Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Na svečanosti povodom Dana Grada Čakovca uručene godišnje nagrade

Objavljeno:

- dana

U petak, 29. svibnja, obilježen je Dan Grada Čakovca. Spomen je to na 29. svibnja 1579. godine, kada je Poveljom Jurja IV. Zrinskog tadašnje naselje Čakovec dobilo status slobodnog trgovišta, a s time i status grada.

S obzirom na trend ublažavanja mjera sprječavanja širenja COVID-19 virusa, odlučeno je da će se ovogodišnji Dan Grada Čakovca obilježiti prigodnim, no ipak simboličnim programom.

U jutarnjim satima je tako u središtu grada započeo trodnevni Festival cvijeća, jagoda i tradicije, a već tradicionalni mimohod u prijepodnevnim su satima upriličili i Gradski puhački orkestar te Čakovečke mažoretkinje.

>>FOTO Središte Čakovca ispunjeno opojnim mirisima cvijeća, jagoda i domaćih proizvoda<<

Prije toga, položeni su vijenci podno spomen obilježja Poginulim i nestalim braniteljima u Perivoju Zrinskih.

U čakovečkom Centru za kulturu održana je središnja svečanost povodom Dana Grada. Prigodnim je riječima svečanost otvorio predsjednik Vijeća Grada Čakovca Jurica Horvat, osvrnuvši se na rad Gradskog vijeća u proteklih godinu dana.

– U izvanrednim vremenima i u izvanrednim okolnostima pokazuje se nečija kvaliteta i dokazuje predanost poslu. Siguran sam da ćemo se u ostatku mandata svi zajedno, bili članovi većine ili oporbe, i dalje odgovorno voditi voljom onih koji su nas birali te zastupati i braniti njihove interese, kao i interese grada. Predviđaju da vremena koja su pred nama neće biti jednostavna, no siguran sa da će Gradsko vijeće, kao uostalom i dosad, znati odgovoriti na sve izazove, imajući u vidu ponajprije potrebe svih stanovnika Čakovca – istaknuo je Horvat.

Gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač također se obratio okupljenima.

– Ušli smo u posljednju godinu aktualnog mandata. Iako je COVID-19 poremetio mnogo toga, velike investicije, koje smo planirali kad smo donosili proračun za ovu godinu, će se realizirati. Izvori i način financiranja dogovoreni su u prethodnom razdoblju, tako da planirana izgradnja nije upitna. Zaslužuju to naši sugrađani, ali i gospodarstvo, posebno ono koje sudjeluje u njihovom izvođenju. Prije tri tjedna počeli su radovi na uređenju nogometnog igrališta s umjetnom travom na SRC-u „Mladost“. Prije četrnaest dana počela je izgradnja kružnog toka na križanju Vukovarske i Ulice Vladimira Nazora. Ovih dana počela je izrada glavnog projekta za izgradnju otvorenih bazena, a građevinski strojevi su u Zoni Brezje u Mihovljanu te Industrijskoj zoni Istok u Čakovcu. Završili smo izvedbeni projekt i troškovnik za novu zgradu Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec, projektira se i Regionalni teniski centar. Uskoro nam slijedi javna tribina i raspisivanje natječaja za uređenje Trga Republike. Samo ovo nabrojano vrijedi oko 150 milijuna kuna, a posebno ističem da je najveći dio novca osiguran iz vanjskih izvora. Za početak realizacije možda smo čekali koju godinu više, no svi mi dobit ćemo prijeko potrebnu infrastrukturu i to u velikoj mjeri financiranu novcem iz drugih proračuna – rekao je Kovač.

U ostatku programa svečanosti uručene su godišnje nagrade Grada Čakovca. Nagradu za životno djelo dobio je Željko Medved, umirovljeni učitelj tehničke kulture iz Čakovca. U njegovom bogatom životopisu posebno se ističe rad s djecom i mladima na polju tehničke kulture, u učeničkim zadrugama, izviđaštvu i prometu. Isto tako, zapažen je i njegov nesebičan doprinos obrazovanju djece s invaliditetom te poteškoćama u razvoju, kao i angažiranost u sindikatima. Željko Medved je i jedan od osnivača Društva pedagoga tehničke kulture Međimurske županije te je dugogodišnji član Hrvatskog saveza pedagoga tehničke kulture gdje je u dva mandata obnašao i dužnost predsjednika.

Jedan je od osnivača i Zajednice tehničke kulture Grada Čakovca.

Godišnju nagradu za obrazovanje primila je I. osnovna škola Čakovec, na čemu se zahvalio ravnatelj škole Siniša Stričak. Osim matične škole u Čakovcu, popularna „Prva“ u svom sastavu ima i Područne odjele u Novom Selu Rok i Krištanovcu, broji 783 učenika i 86 djelatnika, a krajem prošle godine obilježila je značajnu obljetnicu, 150 godina državnog školstva Čakovcu.

Na polju kulture i umjetnosti nagrađena je KUU „Veseli Međimurci“ iz Čakovca. Tijekom 2019. godine Veseli Međimurci su raznim događanjima obilježili 70. godišnjicu rada na području kulturno umjetničkog amaterizma gdje su od samih početaka istinski ambasadori glazbe, plesa, kulture i tradicije svoga kraja. U ime Udruge nagradu je primio njen predsjednik Nikola Kotur.

Godišnja nagrada za sport dodijeljena je Gimnastičkom klubu „Marijan Zadravec Macan“ iz Čakovca. Primio ju je dopredsjednik kluba Mario Vukoja. Riječ je o jednom od najuspješnijih hrvatskih sportskih klubova koji trenutno broji šestotinjak članova raznih dobnih uzrasta, a uz matičnu bazu u Čakovcu, klub ima i četiri podružnice u Međimurju s još tri u pripremi. Klub sudjeluje na svim razinama natjecanja, od regionalnih do svjetskih, godišnje „ubire“ stotinjak medalja, a broji i osam reprezentativaca, među kojima se svakako ističu imena olimpijca Filipa Udea i nositeljice medalja sa svjetskih kupova Tijane Tkalčec Korent.

Za rezultate u prošloj godini na području gospodarstva nagrađena je „Međimurka BS“ iz Čakovca. Već 27 godina Međimurka BS se bavi prodajom i servisom alata i strojeva, a od početnih osam, danas je stigla na 106 djelatnika i na 7000 kvadratnih metara poslovnog i skladišnog prostora. Nagradu je primio direktor tvrtke Stanko Brzuhalski.

Na području zdravstva godišnju nagradu je primila mr. sc. Tanja Rosić, dr. dentalne medicine. U svom radu Tanja Rosić se posebno orijentirala na preventivu i rad s najmlađim dobnim skupinama te je i idejna začetnica projekta „Dan zdravog osmjeha“, jedinstvene akcije u Hrvatskoj kojom se obilježava Svjetski dan oralnog zdravlja.

Udruga umirovljenika Grada Čakovca primila je godišnju nagradu Grada Čakovca za područje rada udruga. Ova udruga djeluje pet godina te okuplja 1773 člana, sudjeluje na sportskim i kulturnim događanjima, organizira razna druženja te posebno brine o zdravlju i socijalnim pitanjima svojih članova. Nagrada je uručena predsjedniku Udruge Antunu Golubiću.

U ime svih nagrađenih, prigodnim riječima zahvalila je Tanja Rosić. Svečanost u Centru za kulturu izvođenjem himne otvorila je sopranistica Samanta Grahovec uz klavirsku pratnju Darka Golubića.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje