Hodošašće vjernika Ludbreškog dekanata u kapelu grofova Drašković u šumi Križančiji
Župa sv. Franje Asiškog Veliki Bukovec i Općina Mali Bukovec organizirali su hodočašće župa Ludbreškog dekanata u kapelu Blažene Djevice...
Hrvatsko planinarsko društvo „MIV“ Varaždin, osnovano 1980. godine, u svojem Statutu ima upisano kao najvažniji cilj „raditi na očuvanju, održavanju i poboljšanju psihofizičkih sposobnosti i zdravlju svojih članova“.
A da se na tome radi i sa 741 djetetom, koje je na kraju 2021. godine bilo učlanjeno u HPD “MIV”, preko sekcije “Čevo”, govore pohodi djece tijekom ove zime.
– Ovog puta slikama predstavljamo mališane iz dječjih vrtića “Dječji svijet” i “Bambi” s njihovih izleta na Ham Pokojec, Gaveznicu, Arboretum Opeka, Gornja Voća, Špilja Vindija, Varaždinske Toplice, Dravska park šuma, itd. – rekli su iz Planinarskog društva „MIV“ te dodali da unatoč brojnim izazovima, vrtići redovito odlaze u prirodu, a sve više se raduju i ponovnim subotnjim izletima koji se organiziraju za cijele obitelji.
Od osnovnoškolaca, slikama s pohoda pohvalili su se učenici IV. OŠ Varaždin, OŠ Martijanec i OŠ Vidovec. Oni su pohodili Medvednicu, Moslavačku goru, Rude, vrh Oštrc i Samobor, Kanjon Kamačnik, Kalnik i Ravnu Goru.
Od srednjoškolaca, 2. gimnazija Varaždin je prvi izlet organizirala u siječnju na Ravnu goru, gdje su vodiči održali edukaciju učenika na teme: osnove kretanja u planini, planinarski putovi i oprema, a drugi izlet je bio pohod Ivančicom od Lepoglave, preko Vilinske špice sve do vrha Ivanščice.
– Djeca do 10 godina starosti u Hrvatskoj nisu obuhvaćena stručnim radom profesora kineziologa u vrtićima i nižim razredima osnovne škole, pa smo se mi kao planinarsko društvo našli pozvanim da djelujemo na rješavanju i sprečavanju psiholoških, emocionalnih, lokomotornih i drugih problema – ističu iz Planinarskog društva.
Osim toga, boravak na otvorenom prostoru i svježem zraku u sva godišnja doba ima pozitivan utjecaj na jačanje imuniteta i sprječavanje širenja infekcije, a pomaže i u rješavanju ovisnosti djece od tableta, pametnih telefona i televizora. Kretanjem i boravkom u prirodi djeca sjedilački i pasivni način života zamjenjuju zdravim i aktivnim stilom života. Razvija se ljubav prema prirodi i njenom očuvanju, razvija se svijesti o važnosti aktivnog provođenja slobodnog vremena i ekološka osviještenost te pozitivne ljudske osobine, poručuju.
Za kompleksan i stručan rad s djecom u okviru sekcije „Čevo” zadužena su 32 školovana i stručna vodiča. Sekcija ima ogranke za rad s djecom i mladima po vrtićima i osnovnim školama te od srednjih škola na 2. gimnaziji Varaždin.
Vodiči u osnovnim školama i vrtićima su školovani i osposobljeni i za pedagoški rad s djecom i za planinarenje prema pravilima Hrvatskog planinarskog saveza, a prema potrebi oni koriste i slobodne vodiče našeg društva uz standardne voditelje.
Djeca pod mentorstvom vodiča prvo prođu kraću teorijsku obuku, upoznaje ih se sa planinama, zaštitom prirode, planinarskom opremom, pripremom za odlazak u planine, boravkom u planinama, kretanjem u planinama, opasnostima u planinama, orijentacijom, meteorologijom, prvom pomoći i osnovama spašavanja, a onda na pohodima (na tjednoj i mjesečnoj razini) uz standardne vježbe disanja, pravilnog hodanja, penjanja, uspostave koncentracije, korištenja opreme, uzimanje tekućine i hrane, u prigodnim trenucima se djeci sve konkretno i vizualno pojašnjava.
Ove godine su planirana daljnja kretanja za vrtićku djecu na Vinicu – Arboretum Opeka, Špilja Vindija, Kalnik, Ivančica – Jarki i Potok Šumi, Lužec, Ham Pokojec, Ledinec, Gavezica, Turčin-Mali vrh, Vražji stolček, Zelendvor, Trakoščan, Karlovac, Aquacity i druge interesantne lokacije, ovisno o vremenskim prilikama i kulturnim događanjima koja su interesantna da se povežu uz neki izlet.
Za djecu školske dobi planirani su pohodi raznim stazama i različitih zahtjevnosti (duljina, usponi) po Ivanščici, Ravnoj Gori, Kalniku, Strahinjčici, Medvednici, Moslavačkoj gori i Maceljskom gorju.
Glavni cilj je pokrenuti djecu u prirodu, aktivirati ih u hodanju, planinarenju, raditi na njihovoj psihofizičkoj kondiciji – graditi zdravi duh u zdravom tijelu, raditi na njihovom druženju, surađivanju, graditi prijateljstvo i neraskidive veze za cijeli život i s prirodom, a i među njima osobno.
– Da smo s našom aktivnošću na dobrom putu, pokazuju uvijek sretna i zadovoljna djeca koja se vraćaju s pohoda, djeca koja ne izazivaju incidentne situacije i djeca koja se sve više učlanjuju u naše društvo – poručili su iz HPD-a „MIV“.
Projekt Mali svjetionik želi nagraditi najbolje radnike u Hrvatskoj.
Sedmu godinu zaredom bira se Naj radnika u Hrvatskoj kojeg će nagraditi s 15.000 eura.
– Nekima je čudno i smiješno da projekt Mali svjetionik želi pronaći i nagraditi izvrsne radnike… oni promatraju surovu stvarnost i vide neiskrenost, korupciju, nepoštenje… Upravo zato želimo unijeti malo svjetla u našu svakodnevicu, pokazati da nije sve crno, beznadno, namješteno, korumpirano. Među nama postoje i rade oni koji su iskreni, pošteni, ustrajni, predani, vrijedni, vjerni radnici… nije li to ohrabrujuće? Ovih dana želimo ispričati njihove priče i ohrabriti sebe i vas – ima nade za bolju Hrvatsku! – pojasnili su organizatori.
Odabrano je top 10 kandidata, odnosni kandidatkinja, jer su sve žene. Dije žene dolaze sa sjevera Hrvatske. To su Mateja Ivančić iz Sračinca i Miljenka Igrec iz Čakovca.
Organizatori predstavljaju jednu po jednu, a zasad su predstavili Mateju Ivančić.
Prijaviteljica Mateju opisuje ovako: “Neprekidan entuzijast, ambiciozna i osoba uvijek željna novih znanja, Mateja je osoba kojoj je 24 sata dnevno definitivno premalo vremena da ostvari sve ono što bi željela. Izuzev Pravnog i Ekonomskog fakulteta, Sveučilište Sjever je treća obrazovna ustanova koju pohađa ili je pohađala. Sommelier prve razine, član Hrvatskog kluba sommeliera, nositelj WSET diplome za jaka alkoholna pića, prethodno dobitnica Dekanove nagrade, sudionik brojnih CASE study natjecanja, Mateja je uza sve navedeno danas i vlasnica obrta koji promiče i brendira Sjever Hrvatske kroz djelatnosti kojima se ljudi koji ovdje žive bave. Promicatelj najvećih vrijednosti Sjevera Hrvatske, danas je i polaznica Akademije za žene poduzetnice u organizaciji Američke ambasade u Hrvatskoj i EFRI-ja koji su njezinu priču sa Sjeverom prepoznali kao nešto iznimno. Kao strastveni ljubitelj vina organizira vinske gradove gdje promiče vinogradarstvo Sjevera i vinare, a organizira i Mind the Gap konferenciju.”
Proglašenje i dodjela nagrada održat će se na liderskoj konferenciji GLS 8. studenoga 2024.
Prošlog vikenda istarski Valbandon bio je poprište druženja i smijeha u sportskom duhu. Humanitarna memorijalna utrka u spomen na tragično preminulog policijskog službenika Ivana Todorića i ove je godine okupila oko 250 sudionika i njihovih navijača koji su se kroz sportsku aktivnost prisjetili Ivana koji je bio djelatnik Policijske postaje Pula-Pola i koji je prije šest godina, 22. rujna, stradao u prometnoj nesreći prilikom dolaska na posao.
Stradao je u policijskoj odori uz koju je odrastao kao dijete policijskog službenika, a koju je i sam s ponosom nosio.
U subotu, 14. rujna, trkači su se natjecali u kategorijama građana i policije, a velik broj njih odlučilo je iskušati svoje trkačke sposobnosti na dužoj stazi od 11.300 metara. Za one koji više vole kraće staze ili su jednostavno željeli prošetati, organizatori su pripremili i utrku dužine od 2209 metara, koja se referirala na datum Ivanove pogibije.
Ruta utrka i ove godine bila je nepromijenjena. Sudionici obje utrke krenuli su od bivšeg policijskog kampa u Valbandonu te su se spustili prema obali mora, odakle su šetnicom nastavili preko Hidrobaze. Sudionici rekreativne utrke vratili su se nazad istim putem, dok su sudionici glavne utrke nakon lučice nastavili cestom do tvrđave Punta Christo. Put ih je dalje vodio kroz kamenolom, a potom u šumu sve do tvrđave Monto Grosso, uvale Zonka i obalne bitnice Valmaggiore, nakon čega su se šumskim puteljcima vratili do lučice Štinjan i nazad cestom prema Puntiželi i kampu u Valbandonu. Trkači su se natjecali u kategoriji građana i policije, a ciljnu ravninu prešlo je 173 trkača, dok su se preostali odlučili rekreativno prošetati.
U kategoriji policije međimurski plavci doslovno su pomeli konkurenciju. Najbolja na kraćoj stazi u dužini od 2209 metara bila je Ana Marija Gregur, dok je drugo mjesto zauzela Martina Zadravec, obje iz Policijske postaje Mursko Središće. Ujedno, u utrci na 11.300 metara prvo mjesto osvojio je Ivica Jurak iz Interventne jedinice policije, dok je drugi u cilj stigao Neven Ceilinger iz Postaje prometne policije Čakovec. Na memoriraju su sudjelovali i Marinjo Furdi iz Policijske postaje Mursko Središće te Nenad Veselko iz Interventne jedinice policije.