Povežite se s nama

Foto i video

FOTO Pošumljavanje kod vodocrpilišta: članovi Udruge „Jegnjed“ povodom Svjetskoga dana kretanja sadili drveće

Objavljeno:

- dana

Podzemna voda jedno je od najvećih prirodnih bogatstava Međimurja.

Podzemne vode teku polako, usporedno s rijekama i prirodno se pročišćavaju kroz naslage šljunka i pijeska kojima prolaze. Podzemna voda sve se manje zagađuje zahvaljujući pozitivnim trendovima u izgradnji sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, u području zbrinjavanja otpada i u unapređenju poljoprivredne proizvodnje. Kvaliteta vode u rijekama poboljšava se i zahvaljujući pročišćavanju otpadnih voda na uzvodnom području, što dodatno doprinosi kvalitetnijem prihranjivanju podzemnog vodonosnika.

Svjetski dan kretanja

Članovi Udruge privatnih šumoposjednika “Jegnjed” u sklopu Svjetskoga dana kretanja, 21. studenoga, sudjelovali su u akciji pošumljavanja na području vodocrpilišta u Nedelišću u vlasništvu Međimurskih voda d.o.o.

– Naša Udruga djeluje već niz godina, a trenutno okuplja tridesetak aktivnih članova,… To su šumari, ali i ljubitelji prirode, lovci te entuzijasti koji se trude stvoriti nove pretpostavke u gospodarenju privatnim šumama u Međimurju. S obzirom na kompleksnost trenutne situacije, trudimo se davati savjete privatnim šumoposjednicima; i u vidu iskorištavanja, i u vidu uzgajanja šuma. Neki šume smatraju parafiskalnim nametom, no mi ih smatramo bogatstvom koje će pridonijeti rješavanju brojnih problema s kojima se čovječanstvo bori ili će se boriti.

“Jegnjed” je stari naziv za crnu topolu koja je simbol međimurske tradicije, a Udruga nosi taj naziv upravo kao znak težnje za uspostavljanjem ravnoteže sadnjom autohtonih vrsta diljem našega kraja – ističe dipl. ing. šumarstva Robert Sambolek, član Udruge “Jegnjed”.

Pošumljavanje se odvija u svrhu očuvanja izvorišta pitke vode na području Međimurja. Upravo će novopodignuta šumska sastojina u budućnosti pridonijeti poboljšanoj kakvoći vode koju svakodnevno pijemo. Ujedno će se ovim pošumljavanjem pridonijeti povećanju šumskih površina u Međimurskoj županiji. Boravak u prirodi uz poštivanje epidemioloških mjera, a ujedno i briga o budućnosti šuma i voda, u trenutnoj koronakrizi može biti samo pozitivan primjer, dodaju iz Udruge. Pošumljavanju je prisustvovao i tajnik Hrvatskoga saveza udruga privatnih šumovlasnika, mr. sc. Miljenko Županić, dipl. ing. šumarstva. Savez zastupa interese više od 600.000 hrvatskih građana koji putem svojih šuma posjeduju gotovo četvrtinu kopnene površine Hrvatske.

Deforestacija u Međimurju

Međimurske vode d.o.o. u proteklih su 15 godina otkupljivale privatne parcele te se tako povećavala prva zona sanitarne zaštite izvorišta. Danas su površine prve zone sanitarne zaštite izvorišta daleko veće od minimalnih, sve u cilju gospodarenja prostorom u blizini zahvata podzemne vode zdencima.

Prva vodozaštitna zona ograđena je i u vlasništvu Međimurskih voda d.o.o. U Nedelišću ta je zona površine 48 hektara, a u Prelogu 25 hektara. Livadne površine unutar prve zone sanitarne zaštite uredno se barem dvaput godišnje kose putem zakupaca košnje i odvoza trave-sijena. No, na tako velikoj površini željelo se i nešto više…

Šume i šumska zemljišta dobra su od interesa za Republiku Hrvatsku te imaju njezinu osobitu zaštitu. Čak 48% kopnene površine Republike Hrvatske prekrivaju šume, od čega je 95 % prirodnih, što im daje posebnu vrijednost u usporedbi sa drugim europskim zemljama. Područje Međimurske županije ima najmanji udio šumskih površina od svih županija na području RH. Ukupna površina šumskih površina na području Međimurske županije iznosi 10.802,32 ha. Od toga na privatne šume otpada 7.461,73 ha. Računa se da je u Međimurju ostalo samo oko 20 posto nekadašnjih šuma: u postotnom udjelu većina šuma otpada na šume privatnih šumoposjednika. Šuma kao najsloženiji ekosustav na planetu znači život ljudima, životinjama i biljkama, ali i vodama. Ne kaže se uzalud da je, tko izgubi šume i vode, izgubio sve.

– Šume imaju i funkciju dodatnoga pročišćavanja vode, mada moram napomenuti da je na ovome području voda besprijekorne kvalitete, no trebamo razmišljati i o daljoj budućnosti te osigurati zdravu pitku vodu i nadolazećim generacijama – objašnjava Vladimir Topolnjak, direktor Međimurskih voda.

– Danas se pouzdano zna da je ekološka vrijednost šuma od sedam do deset puta veća od same vrijednosti drva, jer tko sadi šumu, čini dobro djelo sebi i prirodi te ulaže u budućnost. Radovi pošumljavanja u Međimurju provode se u državnim šumama, kao i privatnim. U pošumljavanju privatnih šuma u Međimurju prednjače Međimurske vode d.o.o. pošumljavanjem prve zone sanitarne zaštite vodocrpilišta. Prirodno podignute šume, kakvih je u postotnom udjelu najviše u Hrvatskoj, optimalne su za pročišćavanje vode. Očuvanjem i podizanjem prirodnih šuma i njihovim pravilnim gospodarenjem indirektno utječemo i na čistoću voda.

U uvjetima sve intenzivnijeg čovjekova utjecaja na prirodu još je važnije čuvati, podizati i pravilno gospodariti šumama u cilju očuvanja ostalih dobrobiti koje iz toga proizlaze – dodaje Topolnjak.

Sredstva općekorisnih funkcija šuma

U razdoblju od 2011. – 2019. godine na vodocrpilištu Nedelišće pošumljeno je 15 hektara šume (zasađeno 108.110 jedinki hrasta lužnjaka, 3100 običnoga graba, 15.000 crnog oraha, 1500 običnog bora i 1000 voćkarica), a na vodocrpilištu Prelog pošumljeno je pet hektara šume (zasađene su 32.000 jedinki hrasta lužnjaka i 2350 običnoga graba). Ukupno je u tom razdoblju zasađeno 163.060 sadnica. U istom razdoblju vršena su i popunjavanja autohtonim sadnim materijalom jer na pojedinim dijelovima nije uspjelo pošumljavanje zbog sušenja sadnog materijala uzrokovanog sušom i zbog šteta od divljači.

Sadnja i popunjavanja vršila su se za vrijeme mirovanja vegetacije (proljeće, jesen), a tijekom idućega vegetacijskog razdoblja radilo se na njezi pošumljenoga dijela. Šumski kompleksi izvedeni su s protupožarnim koridorima i ograđeni visokom ogradom.

Za sadnice, sadnju, popunjavanje i njegu utrošeno je u razdoblju od 2011. – 2019. godine 660.000 kuna, što su u potpunosti najprije financirale Hrvatske šume d.o.o., Uprava šuma Koprivnica, Šumarija Čakovec, kasnije Savjetodavna služba, a u zadnje vrijeme Hrvatska poljoprivredno-šumarsko savjetodavna služba koji su ovomu projektu pružali punu podršku.

Vidi se da su Međimurske vode d.o.o. kao zakonski obveznik koji uplaćuje sredstva naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma višestruko iskoristile uplaćena sredstva u fond općekorisnih funkcija šuma, s ciljem dodatne zaštite okoliša.

Foto i video

FOTO U Zelendvoru održana akcija Rotary šuma pa posađeno 1.250 sadnica hrasta lužnjaka

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : Ivan Agnezovic

Na području Zelendvora u subotu, 23. ožujka, održana je već tradicionalna akcija – Rotary šuma, koju već nekoliko godina organiziraju Rotary Club Varaždin, zajedno s drugim Rotary klubovima iz Varaždinske županije, Varaždinskom županijom, Općinom Petrijanec, Šumarijom Varaždin i Srednjom školom Arboretum Opeka.

U ovoj akciji posađeno je 1.250 sadnica hrasta lužnjaka.

– Prije nekoliko godina Rotary klubovi iz naše županije potpisali su sporazum s Varaždinskom županijom, Šumarijom Varaždin i Srednjom školom Arboretum Opeka o zajedničkom sudjelovanju u akciji – Rotary šuma. Sadnjom drveća rotarijanci se pridružuju globalnoj ekološkoj akciji Rotary Internationala, a donacijom koju smo prikupili u ovoj akciji pomoći ćemo Srednjoj školi Arboretum Opeka, u kojoj se uređuje Centar izvrsnosti u poljoprivredi – istaknuo je dopredsjednik Rotary Cluba Varaždin, dr. sc. Miroslav Benko.

Ovogodišnja akcija organizirana je na području Gospodarske jedinice Zelendvor, gdje je mladicama hrasta lužnjaka pošumljeno 0,66 hektara površine.

– Ovo je još jedna hvalevrijedna akcija, kojom smo obilježili Svjetski dan šuma. Radimo sanaciju i pošumljavamo površine u Zelendvoru na kojima je prije rastao borovac. Dosad smo na tom području već zasadili 32 tisuće sadnica hrasta lužnjaka, a ove godine planiramo posaditi ukupno 100.000 tisuća mladica hrasta lužnjaka – rekao je Tomica Cukor, upravitelj Šumarije Varaždin.

Akciju su i ove godine podržali Općina Petrijanec i Varaždinska županija.

-Općina Petrijanec već godinama podupire ovu akciju pošumljavanja, u kojoj redovno sudjeluju i učenici Osnovne škole Petrijanec. Ovo je već druga akcija pošumljavanja u ovoj godini, jer smo nedavno akciju pošumljavanja imali s tvrtkom Fanon, koja je sadnjom trideset sadnica obilježila 30 godina rada. Općina Petrijanec provodi i program provedbe klimatskih promjena, kojom želimo ozeleniti što više javnih površina u našoj općini, ali i podići ekološku svijet naših mještana, a posebice djece, koja redovno sudjeluju u akcijama ćišćenja okoliša i pošumljavanju – rekao je Željko Posavec, načelnik Općine Petrijanec i potpredsjednik Skupštine Varaždinske županije.

U akciji je sudjelovalo i dvadesetak učenika i nastavnika Srednje škole Arboretum Opeka.

-Već niz godina odlično surađujemo s Rotary Clubom Varaždin u ovom hvalevrijednom projektu. Kao škola koja je fokusirana na poljoprivredu podržavamo ovakve ekološke akcije i rado sudjelujemo u akcijama pošumljavanja, tim prije jer su rotarijanci ovom prigodom prikupljali i dobrotvorna sredstva koja će donirati našoj školi – istaknuo je Dragan Brkić, ravnatelj Srednje škole Arboretum Opeka.

Kakva je bila atmosfera pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Foto i video

FOTO Bivša Vama sve više mijenja vizuru, investitori ostvarili 15% izgrađenosti do useljenja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : Ivan Agnezovic

U samom centru grada, varaždinska tvrtka Marlex invest nastavlja s radovima na prenamjeni nekadašnje robna kuće Vama u moderan poslovno-stambeni centar.

>>Počela prodaja dvosobnih stanova na Vami, za “siću“ od 3300 eura po kvadratu

Podsjećamo, iznad modernog poslovnog centra, na tri kata grade 35 vrhunski opremljenih modernih stanova površine od 72 do 345 metara četvornih.

Prema zadnjim podacima investitora od 21. veljače 2024. godine, postotak izgrađenosti do useljenja je bio 15%. Još uvijek je za prodaju slobodno 12 stanova, a svi će biti spremni za useljenje na jesen 2025. godine.

Kako trenutno izgleda gradilište na kapucinskom trgu pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje