo isključivo poljoprivredom to nije nimalo zabavno. Mi živimo od plodova koji su nezaštićeni na poljima i ne, ne možemo ih nikako “prekriti čarobnim plaštem” i spriječiti štetu.

Koliko je poljoprivreda zahtjevna grana?

Svaki posao je toliko zahtjevan koliko se pojedinac odluči njime baviti. Meni, našem OPG-u je poljoprivreda jako zahtjevna jer mi uvijek želimo napraviti najbolje i sebe ulažemo maksimalno. No, nekad jednostavno i kad se trudimo, odričemo puno stvari koje su nekima normalne, jednostavno “nemamo sreće” jer bude otkupna cijena uroda duplo manja od prošlogodišnje i jedva da pokrijemo tekuće troškove, troškove sjetve, dorade, popravaka mehanizacije. No, ne posustajemo – slijepo se držimo one “bit će bolje” iz godine u godinu.

Zašto baš heljda? Što vas je inspiriralo da se počinjete baviti njezinim uzgojem?

Heljda se povijesno, tradicijski uzgajala u našem kraju. Zašto ne pokušat oživjet tradiciju, baštinu i ponudit sugrađanima prije svega jednu zdravu namirnicu, ali u modernim oblicima? I Udruga Hajdina je tu na čelu s Ružom Levatić i udrugari se trude očuvat lokalnu baštinu i tradicijsku kulturu naša četiri južna naselja Grada. Bitna je volja. A i nekako su prošla vremena bila ljepša, ljudi su se više družili, bilo je veće zajedništvo i manja užurbanost. A opet, ona poslovna činjenica jest da kad uđete u trgovinu, teško da ćete naći domaće proizvode od heljde na policama. Zato ih možete naći kod nas ili vam ih mi dostavimo besplatno u Varaždin.

Imate široku paletu proizvoda od heljde. Kako je s plasmanom tih proizvoda na tržište?

Sve naše proizvode je moguće naravno kupiti kod nas u “Kući Varaždinske heljde” u Gornjem Kućanu. Kako smo spomenuli, besplatnu dostavu imamo za naše sugrađane u Varaždinu. Osim toga, šaljemo proizvode doslovno po cijeloj Hrvatskoj uz prethodnu narudžbu putem naše web trgovine. Dostupni smo u trgovinama “Delikatesa Veronika” te s krekerima smo od prošle godine ušli u svima dobro poznate Lidl trgovine. Osim na taj način, našim proizvodima opskrbljujemo i nekoliko restorana na području Varaždina i bliže okolice, a također, možemo pohvaliti i najmlađe Varaždince, oni u školama između ostaloga i zahvaljujući gradskom projektu “Čarobna osmica” koji se provodi uz uz certifikat Ministarstva znanosti i obrazovanja, a u suradnji sa poznatim varaždinskim nutricionistima Anitom Car i Davorom Hostić, za obroke dobivaju i naše proizvode.

Godišnje proizvedete oko 40 tona heljde. Traži li se kilogram više Varaždinske heljde?

Da. Sugrađani su počeli prepoznavati Varaždinsku heljdu i zadovoljni su našim proizvodima. Prošle godine smo u jednom trenu ostali bez kaše pa onda bez kiflica. Jednostavno nismo uspjeli pripremiti toliku količinu koliko je u tom trenu tržište tražilo, a uvijek proizvodimo svježe, ne radimo robu za skladište.

Vi se ne bavite direktnom prodajom heljde ni otkupom, no većina heljde u Hrvatsku se uvozi. Je li riječ je o nekvalitetnoj heljdi?

Da li je nešto kvalitetno ili ne provjeravaju institucije zadužene za to. U smislu, da li je sukladno našim zakonima i pravilnicima. A posljednji glas daju kupci. Mi sami znamo prošetat po trgovačkim lancima i vidimo razne proizvode koji se uvoze kako iz EU, tako iz trećih zemalja. Kod toga je dosta nezgodno što u tim trećim zemljama najčešće nisu na snazi ista pravila i politike što se tiče zaštite i tretiranja usjeva, skladištenja i proizvodnje. I onda najčešće ti proizvodi budu jeftiniji. Koliko se kontrolira domaća proizvodnja, toliko bi se trebala ispitivati i kontrolirati uvozna koja se nalazi po trgovinama.

Kakav je po vama položaj poljoprivrednika u Hrvatskoj? Što se treba poboljšati?

Poljoprivrednici su po mom iskustvu marginalizirani. Na rubu društva. Nekima će biti smiješna ta izjava, ali ako je realno sagledate, shvatit ćete zašto. Na nama je da radimo na polju, u ne kontroliranim vremenskim uvjetima. Mi možemo uložiti mnogo u proizvodnju hrane, a zbog vremenskih nepogoda ili recimo pada cijene u tri mjeseca ostat ćemo bez prihoda. Ne samo od zarade nego i bez sredstava za sljedeću žetvu. Ne vlastitom krivicom. Isto tako, od poljoprivrednika koji radi najčešće po cijele dane, nevezano na nedjelje i svetke, se očekuje da ispunjava sve više i više papirologije.

Recimo, ja obrađujem nekih 115 hektara i to na otprilike 249 ARKOD iD-a, i sad prema novoj odluci sam trebao do svake njive doći traktorom. Pozicionirati traktor, vodeći pritom računa na njegovu poziciju u odnosu na neki prirodni marker, izaći van i fotografirati i geo tagirat ga. Sjest u traktor, doći do završetka te iste njive i ponovit postupak te potom učitat fotografije u aplikaciju, zatražit putem aplikacije dodjeljivanje zadataka od strane APPRRR-a. I tek nakon toga počet raditi na toj njivi. Posao koji radim cijeli život. Ja imam 249 takvih njiva. Ne znam tko je došao do te odluke, ali ona je sad postala opcionalnom nakon onih žustrih prosvjeda u EU.

Onda pak možemo i o kupcima malo, ne puno, samo malo. Imamo kvalitetan proizvod ali ne prodajemo na tržnici, nudimo besplatnu dostavu na adresu za narudžbe veće od 11 eura za Grad. I onda ljudi zovu i pitaju i kad im kažemo da smo u Gornjem Kućanu, onda nekad bude odgovor – a šteta što niste na tržnici. Nismo, i nećemo biti jer si ne možemo priuštiti stajati na tržnici jer mi kod kuće dok ne prodajemo, svaki dan proizvodimo svježe proizvode i planiramo kako povećati kvalitetu. Nisu poljoprivrednici bogati ljudi, samo su radišni.

Što još imate u planu u budućnosti?

Puno toga. Još sam mlad, ako me zdravlje posluži Varaždinska heljda će se proizvodit i prerađivat još dugi niz godina. Samo nebo je granica.

Varaždinska heljda

OPG Pocedlić uz pomoć i suradnju Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Varaždinske županije (dr. Mara Bogović i njenin tim) te same Varaždinske Županije (dr. Dragutin Vincek i njegove kolegice iz Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša), Agronomskog fakulteta i Ministarstva poljoprivrede 2021. godine uspješno je registrirao i uvrstio na sortnu listu “Varaždinsku heljdu” kao prvu hrvatsku sortu heljde. Danas je OPG Pocedulić njezin registrirani čuvar, uzgajivač i dorađivač.

Proizvodi bez glutena

Svi proizvodi OPG-a Pocedulić od Varaždinske heljde su certificirano bez glutena.

– Cilj nam je svake godine ponuditi sugrađanima jedan novi proizvod od heljde. Ove godine predstavljamo dva nova proizvoda. Jedan je već vani, a to su “Puf zrnca”. Izvrsna su sa jogurtom, fina, hrskava. Heljda je prirodno bez glutena, no lagano se kontaminira pa treba imati izdvojenu proizvodnju.

Inače se OPG svake godine s novim proizvodom prijavljuje na “Ocjenjivanje prehrambenih proizvoda” koje zajedno provode Prehrambeni i Agronomski fakultet iz Zagreba u suradnji naravno s Ministarstvom poljoprivrede. Do sada su naši krekeri te mlinci od Varaždinske heljde bili proglašeni najinovativnijim prehrambenim proizvodima. Kiflice i tjestenina su primile zlatnu diplomu a pahuljice brončanu. Veliko iznenađenje nam je stiglo prošle godine iz Bruxellesa za naše krekere, Zaprimili su medalju za izvrsnost i kakvoću, “Superior taste award**” od International Taste Instituta” a što je prvo takvo priznanje za jeda hrvatski OPG. I jako smo ponosni na to – ističe Pocedulić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje