Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Prvi međimurski craft gin “Mursku deklu” kušajte u čakovečkom Torst baru!

Objavljeno:

- dana

Prije nekoliko godina u Hrvatskoj je započela prava craft revolucija.

Proizvodnja piva „iz kućne radinosti“ pritom je dobro poznata, no manje je poznato da su se i druga pića počela pojavljivati u craft varijanti. Tako se i u Međimurju pojavila prva mala destilerija, specijalizirana za proizvodnju džina. Njihov prvi proizvod, ujedno i prvi međimurski London dry gin, nosi ime „Murska dekla“.

Počeci u loncu

Vlasnici, Ivan Blažon, Marko Car i Jurica Goričanec, pravi su entuzijasti koji su razvijali recepturu više od godinu dana. – Započeli smo s kuhanjem u ekspres loncu (smijeh), a nakon otprilike četvrte proizvedene verzije zaključili smo da smo na tragu nečega… „Murska dekla“ u današnjem je obliku nastala nakon desetak skuhanih verzija – objašnjava Ivan Blažon, 28-godišnji diplomirani agronom iz Šenkovca. U Šenkovcu je i sjedište tvrtke Blazar Tech u sklopu koje trojac djeluje. Džin je jako alkoholno piće kojem karakterističan okus daju bobice borovice (Juniperus communis). Pripada kategoriji špirita, odnosno alkoholnih pića koja se dobivaju destilacijom voća, žitarica ili povrća, nakon što je baza već prošla proces alkoholne fermentacije. – Borovica koju koristimo, baš kao i ostali sastojci, lokalnoga je porijekla. S pronalaženjem lokaliteta na kojima ima borovice u Međimurju osobito su nam pomogli članovi Gljivarskoga društva Smrčak iz Čakovca. Osim alkohola i borovice, „Murska dekla“ sadrži i korijandar, citrusne note te začine u tragovima… Upravo su začini ono što piću osigurava jedinstvenost. Oznaka „London dry gin“ pak označava viši standard kvalitete: osim inicijalnog alkoholnoga sadržaja od 96 posto kod destilacije, značajka džina toga tipa je i maksimalni udio od pet grama metanola po hektolitru. Što se tiče brenda, naziv „Murska dekla“ naš proizvod može zahvaliti slavenskoj mitologiji, odnosno legendama o međimurskim vilama. Naime, legende kažu da mursku deklicu svaki muškarac vidi onako kako njegov um želi, to jest, kao za sebe savršenu ženu! – kaže Blažon. Iznimno važnom ocjenjuje podršku zajednice, budući da su im svi koje su zamolili za pomoć rado pomogli.

Predstavljanje u Torstu

Promocija „Murske dekle“ nedavno je održana u čakovečkoj Beški, a ako ste prvo predstavljanje propustili, prvi međimurski London dry gin imate prilike kušati i u Torst baru, također u Čakovcu, u petak, 27. prosinca, od 20 sati. Moći ćete ga kombinirati i s jednim od najkvalitetnijih tonika na tržištu, Fever-treejem. U Beški su visoku razinu kvalitete džina potvrdili i vlasnici tvrtke Shankeri d.o.o., barmeni Saša Novak i Tony Andrašec, koji su prilikom predstavljanja održali kratko predavanje o kombiniranju „Murske dekle“ s raznim tonicima. „Deklu“ kušajte u Torst baru ili je nabavite u „Međimurskome štacunu“ Kratkog opskrbnog lanca „Najbolje ‘z Međimurja“ po cijeni od 220 kuna za bocu od 700 mililitara.


Možda najbolji opis koji vam treba stoji na poleđini same boce međimurskoga džina: “Iz proljetne rose na obalama Mure rađa se duh vode i bilja – murska dekla. Tiho poput magle neumorno tumara divljinom u nemilosrdnoj borbi protiv nepoštenja i zla. Za stoljetnu upornost priroda ju nagrađuje tajnim receptom. ‘Murska dekla’ London dry gin vilinski je eliksir koji stišava zle duhove i svakim ti gutljajem približava tajnu besmrtnosti prirode. Prepusti se osjetilima i poslušaj šapat prirode. ‘Murska dekla’ poput rijeke vječno teče.”

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje