Prekrasna jesenska nedjelja mnoge je građane privukla u Maruševec na Čiselsku nedelu – proslavu blagdana Kraljice svete Krunice.
Riječ je o tradicionalnoj proslavi, odnosno manifestaciji koja se održava prve nedjelje u listopadu, a u sklopu koje od 2012. godine Kuburaška udruga Maruševec organizira Sajam v Maruševcu na radost brojnih ne samo lokalnih mještana, već i onih iz susjednih općina i gradova.
Nakon subotnjeg glazbenog početka s odlično posjećenim koncertom grupe Ljubavnici, središnji dio manifestacije u nedjelju počeo je u jutarnjim satima kuburaškom budnicom, a u 10 sati i službenim otvorenjem 10. Sajma v Maruševcu.
Uz pridržavanje epidemioloških mjera, domaći župnik Krunoslav Milovec služio je svetu misu na otvorenom, a posjetitelji su tijekom cijelog dana mogli uživati na Sajmu na kojem su i ovoga puta svoje domaće proizvode, rukotvorine, ali i gastronomske delicije ponudili brojni izlagači, domaći OPG-ovi i udruge.
– Ovo je jedna od većih manifestacija koju organizira Kuburaška udruga Maruševec, a održana je pod epidemiološkim mjerama i ove i prošle godine. Raduje nas da su nam se i ovog puta odazvali naši prijatelji iz susjedne Slovenije, iz susjedne Krapinsko-zagorske županije, kao i jedna ekipa iz Zagrebačke županije, tako da smo i ove godine uspjeli okupiti puno kuburaških udruga u našem kraju – rekao je Marijan Fatiga, predsjednik Kuburaške udruge Maruševec dodavši da se jubilarna 10. manifestacija morala obilježiti dostojno, ali uz pridržavanje svih propisanih protuepidemijskih mjera.
Kuburaši svojim atraktivnim nastupima diljem Hrvatske, ali i na natjecanjima, privlače veliku pozornost, stoga ni ne čudi da je sve više onih koji žele postati članovima kuburaških udruga.
– Svake nam se godine, srećom, javljaju građani koji su zainteresirani postati članovima naše udruge, iako postoji određena procedura. Naime, mora se proći obuka, praktični dio gdje se uči rukovati oružjem, ali prvo i osnovno da bi netko postao kuburaš je da mora biti čovjek i dobar u duši – poručio je Fatiga.
Zadovoljan brojem izlagača ali i posjetitelja 10. Sajma v Maruševcu bio je i općinski načelnik Mario Klapša.
– Veseli nas dobar odaziv kuburaških udruga iz naše okolice, ali i posjetitelja – naglasio je načelnik dodavši kako je ova druga godina zaredom da se manifestacija odvija u ograničenim uvjetima iz dobro poznatih razloga.
Tradicionalne, kulturne manifestacije bitni su segment u očuvanju naše kulturne baštine, ali i turističke ponude naše Općine stoga i ovim putem zahvaljujem članicama i članovima svih udruga koje čuvaju naš identitet te ga promoviraju i izvan granica naše općine i županije, istaknuo je Klapša te naglasio kako je Općina Maruševec vjeran partner udrugama sa svog područja s godišnjim izdvajanjima od 370.000 kuna za rad civilnog društva, što se manifestira kroz organizaciju i sudjelovanje na ovakvim i drugim kulturnim, ali i sportskim priredbama.
Udruge na natječaj Općine početkom godine mogu prijaviti svoje programe i projekte koji doprinose razvoju društvenog života na maruševečkom području.
– Iz godine u godinu bilježimo sve veći broj udruga, njihovih projekata i programa koje prijavljuju, što znači da postoji veliki interes građana za ulože svoje vrijeme i znanje u jačanje društvenog života općine – zaključio je načelnik Mario Klapša.
U sklopu projekta „Zanimanja“ te organizirane aktivnosti kroz koje su djeca upoznala sportaše i sportove kojima se oni bave, u Dječjem vrtiću Čira-Čara u Varaždinu održana je savate radionica pod vodstvom trenera Predraga Šimuneca, vlasnika i voditelja Savate kluba Šimunec gyma iz Varaždina.
Gospodin Šimunec je predsjednik Hrvatskog Savate saveza, svjetski prvak savate boksa, višestruki prvak Hrvatske, ali i osvajač brojnih europskih medalja.
Kako su sport i redovito kretanje preduvjet zdravog razvoja djeteta, svoje iskustvo kao profesionalni sportaš, želio je podijeliti i sa djecom starije i predškolske skupine Dječjeg Vrtića Čira-Čara.
– Cilj nam je bio osvijestiti kod djece važnost bavljenja sportom, ali i upoznati ih s dobrobitima pravilne prehrane, redovitim vježbanjem te brojnim prednostima bavljenja sportom. Sport osim očuvanja zdravlja stvara i radne i obrambene sposobnosti, ali ima i značajnu društvenu ulogu koja je usmjerena na na odgojno-obrazovne vrijednosti – rekla je ravnateljica vrtića Anja Kelemen Petrlić.
Zašto su odabrali baš savate i zašto je dobro baviti se tim sportom, rekao je trener Predrag Šimunec: „Savate je dobar jer razvija koordinaciju, ravnotežu, snagu i fleksibilnost. Isto tako gradi samopouzdanje koje nam pomaže i u životu, ne samo u sportu.“
Kako je pravilno zagrijavanje neophodno za aktiviranje živčanog sustava i „punjenje“ krvožilnog sistema, djeca su se prvo izvodila razne oblike zagrijavanja, a kasnije se okušala i u osnovnim tehnikama savatea. Vjerujemo kako smo ovim putem dodatno potaknuli interes djece za fizičkom aktivnosti i prakticiranju zdravijeg načina života.
Pjesme „Sreča“ i „Za une koji znaju glediti“ proglašene su najboljima na trećoj po redu Smotri dječjega kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka” održanoj u Varaždinskim Toplicama u sklopu Festivala Ivan Kukuljević Sakcinski.
Prvu nagradu u kategoriji 5. i 6. razreda s pjesmom koja završava stihovima „Bodi ma rieč, muoj stih, popievka, ma sreča“ osvojio je Ivan Posavec Kovač iz PŠ Tina Ujevića Salinovec, a u kategoriji 7. i 8. razreda prva je bila Iva Plišo iz OŠ A. i I. Kukuljević Varaždinske Toplice koja je poručila: „Čuli bute i vidli, sam otprite oči!“
Festival i Smotru organizirali su Europski talent Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije i Centar izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole. Na natječaj Smotre pristiglo je 137 pjesama učenika od petog do osmog razreda iz svih županija kajkavskoga govornog područja. Stručno povjerenstvo je odabralo 22 pjesme za izvođenje na Smotri, dok je ukupno 40 pjesama objavljeno u zbirci „Kaj je naša duša i naša popiefka”.
Manifestaciju je u hotelu Minerva otvorila zamjenica župana Silvija Zagorec naglasivši da su varaždinski i toplički kraj bili Kukuljevićev rodni zavičaj, njegovo životno boravište.
– Naša želja i cilj je da mladi budu svjesni svog nacionalnog identiteta i važnosti materinjega jezika. Stoga ih potičemo da stvaraju na kajkavskome kojeg su usvojili kao prvi jezik. Samo tako, prenoseći svijest o važnosti i ljepoti našega “kaja”, očuvat ćemo to veliko bogatstvo. Posebno nas veseli što su pjesme ovdje na pozornici izveli sami autori. Hvala svim učenicima i njihovim mentorima koji su prepoznali važnost ove Smotre i Festivala, kao i organizatorima – istaknula je Silvija Zagorec.
Festival se održava u čast znamenitom povjesničaru, književniku i političaru koji je prije točno 180 godina u Hrvatskome saboru održao svoj znameniti, prvi govor na hrvatskome jeziku.
– Ne treba čuditi da se manifestacija posvećena Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom održava upravo u Varaždinskim Toplicama. Veći dio svog života boravio je na Tonimiru, gdje je napisao svoja najpoznatija djela. Grad će u suradnji s Maticom hrvatskom u spomen na 180 godina od povijesnog govora postaviti njegovu bistu u našem parku – najavila je gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković.
Festival nosi Kukuljevićevo ime i zato što je kao Ilirac propagirao važnost i vrijednost govorenja na materinskome jeziku, napomenula je Nataša Sedlar, voditeljica Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole. – Festivalom i Smotrom želimo upravo tu ideju nastavljati i dalje te kod učenika i mladih razvijati svijest o tome koliko je važno njegovati svoju baštinu, govoriti svojim zavičajnim govorom, odnosno kajkavskim jezikom. Uz učenike, svakako su važni i učitelji koji ih potiču na pisanje, tako da se nadamo da ćemo nastaviti tim smjerom i putem – rekla je Nataša Sedlar.
Stručno povjerenstvo doista nije imalo nimalo lak zadatak izabrati najbolje među najboljima. I dok su Ivan i Iva dobili prve nagrade, drugu nagradu u kategoriji 5. i 6. razreda s pjesmom „Pahuljica srameča“ osvojila je Melani Fodrek iz PŠ Tina Ujevića Salinovec, a treću Ines Borko iz OŠ Oroslavje s pjesmom „Vrganj“. U kategoriji 7. i 8. razreda druga nagrada za pjesmu „Dravski veter v pleča“ pripala je Viktoru Turbeliji iz OŠ Ferdinandovac, a treća je bila Jana Krušelj iz OŠ Bedekovčina s pjesmom „Teca Reza“.
Dodajmo da je u sklopu Festivala prof. Valentina Šinjori, voditeljica Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za srednje škole, predstavila iskustvo sastavljanja Knigice kajkavčice, čitanke kajkavskih tekstova za osnovnoškolce.
REZULTATI 3. SMOTRE „KAJ JE NAŠA DUŠA I NAŠA POPIEFKA“
A. Učenici 5. i 6. razreda
1. nagrada – pjesma: „Sreča“, autor: Ivan Posavec Kovač, PŠ Tina Ujevića Salinovec, voditeljica: Valentina Posavec Kovač
2. nagrada – pjesma: „Pahuljica srameča“, autorica: Melani Fodrek, PŠ Tina Ujevića Salinovec, voditeljica: Valentina Posavec Kovač
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.