Povežite se s nama

Međimurje

FOTO POS stanovi u Prelogu prve stanare trebali bi dobiti za 18 mjeseci

Objavljeno:

- dana

– Ovo je veliki dan za Prelog jer ulažemo u mlade obitelji koji će na povoljniji način moći riješiti stambeno pitanje – rekao je gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek u ponedjeljak, 25. svibnja, pri potpisivanju ugovora o prijenosu vlasništva zemljišta za izgradnju stanova.

Zemljište je Gradu Prelogu dodijelila Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), a namijenjeno je za izgradnju stanova prema modelu poticane stanogradnje.

Ugovor su potpisali direktor APN-a Dragan Hristov i gradonačelnik Ljubomir Kolarek, uz nazočnost potpredsjednika Vlade i ministra graditeljstva i prostornog uređenja Predraga Štromara, ministra gospodarstva Darka Horvata, saborske zastupnice Bernarde Topolko, župana Međimurske županije Matije Posavca i potpredsjednika Skupštine Međimurske županije Dragutina Glavine.

Podsjetimo, do sada je Grad Prelog osigurao zemljište za gradnju te organizirao prezentaciju programa gradnje, a nakon što je utvrđeno da postoji dovoljan interes za kupnju stanova, objavljen je javni natječaj te formirana Lista reda prvenstva za kupnju stana iz Programa POS-a. Odlične su to stvari za Grad Prelog, istaknuo je Kolarek.

– Unazad nekoliko tjedana primili smo potvrdu za projekt „Aqua Adventures“ u okviru kojeg će se ulagati u našu Marinu, a danas radimo i novi korak u procesu izgradnje stanova iz programa POS. Prelog traži i nudi sebe mladim obiteljima, a ljudi traže i naše gospodarstvo. Zahvaljujem svima uključenim u ovaj projekt, posebno nadležnom ministarstvu i Agenciji za pravni promet i posredovanje nekretninama. Veselimo se daljnjoj suradnji i nadam se uskoro osmijehu na licu mladih obitelji koji će useliti u ove stanove – rekao je gradonačelnik Preloga, dodavši da je riječ o zemljištu na atraktivnoj lokaciji uz umjetno jezero na kojem će se izgraditi 20-ak stanova, odnosno gotovo 1600 metara kvadratnih stambenog prostora.

Ministar Horvat podsjetio je na dugogodišnju uspješnu suradnju, posebno intenzivnu u posljednjih nekoliko godina, između Vlade RH, njezinih institucija i Grada Preloga.

– Sve je ovo dio jednog mozaika, koji u Prelogu posljednjih godina čine dječji vrtić, poduzetničke zone, buduća zaobilaznica, Marina. Kada me pitaju kako učiniti da u Hrvatskoj bude dobro, bolje, često odgovaram: Ako ne znate gdje i kako, otiđite u Prelog, u ured gradonačelnika i dobit ćete sve odgovore – istakao je Horvat.

Nakon ovog potpisa Ugovora, slijedi izrada projektne dokumentacije, ishođenje građevinske dozvole te nakon toga početka gradnje. Direktor APN – a Dragan Hristov istakao je da bi stanovi, ako će sve biti u redu, trebali biti useljivi za osamnaest mjeseci.

Župan Međimurske županije Matija Posavec podsjetio je kako je posljednja investicija poticane stanogradnje u Međimurju bila prije više od 15 godina te nakon grada Preloga sličan model očekuje i u drugim općinama i gradovima koje za to pokažu interes, poput općine Šenkovec koja sa spomenutim projektom ulazi u javnu raspravu.

Potpredsjednik Vlade i ministar Predrag Štromar izrazio je zadovoljstvo ulaganjem u sjever Hrvatske. Osvrnuvši se na program subvencioniranih kredita prema kojem Ministarstvo osigurava subvenciju od 30-51% rate kredita prvih pet godina, Štromar je istaknuo kako je više od 13.000 građana na taj način riješilo svoje stambeno pitanje.

Dodajmo da se društveno poticana stanogradnja (Program POS) provodi izgradnjom stanova, odnosno stambenih zgrada, organiziranom na način kojim se ostvaruje svrhovito korištenje javnih i drugih sredstava za pokriće troškova, osigurava povrat tih sredstava, omogućuje prodaja stanova uz obročnu otplatu pod pristupačnijim uvjetima od tržišnih u pogledu kamata i rokova otplate te omogućuje davanje u najam izgrađenih stanova uz mogućnost otkupa istih.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje