Dom za starije u Zavojnoj dobio vrijednu donaciju Hrvatskog Caritasa
Zaposlenici varaždinskog Doma za starije i nemoćne osobe u Zavojnoj zaprimili su u srijedu vrijednu donaciju. Riječ je o 300...
Nekoliko tisuća Novomarofčana svih generacija okupilo se ove subote na tradicionalnom dočeku nove godine u podne, manifestaciji koja iz godine u godinu okuplja sve više ljudi i postaje prepoznatljivom i izvan Novog Marofa.
Program je drugu godinu zaredom počeo u jutarnjim satima Šetnjom Rabuzinovim bregima, a u suradnji s Udrugom Mladi za Marof, Turistička zajednica Novog Marofa pripremila je i zimsko izdanje biciklijade Šic na bic.
Šetnja rutom dužine 13 kilometara sa zanimljivim postajama, kao i biciklijada, završile su kod Kulturnog centra Ivan Rabuzin gdje je upriličen Doček u podne, uz odličnu glazbenu podlogu EX Zodiac benda, ugostiteljsku ponudu, puštanje balona u podne te brojne izlagače.
Gradonačelnik Siniša Jenkač nije krio zadovoljstvo što su lijepo vrijeme i tradicionalno dobra ponuda izmamili van toliko velikih i malih posjetitelja.
– Na ovakav način završiti staru, odnosno ući u novu godinu je naša tradicija i po nasmiješenim, zadovoljnim licima vidim da je to doista pun pogodak. Bili smo među prvima koji su organizirali ovakvu, malo drugačiju vrstu dočeka, našim su stopama krenuli mnogi, ali mi smo i dalje destinacija koja, vjerujem, svaki put na Dočeku u podne okupi najviše ljudi. Svi smo se još jednom dobro zabavili, lijepo družili, ali i dobro počastili zahvaljujući našim udrugama– rekao je Jenkač.
Doček u podne u Novom Marofu organiziran je već osmi put, a voditeljica ureda Turističke zajednice Renata Horvatić ističe da je za uspjeh ovakve manifestacije važna sinergija gradskih udruga i Turističke zajednice.
– Doista odlično surađujemo, trudimo se iz godine u godinu organizirati sve više sadržaja i ovo je rezultat. Oduševljeni smo brojem posjetitelja, ali smo sad već pomalo i zabrinuti jer ovaj nam prostor polako postaje premali. Prije osam godina krenuli smo s noćnog na ovaj dnevni doček i to se pokazalo potpuno ispravnom odlukom i tako ćemo i nastaviti – kazala je Horvatić.
Glumica Smiljka Bencet Jagarić preminula je u 89. godini.
Završila je u zagrebačkoj bolnici Rebro na hitnoj jer joj je pozlilo. Iznenada joj se pogoršalo, rekao nam je Nino Matijašec, nećak Smiljke Bencet, piše 24sata.hr.
Da nas je napustila omiljena Regica iz Gruntovčana potvrdili su i iz HDDU-a.
U karijeri je odigrala 131 ulogu u više od 3000 predstava. U kazalištu je poznata po ulogama Ann Boleyn, Cesarčeve Tonke i Petronile Brezovačkog, a od televizijskih uloga najpoznatije su one u Gruntovčanima i Mejašima, koja su joj obilježile karijeru. Do uloge Regice došla je igrom slučaja. Trebala ju je igrati Nela Eržišnik, no ona se razboljela i njezini prijatelji Šermentovi sjetili su se Smiljke Bencet-Jagarić. Nazvali su je u 23 sata i na suprugov nagovor, prihvatila je ulogu.
Posjetimo Smiljka Bencet – Jagarić, poznatija kao Regica iz Gruntovčana 8. rujna 2021. godine dobila je svoju ploču u varaždinskoj „Walk of Fame“ u Uskoj ulici.
>> FOTO Smiljka Bencet – Jagarić, popularna Regica dobila svoju ploču u Uskoj ulici
Većina vlasnika će se složiti da su upravo mačke te koje upravljaju svijetom. Ili barem životima svojih vlasnika. Ali u ovom slučaju riječ je o dvije sasvim posebne mačke, jer Šapica i Cmicko rješavaju misterije, pronalaze puteve kroz piramidu i sve zločeste likove pretvaraju u dobre.
Naime, Šapica i Cmicko glavni su likovi romana pod nazivom „Tajanstvena piramida“ dvoje mladih autora, dvanaestogodišnjih Tie Balažinec i Ede Mezge, učenika 6. razreda II. osnovne škole Varaždin. O dogodovštinama svojih likova, ali i samoj ideji o pisanju romana, pričali su osnovnoškolcima na promociji romana održanoj na Odjelu za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin.
I Tia i Edo imaju svoje mace, a upravo iz razgovora o njihovim svakodnevnim dogodovštinama rodila se ideja o pisanju romana. Sve je započelo još u 3. razredu.
– Uz naše stvarne mace koje su glavni likovi, počeli smo izmišljati ostale likove. Svaki je po nečemu poseban i ima tajanstvene moći. A kako i Edo i ja jako volimo povijest, cijela radnje smještena je u jednu piramidu. Naravno, to je i logično mjesto jer su u doba starog Egipta i piramida, upravo mačke imale poseban status – priča na Tia.
I dok je Tia bila uglavnom zadužena za pisanje, Edo je osmišljavao likove te je autor ilustracija.
– Roman je nastajao gotovo tri godine. U knjizi je puno zapleta, cijela radnja je jako dinamična, a na kraju priče svi zločesti likovi postaju dobri. Većina likova nastala je kao plod moje mašte. Pomogli su mi filmovi koje gledam, kao i povijesne priče koje volim čitati – otkriva nam Edo.
Roditelji ovih dvoje mladih autora znali su da Tia i Edo pišu priču, ali nije im niti na kraj pameti bilo da je riječ o pravom pravcatom romanu.
– Znali smo da razmjenjuju ideje, osmišljavaju likove i radnju. No, kada su nam jednog dana pokazali što su napisali, ostali smo itekako iznenađeni jer se pred nama našao pravi roman. Nakon što su napravili ilustracije, pomogli smo im u onom tehničkom dijelu, da materijal bude ukoričen i otisnut – ispričao je Edijev otac Igor Mezga.
A kako su se dvije mace provele u piramidi, koga su sve srele na svojoj pustolovini i kako u konačnici završava roman, možete otkriti čitajući knjigu „Tajanstvena piramida“ koja se može naći na dječjem odjelu varaždinske Knjižnice i čitaonice.