Povežite se s nama

Kultura

FOTO Sveti Martin na Muri: od “makova zrna” do žarišta događanja u Međimurju!

TZO Sveti Martin na Muri/IGH

Objavljeno:

- dana

Najsjevernija točka Hrvatske u subotu, 7. kolovoza, postala je poprištem lijepih kulturnih događanja.

Radi se, naravno, o Žabniku, mjestašcu smještenom na području Općine Sveti Martin na Muri. Tik uz rijeku Muru u sklopu Žabnika smjestili su se predivna Mlinarska kuća i nostalgični Mlin na Muri. Lokacija se pretvorila u romantično odredište u čijem se ambijentu organiziraju razne aktivnosti.

Kako su u spomenutoj općini u tijeku Dani turizma, dvomjesečna serija manifestacija čiji je cilj promicati i razvijati turizam, kao i ponuditi bogate sadržaje zainteresiranima, Centar za posjetitelje u Žabniku postao je jednim od žarišta na kojima vas očekuju zanimljiva zbivanja.

Od potencijala do stvarnosti

Prve kolovoške subote tako su jedno za drugim održana dva eventa. Najprije se publici predstavila Božena Malekoci-Oletić, dugogodišnja novinarka “Međimurskih novina”, sa svojom novom knjigom “Makovo zrno”. U samoj promociji su osim autorice sudjelovali i bivši načelnik Općine Sveti Martin na Muri, Franjo Makovec, koji je i glavni lik knjige, Siniša Golub, ravnatelj Javne ustanove “Međimurska priroda”, koji je moderirao prezentiranje, i Nevenka Šardi, koju je autorica predstavila kao svoju agenticu. Nakon predstavljanja uslijedio je koncert “Klasika uz Muru”.

– Dugo sam imala želju napisati knjigu s međimurskom tematikom. Sveti Martin na Muri bio mi je inspiracija, a osobito prvi općinski načelnik od osamostaljenja Hrvatske – Franjo Makovec, čovjek koji je u šest mandata iz vrlo malih potencijala pomogao stvoriti jako puno toga. Međimurje je dugo bilo malo i samozatajno – nedostajalo mu je samopouzdanja! Na primjeru Franje Makovca vidjeli smo da je sve moguće, da je to priča koja može nadahnuti i druge krajeve te druge ljude.

Knjiga je nastajala duže vrijeme – iz tiska je izašla lani, no prije toga sastajali smo godinu i pol i pričali po poglavljima što se zbivalo, a onda sam ja dodavala svoje opservacije. U svemu nas je omela i pandemija koronavirusa. Knjiga nije ni biografija, ni monografija, već je smještena između tih dvaju žanrova, no smatrala sam da mora postojati glavni lik s kojim će se ljudi lakše poistovjetiti. Smatram da druge općine i gradovi mnogo mogu naučiti na primjeru Svetog Martina na Muri, jer svako mjesto ima neku posebnost na kojoj se mogu graditi privlačne priče – kaže autorica. Na nju se nadovezao Franjo Makovec, koji je rekao da je nakon svoga zadnjeg mandata imao osjećaj da nešto od toga što je proživio valja staviti na papir.

– Možete nekoliko desetljeća nakon određenog događaja kopati po podacima, pronaći informacije, no nećete nužno imati kontekst. Zato, kad se pojavila Božena, rekao sam da kao da ju je sam Bog poslao. Naime, smatram da je čovjek teško objektivan kad piše o vlastitim doživljajima, a ona nikad nije pratila Sveti Martin na Muri kao općinu, ali živi na njezinoj periferiji, u Peklenici, u susjednom Gradu Murskome Središću. To je dovoljno daleko da ne bude sama umiješana u zbivanja, a dovoljno blizu da zna po prilici što se događa i kakav se život ovdje odvija.

Ja sam ispričao sve što mi je bilo na umu, no zapravo je Božena kreatorica te priče, ona ju je uobličila. Uvijek sam imao viziju toga što bismo na ovim prostorima htjeli imati i napraviti – je li ona bila dobra ili nije, o tome će suditi buduće generacije, no svakako je bolje imati misao vodilju negoli se prepustiti stihiji – objašnjava Makovec, koji dodaje i da se tijekom svojih mandata “ujutro budio s općinom, a navečer lijegao s njome”.

Podršku su dolaskom na predstavljanje iskazali i sadašnji načelnik Svetog Martina na Muri Martin Srša, gradonačelnik susjednoga Grada Murskoga Središća Dražen Srpak, direktor Ureda Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula, državna tajnica u Ministarstvu turizma i sporta Sandra Herman te direktor Ureda TZO Sveti Martin na Muri David Novinščak.

Reci: “Da!”

Siniša Golub prilikom uvoda u razgovor spomenuo je jednu od ključnih ideja koja se provlači knjigom i koja je, dodao je, vjerojatno i privukla Boženu Malekoci-Oletić pisanju upravo o ovoj tematici, a to je Makovčevo: “Da!” i otvorenost prema mnoštvu prijedloga. Tijekom promocije nekoliko dirljivih intermezza glazbenim je numerama na glasoviru osigurala Žana Žganec, inače autoričina nećakinja.

Autorica na kraju knjige zahvaljuje cjelokupnom timu koji je sudjelovao u njezinu stvaranju, a posebno je zahvalila i kčeri Kseniji te sinu Dinku, s kojima je dijelila dvojbe i zamisli tijekom pisanja, kao i suprugu Vladimiru, kojega je nazvala “velikom potporom i sigurnom lukom koja je bezuvjetno prihvaća”.

Iza 20 sati svi su okupljeni bili očarani milozvučnim melodijama koncerta “Klasika uz Muru”, koji je uslijedio. Redatelj događanja već je godinama bariton Dominik Padarić iz Žabnika, student Kraljevske glazbene akademije u Ujedinjenom Kraljevstvu. Za majstorsku pratnju na glasoviru bio je odgovoran Patrik Zamuda iz Svetog Martina na Muri. Kao gošće pojavile su se Gabriela Hrženjak i Barbara Suhodolčan, a program je vodila Anđelka Klemenčić.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje