Povežite se s nama

Nekategorizirano

FOTO Na ranču Ponyland obitelji Vinko već godinama uživaju pony konji, patuljaste koze, svinje, magarci…

Objavljeno:

- dana

– Prvi pony u naš dom stigao je 2005. godine. Kupili smo ga isključivo kao ljubimca i za hobi, meni za jahanje. Ljubav se počela širiti pa smo nabavili još jednoga da ne bude sam. Zatim smo nabavili muškoga da imamo mlade i tako se broj pony konjića počeo širiti. Budući da smo vidjeli znatiželju kod ljudi i zainteresiranost da nas posjećuju, došli smo na ideju da bismo mogli proširiti društvo s nekim drugim vrstama životinja – ispričala je Tamara Vinko iz Murskog Središća, kći Nenada i Mirjane Vinko, čiji OPG, odnosno ranč Ponyland danas broji osam shetlandskih ponyja porijeklom iz Irske, jednu posavsku kobilu, 14 magaradi (istarski magarci, crni, i primorsko-dinarski, sivi), četiri himalajske patuljaste koze, dva odrasla Minnesota mini praščića i devet mladunaca, kuniće, patuljaste kuniće, dvije guske i psa.

Životinje – hobi i ljubav

Životinje su, kažu, nabavljali iz cijele Hrvatske, a prvi pony stigao je iz okolice Splita. Kad su ga našli putem oglasnika, napravili su malu prikolicu i otišli po njega. Sad već imaju tri prikolice i veliko carstvo ljubimaca raspodijeljeno na dva ranča – u Murskom Središću i Okruglom Vrhu u općini Sveti Juraj na Bregu, gdje se Tamara preselila sa zaručnikom. Naviknuti na ljubimce, dvorište bez životinja bilo im je previše prazno, pa su 11-ero magaradi iz Murskog Središća preselili na ranč u Okrugli Vrh.

– Sada imamo dva ranča, sve je u istom OPG-u i pomažemo jedni drugima. Mama je doma, tata je šofer, ja sam po struci učiteljica razredne nastave, ali trenutno radim kao pomoćnica u osnovnoj školi. I moj zaručnik radi. Radno vrijeme nam je otprilike osam sati, tati često i duže, ali budući da nam je to hobi, volimo to raditi, pa se životinjama bavimo prije i poslije radnog vremena, kako je tko slobodan – govori Tamara i dodaje da ni jedan dan životinje nisu zakinute za maženje ili igru, a pogotovo ne za hranu ili svježu vodu!

Magareće mlijeko

Na ranču površine jednog hektra većina životinja može biti zajedno. Ranč je raspodijeljen na manje dijelove kako bi se životinje na jednom dijelu mogle pasti, dok se na drugome obnavlja trava. Od proljeća do jeseni životinje su vani na ispaši, a za vrijeme suše i zimi potrebno im je dodati sijeno, zob i kukuruz za dohranu. Na ranču se nalazi i staja za konje s natkrivenim prostorom u kojem borave tijekom lošeg vremena, ali i ostale životinje imaju svoje nastambe s ograđenim prostorom za boravak i ispašu.

– Koze, kunići i praščići su maleni, oni se provuku ispod pastira i odu konjićima i magarcima. Svi se dobro slažu, nisu ograničeni na društvo samo sa svojom vrstom, druželjubivi su. Što se još tiče obaveza, prevelike brige zapravo ni nema jer nemamo velikih koza ili krava koje bi stalno trebalo musti. Jedino muzemo magarce, pa ako slučajno ne stignemo, pustimo maloga k majci i nemamo briga – navodi Tamara.

Magareće mlijeko iznimno je zdravo te pomaže kod alergija i raznih kožnih i želučanih tegoba, što je također bio jedan od razloga nabavke magarca, ističe Tamara. Dnevno ga se dobije nekoliko decilitara, ovisno o prehrani i pasmini magarca, i to samo tijekom nekoliko mjeseci godišnje jer trudnoća kod magarice traje 12 mjeseci. Nakon što su dobili mnogo upita za kupnju, počeli su se baviti i prodajom magarećeg mlijeka, a prodaju i mlade ponyje, svinje, magarce i kuniće, ali sve isključivo kao ljubimce, što prethodno s potencijalnim kupcem provjere i dogovore.

Posjete i manifestacije

Ranč Ponyland brzo nakon osnivanja i nabavke prvih životinja počela su posjećivati djeca u sve većem broju te dolaziti na jahanje i igru.

Budući da su sve životinje od prvih dana provedenih na imanju u kontaktu s ljudima, mažene i „na rukama“, naviknute su na ljudsko društvo; svaka životinja ima svoje ime i više-manje sve se i odazivaju. S obzirom na veliki interes, obitelj Vinko na svoj ranč uz prethodnu najavu prima posjetitelje pojedinačno, obitelji, organizirane skupine djece, rođendane i slične proslave te organizira terensku nastavu za osnovne škole i vrtiće.

– Mi posjetitelje provedemo kroz ranč, objasnimo kako te životinje žive i čime se hrane, a oni se mogu igrati s njima, odnosno jahati konjiće i hraniti ih ako žele te se igrati na dječjem igralištu. Po potrebi i u dogovoru s učiteljicama izradimo nastavne listiće, za djecu je to vrlo korisno i zabavno – rekla je Tamara, dodavši da ovoga proljeća zbog situacije s epidemijom nemaju posjeta, ali da je inače u ovo doba godine njihov Ponyland pun djece i znatiželjnih obitelji.

Osim toga, djecu i odrasle ljubitelje životinja obitelj Vinko svake godine razveseli sudjelovanjem na raznim manifestacijama kao što je Porcijunkulovo, Sajam cvijeća na Bundeku u Zagrebu, Renesansni festival u Koprivnici, Bučijada u Ivanić Gradu, Sveta nedjelja u Ludbregu i brojna manja proštenja na koja vode neke od svojih ljubimaca.

Foto i video

FOTO Sajam antikviteta u Šenoinoj ulici još jednom se pokazao kao pun pogodak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : Ivan Agnezovic

Gradska tržnica Varaždin i ove je godine domaćin Sajma antikviteta, koji svojom tradicijom i raznolikošću obogaćuje kulturnu ponudu grada. 

– Veseli me što je pješačka zona u Šenoinoj ulici ponovno ispunjena šarenilom i starinama. Nismo mogli ni zamisliti da će odaziv biti ovako velik na prvom ovogodišnjem sajmu antikviteta. Interes izlagača i posjetitelja iz cijele Hrvatske, pa čak i iz inozemstva, potvrđuje da je sajam prerastao u međunarodni događaj. Ponuda je zaista bogata i raznovrsna, što je rezultat inicijative samih izlagača, koji su svojim entuzijazmom i predanosti doprinijeli organizaciji ovog sajma komentirala je Željka Vincek Strugar, privremena upraviteljica Gradske tržnice.

Nastavite čitati

Nekategorizirano

„Stara škola” u Novom Marofu uskoro u novom ruhu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Među brojnim projektima u Novom Marofu je i onaj uređenja zgrade „stare škole“ u Zagorskoj ulici koja će postati Multifunkcionalni centar za mlade.

Podsjetimo, za projekt rekonstrukcija zgrade „stare škole” Grad Novi Marof dobio je potporu Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u iznosu od 997.491,54 eura, a ovih je dana gradonačelnik Siniša Jenkač potpisao nekoliko ugovora o javnoj nabavi vezanih uz rekonstrukciju i opremanje građevine, ukupno vrijednih oko 1.425,000 eura.

Rekonstrukciju zgrade obavljat će tvrtka Divi Construction d.o.o. iz Nedeljanca, a vrijednost radova iznosi 1.313.999,75 eura. Za namještaj i ostalu opremu vrijednosti  78.713,75 eura zadužena je tvrtka D2D d.o.o. iz Zagreba, s tvrtkom Proxima informatika d.o.o. iz Petrinje potpisan je ugovor  za nabavku informatičke opreme vrijedan 24.750,00 eura, dok je za audio opremu vrijednosti 7.887,50 eura zadužen Lukvel d.o.o. iz Zagreba.

– Cilj nam je unaprijediti kulturni život naše zajednice, posebice naših mladih, a uređenje ovog Centra svakako će tome doprinijeti. Zgradu smo podijelili na tri dijela i to tako da središnji dio zgrade većinom koriste udruge, a u budućnosti ćemo moći tavan pretvoriti u hostel, a podrum u vinski podrum. Konačno smo došli i do ovog važnog dijela kada će početi rekonstrukcija zgrade, potporu ćemo je i opremiti i uvjeren sam da će „stara škola” postati novo mjesto okupljanja naših građana koji će u ovom prostoru moći provoditi svoje aktivnosti i družiti se – rekao je gradonačelnik Jenkač.

Grad Novi Marof je nositelj, a partner u projektu Multifunkcionalni kulturni centar za mlade u Novom Marofu  je udruga Mladi za Marof.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje