Povežite se s nama

Kultura

FOTO “Priločki velikani”: predstavljena i knjiga poezije Vinka Rojka “Stari verzi žvrgolje”

Objavljeno:

- dana

Prošloga tjedna u Prelogu je održana manifestacija „Priločki velikani“.

Ove godine organizirana je u posebnim okolnostima, jer je zbog aktualnih epidemioloških mjera na sve manifestacije ulaz ograničen.

– Budućnost jednog mjesta, jednog naroda, svoje početke ima u pisanoj riječi koju su stvarali pojedinci. Književni krug Prelog okuplja upravo takve pojedince, koji svojim pisanim stvaralaštvom nastoje otrgnuti od zaborava ne samo događaje, već i riječi kojih danas više nema. Svatko na svoj način: neki pjesništvom, neki prozom, neki dramskim pismom, svoje misli i promišljanja stavljaju na papir. Prije njih i prije samog osnutka Udruge postojali su neki drugi čija imena ne smijemo zaboraviti jer su obilježili vrijeme u kojem su živjeli ali i svojim djelovanjem izašli izvan granica Preloga i Međimurja – stajalo je u najavi događanja.

Projektom „Priločki velikani“ organizatori žele dati priliku živim ljudima da predstave svoje stvaralaštvo, ali i obilježiti i sjetiti se značajnih imena iz prošlosti.

Lijepa kajkavska riječ

Nositelj projekta „Priločki velikani“ je Književni krug Prelog, voditeljica je profesorica Mirjana Hržić, a pokrovitelji projekta su Grad Prelog i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Najprije je protekle srijede, 11. studenoga, u dvorani na katu Gradske kavane Lovac u Prelogu održana tribina „Priločki velikani nekad i danas“. Dan kasnije predstavljena je knjiga Marije Bermanec „Jesen moga života“, dok je u petak, 13. studenoga, svoju prvu knjigu poezije „Stari verzi žvrgolje“ na istome mjestu predstavio Vinko Rojko, s kojim smo razgovarali o pjesništvu i kajkavskoj riječi.

– Smisao za pjesništvo čovjek nosi u sebi – isto vrijedi i za slikarstvo te za druge oblike umjetnosti. Pjesme sam počeo pisati u osnovnoj školi. Nakon završetka srednje škole to se često prekida zbog obiteljskih i drugih obveza te životnih okolnosti, a tako je bilo i sa mnom. Kad su mi kćeri poodrasle, mozak mi se na neki način opet reprogramirao (smijeh) pa sam se opet posvetio pjesništvu i nastavio ono što sam radio prije trideset godina. Pišem po starim kanonima: u metričkom smislu radi se o osmercu ili desetercu, s obveznim rimovanjem na kraju stiha. Član sam Književnoga kruga Prelog od 2011., s obzirom na činjenicu da potječem iz toga kraja – objašnjava Rojko.

Najviše pjesama je, kaže, objavio baš u zbornicima Književnoga kruga, ali i u Hrvatskome kajkavskom kolendaru te u listu „Međimurje“.

– Pišem preloškom inačicom donjomeđimurskoga poddijalekta, no ako je tema povezana s Belicom, u kojoj živim, tada koristim belički, srednjemeđimurski poddijalekt. Najviše se bavim socijalnom tematikom, ljudima koji su svojim radom zadužili svoju užu ili širu okolinu, no imam i lirskih pjesama, onih koje pričaju o nekome događaju… Nađe se tu svega! Kako sam spomenuo, djelujem u Književnom krugu Prelog, koji je 2007. godine utemeljilo desetak ljubitelja pisane riječi. Trenutno u njemu djeluje četrdesetak vrlo aktivnih članova, ne samo iz Međimurja, već i iz Podravine.

Razne aktivnosti provodimo za Valentinovo, na manifestaciji „Prelog svojim ženama“ za Dan žena, tijekom „Dana Kalmana Mesarića“, povremeno za Dan knjige, prije epidemije smo znali odlaziti u inozemstvo… Nadamo se da će se situacija ubrzo normalizirati – dodaje Rojko, inače veliki ljubitelj „kajkavskoga slova“. Čak sedam je njegovih pjesama uglazbljeno te su izvedene na Festivalu „Kre Mure i Drove“ koji se tradicionalno održava u Prelogu.

O autoru zbirke „Stari verzi žvrgolje“

Vinko Rojko rođen je u Prelogu prvoga dana 1955. godine. Osnovnu školu završio je u Prelogu, a šegrtovanje započeo u Ljubljani, gdje 1972. završava Poklicno gradbeno šolo. Nakon nekoliko godina provedenih u Sloveniji vraća se u svoje Međimurje te radi u MTČ-u. Uz rad je završio i prekvalifikaciju za stručnog radnika vatrogasca pa te poslove obavlja tijekom cijeloga radnog vijeka. Tri godine prije umirovljenja radi na poslovima domara u OŠ Belica. Oženjen je i od 1983. godine živi na Belici.

Otac je dviju djevojaka, sada već odraslih žena. Nastavio je s pisanjem prije desetak godina, kada se u njemu ponovo probudila odavno potisnuta ljubav tražeći od njega da za sobom ostavi neki trag.

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje