Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Oko 600 mladih sudjelovalo na Europskom događaju za mlade u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Oko 600 mladih sudjelovalo je na Europskom događaju za mlade koji je u petak i subotu, 25. i 26. studenog održan u Areni Varaždin, a u organizaciji P4 – centra za mlade i nezavisnu kulturu i Udruge mladih V.U.K.

Partneri na projektu bili su Mreža Mladih Hrvatske i Savez izviđača Hrvatske uz Grad Varaždin i Turističku zajednicu Grada Varaždina, a projekt je financirao i suorganizirao Europski parlament. U organizacijskom timu EYE-a Varaždin bili su Nino Preložnjak, Viktor Ožeg, Lea Labaš, Jelena Brcković i Antonio Mohenski.

Više od 40 različitih besplatnih aktivnosti, panela, radionica, performansa, izložbi, koncerata lokalnih bendova i dodjele nagrada MP4 Awardsa, silent disco partyja održano je u sklopu EYE-a Varaždin. Bilo je tu svega – od radionice igranja disc-golfa u dravskoj šumi, učenja osnova samoobrane, radionica pokreta i plesa, iscrtavanja prirodnih granica na karti Europe, rasprave o tome zašto mladi stari 16 godina ne bi mogli glasati, radionice recikliranja, do panela o Europskoj godini mladih, što je ona donijela mladima i na koji način na kojoj su sudjelovali europarlamentraci Karlo Ressler i Predrag Fred Matić.

– Pandemija nas je podsjetila kako su sloboda i različitost duboko ukorijenjeni u našu zajednicu nazvanu Europa. Više nego ikad smo sigurni da smo duboko povezani s našim europskim prijateljima te da dijelimo iste planove, ali i iste strahove. Zapravo su nas ti izazovi (pandemija, izolacija, ekonomska kriza, migracije i rat) inspirirali da ništa ne uzimamo zdravo za gotovo. Sloboda kretanja, izražavanja, kretanja i putovanja bez granica, te sloboda izbora koga volimo – sve je to nešto što nam je dano po rođenju i nešto za što se uvijek vrijedi boriti. To je ostavština naših predaka, a na nama – budućoj generaciji – je da djelujemo ovdje i sad! Dragi mladi ljudi i donositelji odluka, ovdje u Varaždinu, imamo priliku podsjetiti se na ostavštinu naših predaka, proslaviti sadašnjost i naše zajedništvo, te zajedno kreirati budućnost u zelenoj i snažnoj Europi – rekao je u pozdravnom govoru voditelj organizacijskog tima EYE Varaždin Nino Preložnjak.

Na panelu o stambenim politikama za mlade je kao panelist sudjelovao i zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković.

– Varaždin je ponosan domaćin jednog od najvažnijih događaja za mlade u Europi. Mladi su ti koje trebamo pitati što raditi u sadašnjosti i budućnosti, jer oni jako dobro znaju što im treba.Oni u mnogo tema mogu i moraju dati svoje mišljenje i glas, a na nama kao donositeljima odluka je da ih čujemo – dodao je Marković.

U programu EYE-a Varaždin bilo je razgovora o tome zašto je vladavina prava važna Europskoj uniji sada i nakon izbora za Europski parlament 2024. godine na kojoj su kao panelisti gostovali nizozemska europarlamentarka Sophi in ‘t Veld i hrvatski europarlamentarac Tomislav Sokol te pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter. Aktualna je bila i tema  Zapadnog Balkana, odnosno o susjednim država te koja je politika Europskog parlamenta s državama kandidatkinjama za Europu uniju na kojoj su pak sudjelovali europarlamentarci Tonino Picula i Željana Zovko. EYE Varaždin posjetile su i izaslanica predsjednica Hrvatskog sabora i hrvatska europarlamentarka Sunčana Glavak, te izaslanica predsjednika Vlade RH Željka Josić.

U petak je održana i svečana ceremonija otvorenja u režiji Sanje Tropp Fruhwald, a u izvedbi Glazbene škole Varaždin, Plesnog studija Vindi, Jureka i Baisa, te voditelja Vanesse Petrac i varaždinskog glumca Jurice Marčeca, a u produkciji varaždinskog nuSynergetica. Suvremena priča o gradu Varaždinu, mladima te pravima i izazovima s kojima se mladi nose.

U sklopu ceremonije otvorenja predstavnica mladih i predsjednica Udruge mladih V.U.K. Lea Labaš je u svojoj poruci mladima poručila da se glas mladih mora čuti jer su mladi “kreativni, vrijedi ih slušati te imaju sposobnost mijenjati svoju okolinu danas, ali i za buduće generacije”. Obratila se i donositeljima odluka kojima je poručila da se mladi nose s različitim izazovima poput stambenog pitanja i zaposlenja, ali da unatoč navedenim izazovima sadašnje i buduće gerenacije su pune ideja te da donositelji odluka svih razina moraju mladima dati platformu i prostora za artikuliranje tih ideja i provođenje u praksu.

Stephen Clarke, direktor nacionalnih ureda Europskog parlamenta, također je sudjelovao na dvodnevnom događaju u Varaždinu.

– U Varaždinu je zaista sjajna atmosfera. Očekivali smo puno mladih osoba i pojavilo ih se zaista mnogo na Europskom događaju za mlade u Varaždinu! Za Europski parlament je važno da se mladi uključe u sve procese, da ih aktiviramo i da oni rade promjene. Oni će živjeti u Europskoj uniji koju mi sada gradimo i sa svim izazovima koji su trenutno pred nama. Mladi moraju biti dio rješenja na izazove koji su pred nama – dodao je Clarke.

Svjetski poznati DJ i producent Burak Yeter koncertom za pamćenje zatvorio je Europski događaj za mlade u subotu, 26. listopada u Areni Varaždin.

Život i društvo

Afrički pijesak ponovno stiže u Hrvatsku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Afrički pijesak ponovno stiže u Hrvatsku.

Po visini se nastavlja pritjecanje toplog zraka iz sjeverne Afrike tako da će se krajem tjedna atmosfera zamutiti i obojati žutim tonovima afričkog pijeska, piše N1.

Nad srednjom Europom je polje povišenog tlaka zraka anticiklone, a ciklonalni vrtlozi nalaze se nad Baltikom i pred zapadnom obalom Europe nad Atlantikom. Uragan Leslie nad Atlantikom premjestio se prema sjeveroistoku oslabio i kao oluja na polarnoj fronti približava se zapadnoj obali Europe. Manja količina nestabilnog zraka zadržava se južno od Alpa nad sjevernom Italijom te uzrokuje povećanu naoblaku na sjevernom Jadranu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Muzej hrvatskog vatrogastva iz Trenkove predstavljen na susretu povjesničara vatrogastva u Ateni

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji CTIF-a u Ateni je održan 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju te 31. međunarodna konferencija povjesničara vatrogastva, a pod domaćinstvom Vatrogasne službe Grčke.

U srijedu 9. listopada  održan je 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju. Izvješće o radu Komisije je podnio predsjednik Gerald Schimpf, dok je voditelj međunarodne radne grupe Christian Fastl govorio o radu unutar grupe. Spomenuto je i certificiranje muzeja, kao i nova CTIF odlikovanja, koja su po prvi puta dodijeljena upravo u Ateni.

Predstavnici zemalja sudionika su predstavili djelovanje svojih muzeja te ostale aktivnosti u očuvanju vatrogasne baštine. Hrvatski predstavnik Vedran Runjić, koji je na sastanku sudjelovao preko videolinka, izvijestio je da je Muzej hrvatskog vatrogastva dobio rješenje Ministarstva kulture i medija RH o priznavanju statusa muzeja.

Bilo je riječi i o ulozi Muzeja u proslavi 160. obljetnice Prvog hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Varaždinu te o organiziranju susreta kolekcionara u Koprivnici. Runjić je također najavio da HVZ namjerava zatražiti certifikat CTIF-a za Muzej, čime bi dobili priznanje i na međunarodnoj razini.

Utvrđene su lokacije i teme konferencije u idućim godinama: komunikacija u vatrogastvu (2025., Salzburg, Austrija), žene u vatrogastvu (2026., Myslowice, Poljska), pravna osnova u vatrogastvu (2027., Beč, Austrija). Za 2028. godinu određena je tema protupožarne zaštite prije vatrogastva, a domaćin susreta nije određen.

Konferencija povjesničara vatrogastva je održana 10 listopada. Ovogodišnja tema susreta su bili objekti koje koriste vatrogasci –  vatrogasni domovi, spremišta, vježbališta, ali i posebni elementi u arhitekturi vezani za vatrogastvo.

Hrvatsku priču je kroz predavanje predstavio dr. sc. Christian Fastl iz Austrije koji je obradio temu objekta Dobrovoljnog vatrogasnog društva Opatija, prvotno zamišljenog kao odmaralište austrijskih vatrogasaca. Veliku ulogu u radu su imali opatijski vatrogasci, a posebno član Odbora za istraživanje hrvatske vatrogasne povijesti René-Raymond Gulin.

Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjić je pripremio rad o spomenicima posvećenima vatrogastvu na području Republike Hrvatske. Uz brojčane podatke o broju spomenika, spomen ploča i murala posvećenih vatrogascima koji su prikupljeni u travnju, prikazani su i najpoznatiji spomenici, od bisti Gjuri Stjepanu Deželiću i Mirku Kolariću do spomen kompleksa na otoku Kornatu.

Povjesničari vatrogastva su pokazali veliki interes za navedenu temu, pa je  ovogodišnji zbornik radova izašao na preko 600 stranica. Izuzetno smo ponosni što naslovnicu ovogodišnjeg zbornika krasi fotografija pročelja zgrade vatrogasnog doma u Opatiji i što ponovno imamo 2 rada iz Hrvatske u ovom prestižnom zborniku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje