Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Pješačili osam kilometara po snijegu uz Muru, stigli čak i Austrijanci

Objavljeno:

- dana

MURA NAS FURA

Tristotinjak ljubitelja prirode iz Hrvatske, Slovenije i Austrije u nedjeljno prijepodne propješačili su 8-kilometarsku rutu uz Muru kako bi upozorili javnost na vrijednost i važnost zaštite njezinih močvarnih staništa. 

“Pohod na Muri” u ove zimske mjesece organizira se od 2000. godine na raznim područjima toka rijeke Mure, a ove je godine domaćin bila općina Sveti Martin na Muri.

Ni veliki minusi nisu mogli omesti sudionike ovogodišnjeg pohoda da s puno entuzijazma uživaju u zimskoj idili upoznavajući prirodne zanimljivosti močvarnih područja Mure. Staza je prolazila pored poplavnih šuma, livada, riječnih rukavaca i mrtvica zavijenih u ledenu bjelinu. Pohod je bio prilika i za upoznavanje sa znamenitim mlinom na Muri u Žabniku, mlinarskom kućom, ergelom snažnih međimurskih konja i promatračnicom za ptice.

Već tradicionalni pohod održava se povodom Svjetskog dana močvarnih staništa koji se obilježava 2. veljače. Na taj je dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti. Cilj Ramsarske konvencije je osigurati očuvanje i razumno korištenje močvara u cijelome svijetu. 

Močvarna staništa uz rijeku Muru još uvijek nisu na karti međunarodno važnih močvarnih staništa prema Ramsarskoj konvenciji. Upravo je zbog toga nastala ova manifestacija. Glavni cilj Pohoda uz Muru upravo je uvrštenje njezinih močvarnih staništa na kartu međunarodno važnih močvarnih staništa prema Ramsarskoj konvenciji jer to bi značilo veću mogućnost njihove zaštite.

Prvi Pohod uz Muru organizirala je 2000. godine slovenska nevladina organizacija Tabrih iz Razkrižja s namjerom da upozori na sve ozbiljnije najave i planove izgradnje hidroelektrana na rijeci Muri, što bi vjerojatno pogubno utjecalo na njezina prirodna, močvarna staništa s bogatom florom i faunom. Kasnije je osnovan međunarodni odbor Naša Mura kojega čine organizacije iz Hrvatske, Slovenije, Austrije i Mađarske. 

 

 

 

 

 

Izvor:
Foto: Maja Grbić Alimanović

Život i društvo

Afrički pijesak ponovno stiže u Hrvatsku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Afrički pijesak ponovno stiže u Hrvatsku.

Po visini se nastavlja pritjecanje toplog zraka iz sjeverne Afrike tako da će se krajem tjedna atmosfera zamutiti i obojati žutim tonovima afričkog pijeska, piše N1.

Nad srednjom Europom je polje povišenog tlaka zraka anticiklone, a ciklonalni vrtlozi nalaze se nad Baltikom i pred zapadnom obalom Europe nad Atlantikom. Uragan Leslie nad Atlantikom premjestio se prema sjeveroistoku oslabio i kao oluja na polarnoj fronti približava se zapadnoj obali Europe. Manja količina nestabilnog zraka zadržava se južno od Alpa nad sjevernom Italijom te uzrokuje povećanu naoblaku na sjevernom Jadranu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Muzej hrvatskog vatrogastva iz Trenkove predstavljen na susretu povjesničara vatrogastva u Ateni

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji CTIF-a u Ateni je održan 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju te 31. međunarodna konferencija povjesničara vatrogastva, a pod domaćinstvom Vatrogasne službe Grčke.

U srijedu 9. listopada  održan je 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju. Izvješće o radu Komisije je podnio predsjednik Gerald Schimpf, dok je voditelj međunarodne radne grupe Christian Fastl govorio o radu unutar grupe. Spomenuto je i certificiranje muzeja, kao i nova CTIF odlikovanja, koja su po prvi puta dodijeljena upravo u Ateni.

Predstavnici zemalja sudionika su predstavili djelovanje svojih muzeja te ostale aktivnosti u očuvanju vatrogasne baštine. Hrvatski predstavnik Vedran Runjić, koji je na sastanku sudjelovao preko videolinka, izvijestio je da je Muzej hrvatskog vatrogastva dobio rješenje Ministarstva kulture i medija RH o priznavanju statusa muzeja.

Bilo je riječi i o ulozi Muzeja u proslavi 160. obljetnice Prvog hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Varaždinu te o organiziranju susreta kolekcionara u Koprivnici. Runjić je također najavio da HVZ namjerava zatražiti certifikat CTIF-a za Muzej, čime bi dobili priznanje i na međunarodnoj razini.

Utvrđene su lokacije i teme konferencije u idućim godinama: komunikacija u vatrogastvu (2025., Salzburg, Austrija), žene u vatrogastvu (2026., Myslowice, Poljska), pravna osnova u vatrogastvu (2027., Beč, Austrija). Za 2028. godinu određena je tema protupožarne zaštite prije vatrogastva, a domaćin susreta nije određen.

Konferencija povjesničara vatrogastva je održana 10 listopada. Ovogodišnja tema susreta su bili objekti koje koriste vatrogasci –  vatrogasni domovi, spremišta, vježbališta, ali i posebni elementi u arhitekturi vezani za vatrogastvo.

Hrvatsku priču je kroz predavanje predstavio dr. sc. Christian Fastl iz Austrije koji je obradio temu objekta Dobrovoljnog vatrogasnog društva Opatija, prvotno zamišljenog kao odmaralište austrijskih vatrogasaca. Veliku ulogu u radu su imali opatijski vatrogasci, a posebno član Odbora za istraživanje hrvatske vatrogasne povijesti René-Raymond Gulin.

Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjić je pripremio rad o spomenicima posvećenima vatrogastvu na području Republike Hrvatske. Uz brojčane podatke o broju spomenika, spomen ploča i murala posvećenih vatrogascima koji su prikupljeni u travnju, prikazani su i najpoznatiji spomenici, od bisti Gjuri Stjepanu Deželiću i Mirku Kolariću do spomen kompleksa na otoku Kornatu.

Povjesničari vatrogastva su pokazali veliki interes za navedenu temu, pa je  ovogodišnji zbornik radova izašao na preko 600 stranica. Izuzetno smo ponosni što naslovnicu ovogodišnjeg zbornika krasi fotografija pročelja zgrade vatrogasnog doma u Opatiji i što ponovno imamo 2 rada iz Hrvatske u ovom prestižnom zborniku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje