Povežite se s nama

Međimurje

FOTO „Ovo jaje za sreću se daje”: jedinstvene crne pisanice ukrašene šarenim cvjetnim uzorcima

Objavljeno:

- dana

Najprepoznatljiviji simbol Uskrsa svakako je pisanica. Bojanje i ukrašavanje jaja uoči uskršnjih blagdana ima dugu tradiciju na ovim područjima. Neki lokaliteti ipak njeguju posebne običaje među kojima možda i najupečatljiviji dojam ostavlja tradicija izrade črnih pisanica.

Iz literature i terenskih istraživanja vidljivo je da se črne pisanice izrađuju samo u Međimurju i to u njegovu donjem dijelu. Središta izrade bila su mjesta Donja Dubrava, Donji Vidovec i Kotoriba, dok se danas izrađuju samo u Donjoj Dubravi. Ovu tradiciju danas prenose tek malobrojni pojedinci poput obitelji Vučenik iz Donje Dubrave koja pisanice izrađuje već gotovo 25 godina.

– U Donjoj Dubravi vještina izrade črne pisanice batik tehnikom kontinuirano se održala od 1860. godine. Neke od glavnih nositeljica ove vještine u Donjoj Dubravi su bile Marija Fabić i Margareta Benko. Obitelj Marije Fabić posjeduje črne dobravske pisanice starije od 60 godina, sve se one čuvaju s posebnom pažnjom i izlažu na prigodnim izložbama – otkriva Biserka Vučenik, nositeljica vještine izrade črne pisanice.

Biserka Vučenik tehniku je naučila prije 25 gotova

Biserka Vučenik tehniku je naučila prije 25 gotova

– U „Ornamentici pisanica Međimurja“ pronašla sam podatke o pisanicama iz donjeg Međimurja i njihovim ornamentikama od 1927. do 1991. godine, a kao mjesta izrade se spominju Donja Dubrava, Donji Vidovec, Kotoriba, Sveta Marija, Donji Mihaljevec, Draškovec i Prelog, po čemu se vidi da su črne pisanice karakteristične upravo za ovaj dio Međimurja – dodaje Biserka Vučenik, koja je batik tehniku izrađivanja črne dobravske pisanice na tvrdo kuhanim jajima naučila od pokojne Marije Fabić (rođene 1921. godine) prije 25 godina, a na ispuhanim jajima tu istu tehniku primjenjuje dvadesetak godina.

– Posljednjih pet godina sam u okviru svojih izložbi pisanica održavala i radionice koje su pohađali svi uzrasti: od djece i njihovih roditelja, preko studenata do umirovljenika. Nakon radionica mnogi od njih su mi slali fotografije svojih črnih pisanica putem društvenih mreža. Često i privatno imam upite za savjete oko izrade i bojanja pisanica. Tako da svake godine ima sve više onih koji su savladali ovu tehniku – otkriva gospođa Biserka.

Izrada črne pisanice po fozama

Izrada črne pisanice po fazama

Izrada črne pisanice započinje dobro ispranom i osušenom ljuskom jajeta (tvrdo kuhanog ili ispuhanog), na koju se kičicom, odnosno pisaljkom koja se grije na plamenu svijeće i umače u pčelinji vosak, iscrtavaju rubovi cvijeća i lišća s jedne i druge strane pisanice.

– Po dužini jajeta se ispisuju poruke poput: „Mali dar iz Međimurja”, „Ovo jaje za sreću se daje”, „Ne gledaj ovo jaje, već onoga koji ti ga daje!”… Latice cvijeća i lišća obojimo vodootpornim flomasterima, a iza toga se preko njih nanosi sloj pčelinjeg voska, odnosno čoskaju se. Nakon toga jaje umačemo u crnu boju koju smo prethodno skuhali od čađe, boje za tekstil i vode, te dodali žličicu alkoholnog octa, da se boja ne bi lovila za prste. Kad jaje u potpunosti pocrni, izvadimo ga iz boje i skidamo vosak toplom pamučnom krpom. Tako nam ostaju na jajetu šareni cvjetovi, listovi i ornamenti. Da bi se pisanica što više sjajila, premažemo je špekom ili jestivim uljem – objašnjava postupak Biserka Vučenik.

Bojanje pisanica u crnu boju

Bojanje pisanica u crnu boju

Upravo su radionice za djecu i mlade najbolji način da se ova tradicija očuva od zaborava, a vještina prenese na mlađe generacije.

– Djeci je to zanimljivi postupak jer nemaju priliku crtati voskom, a i sama pisaljka im je neobična. Potrebna im je koncentracija i strpljenje da bi im pisanica bila što ljepša. Najviše ih raduje završni rezultat skidanja voska i kada ugledaju črnu pisanicu sa svojim crtežima.

Upravo zbog svoje posebnosti i činjenice da se s koljena na koljeno prenosi već više od 150 godina, vještina izrade črne pisanice mogla bi biti uvrštena na prestižnu listu kulturne nematerijalne baštine u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske, na kojoj se već nalazi čak 17 natuknica iz Međimurja.

Uzorak jaglaca s maslinovim grančicama

Uzorak jaglaca s maslinovim grančicama

– Prošle smo godine predali sve materijale Ministarstvu kulture za kandidaturu ove vještine za upis na listu kulturne nematerijalne baštine. Nadam se pozitivnom rješenju, a voljela bih i da međimurska črna pisanica postane prepoznatljivi simbol Uskrsa u Hrvatskoj – dodaje Vučenik.

Ove godine uoči Uskrsa ipak je malo drukčija situacija nego što je to bilo prethodnih godina. Zbog novonastale situacije s koronavirusom odgođene su sve izložbe i radionice koje je Biserka Vučenik trebala održati diljem Međimurja i u Zagrebu.

Uzorak tulipana

Uzorak tulipana

– No, zato su me ove godine kontaktirali iz „Hiše rokodelstev“ iz Slovenskog Dobrovnika koji ove godine održavaju virtualnu međunarodnu izložbu pisanica. Ja sam im poslala desetak fotografija črnih dobravskih pisanica koje su oni uvrstili u izložbu. Putem mojih stranica na društvenim mrežama, BibArt i Međimurska črna pisanica na Facebooku i Instagram profila biba_vucenik te medimurska_crna_pisanica, planiram ove godine oko samog Uskrsa održati virtualnu izložbu „Dobravske črne pisanice“ s prigodnim videom – otkriva ova vješta i neumorna izrađivačica črnih pisanica.

Črne pisanice s uzorkom irisa

Črne pisanice s uzorkom irisa

Biserka Vučenik iz Donje Dubrave je nositeljica vještine izrade črnih pisanica

Biserka Vučenik iz Donje Dubrave je nositeljica vještine izrade črnih pisanica

Proljetni vijenčić s črnom pisanicom

Proljetni vijenčić s črnom pisanicom

Ukrašene črne pisanice

Ukrašene črne pisanice

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje