Povežite se s nama

Kultura

FOTO U Galeriji HDLU otvorena izložba „Negdje između“ varaždinske umjetnice Monike Rusak

Objavljeno:

- dana

U Galeriji HDLU u Kuli stražarnici Staroga grada je jučer, 10. studenoga, otvorena izložba „Negdje između“ mlade varaždinske umjetnice Monike Rusak.

Zbog situacije uzrokovane virusom COVID-19 na području Varaždinske županije i novih epidemioloških mjera, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika nije organiziralo službeno otvorenje izložbe. Međutim, autorica je s manjim brojem suradnika boravila u Kuli stražarnici te otvorila izložbu za razgled.

Kustosica izložbe „Negdje između“ je mag. hist. art. etmag. paed. Jelena Petković koja je Moniku Rusak opisala kao umjetnicu koja u svom umjetničkom djelovanju voli eksperimentirati različitim medijima i tehnikama, od fotografije preko videa, produkcije, montaže i režije filmova do umjetničkih instalacija putem kojih uvijek propituje neku od aktualnih tema.

Autorica tako i putem izložbe „Negde između“, govori Petković, propituje pojam žene i njezinih uloga uvjetovanim društvenim položajem te ustaljene stereotipe o ženama.

– Izloženim radovima autorica želi premostiti jaz između stvarnih i realnih te tih nedostižnih mentalnih predodžbi o idealnim ženama koje su ustvari rezultat medijski nametnutih standarda ljepote. Stoga ova inspiracija snažnim antičkim ženama, koja upućuju na nešto dalekosežno i nedodirljivo, je bila podloga za izradu umjetničkih radova autorice, a radi se o mobilnoj instalaciji s ženskim portretima koji izranjaju iz morske pjene i svojevrsnog zvjezdanog mozaika sastavljenog od fotografija i madeža žena povezanih u konstelaciju – rekla je Jelena Petković.

Dva dijela izložbe

Naime, u prvom radu autorica spaja portrete mladih žena koje se nalaze u prijelaznom razdoblju s morskom pjenom iz koje se prema grčkoj mitologiji rodila Afrodita, božica ljepote i ljubavi.

– Prikazane su mlade, ambiciozne i kreativne žene u kasnim 20-im godinama, čime se autorica referira na to prijelazno životno razdoblje u kojem dolazi do odrastanja iz djevojke u mladu odraslu ženu i na prijelaz iz fakultetskog razdoblja u potragu za stalnim zaposlenjem i početkom građenja buduće karijere, što označava veliku životnu promjenu – ispričala je Petković, dodavši da su promjena, odnosno prijelaz, nesigurnost i nestalnost glavna obilježja tog životnog razdoblja, kao i mobilne instalacije koja funkcionira kao svojevrsna kinetička skulptura koja je konstantno u laganom, ponekad čak i jedva primjetnom pokretu.

Drugi rad temelji se na naglašenoj senzualnosti ženskog tijela, prikazanoj putem jedinstvenih uzoraka madeža na različitim dijelovima tijela svake žene.

– Madeži su spojeni nalik zviježđu na nebu i svaka žena ima svoju jedinstvenu neponovljivu konstelaciju madeža na tijelu te zrači posebnom energijom kao i zvijezde, a putem tog rada autorica poručuje ženama da su jedinstvene i lijepe svaka na svoj način, kao i konstelacija zviježđa u beskrajnom svemiru – istaknula je Petković i za kraj naglasila da borba za ženska prava još uvijek traje:

– Općenito je borba žena za dokazivanje svog statusa u društvu još uvijek na pola puta do ostvarenja cilja, dakle „negdje između“, na što upućuje i sam naziv izložbe.

Prva samostalna izložba

Za mladu umjetnicu ova je izložba od posebnog značaja budući da je to njezin prvi samostalni izložbeni postav, ne računajući njezin diplomski rad, ujedno i debitantski, dokumentarno- eksperimentalni film „Zauvijek“. Prilikom otvorenja je izrazila zadovoljstvo i sreću što je, unatoč epidemiološkoj situaciji i mjerama, u skromnim okolnostima svoje radove ipak uspjela izložiti i pokazati javnosti.

Monika je dosad imala 15-ak zajedničkih izložbi, a upravo je prvi dio postava „Negdje između“ prvotno rađen za izložbu „Žene??? Žene!!!“ koju je izlagala u suradništvu s drugim umjetnicama.

– Prvi dio rada nastao je 2017. godine i rađen je za izložbu „Žene??? Žene!!!“ koju sam izlagala zajedno sa svojim kolegicama Anom Detoni, Matejom Rusak, Ivanom Stepan Kauzlarić, Smiljanom Šafarić Branthwaite i Vidom Sačić. Suradnik na projektu je Lush, oni su mi ustupili kugle koje se otapaju u vodi i svaka kugla koja se otapa tvori jedinstven šareni uzorak – rekla je mlada varaždinska umjetnica.

Dodaje da je svakom tom jedinstvenom šarenom uzorku, odnosno pjeni pridodala po jednu ženu. Slikala ih je sve u različitim pozicijama, s različitim pogledima i u različitim smjerovima.

– S obzirom na to da se referiram na rođenje Venere od Botticellija gdje zapravo Afrodita izranja iz morske pjene, dobila sam ideju da bi moje Venere, suvremene Venere, izranjale iz morske pjene. Drugi dio rada povezan je sa svemirom i beskrajem, svaka djevojka ima jedinstvenu konstelaciju zviježđa. Ona nisu rađena po nikakvom zviježđu, nego ona tvore nekakvo novo, jedinstveno zviježđe – otkrila je Rusak, zahvalivši se za kraj svim suradnicama i mladim ženama koje su dio ovoga projekta.

Izložba ostaje otvorena do 1. prosinca.

O autorici

Monika Rusak rođena je 1991. godine u Varaždinu. Završila je osnovnu i srednju školu u rodnom gradu te nastavlja obrazovanje na preddiplomskom studiju Multimedije, oblikovanja i primjene na Sveučilištu Sjever. Želeći proširiti svoje znanje iz fotografije, video obrade i grafičkog dizajna te izbrusiti novostečene vještine, nastavlja s diplomskim studijem Medijske umjetnosti i prakse na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci pod mentorstvom izv. prof. art. Nadije Mustapić i izv. prof. art. Ingeborg Fülepp te 2015. godine stječe akademski naziv magistre medijske umjetnosti i prakse.

Njezin diplomski rad, a ujedno i debitantski, dokumentarno- eksperimentalni film „Zauvijek“ sudjeluje na brojnim filmskim festivalima. Nakon završetka fakulteta, u potrazi za stalnim zaposlenjem, radi kao fotografski dizajner i dizajnerica tekstila u tvrtci Grafko-Caspar d.o.o., nakon toga kao digital operator (retušer) u tvrtki Calzedonia.

Područje rada kojim se bavi su fotografija i filmska umjetnost. Članica je HDLU-a Varaždin i Filmsko-kreativnog studia VANIMA. Živi i djeluje u Varaždinu u kojem uskoro otvara i svoj obrt.

Kultura

U varaždinsko kazalište stiže premijera baleta Pinocchio

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

HNK Varaždin najavljuje premijeru baleta Pinocchio koji je nastao u  koprodukciji s baletom Ivan pl. Zajc iz Rijeke u okviru konzorcija K-HNK. Koreografiju, koncept i dramaturgiju potpisuje prvak riječkog Baleta Michele Pastorini. Varaždinska premijera održat će se u nedjelju, 21. travnja u 17 sati na Velikoj sceni, a dio ulaznica je u slobodnoj prodaji.

Očaravajuće maštovita produkcija temeljena je na, svim generacijama omiljenom, romanu Carla Collodija. Prilagodba ostaje vjerna izvornom zapletu, dodajući dašak humora i puno šarma te otkrivajući i neke tajne sporedne priče. Kroz razigranu koreografiju publika i ansambl zajedno tragaju za srži Pinocchijeve avanture, a ovo baletno iskustvo postaje zajedničkim umjetničkim putovanjem koje najmlađima nudi užitak, raspiruje maštu i potiče ljubav prema plesnoj i kazališnoj umjetnosti.

Riječ je o plesnoj avanturi za djecu, ali i njihove roditelje te sve odrasle koji nisu izgubili dijete u sebi, čiju originalnu glazbu potpisuje Marin Butorac, scenografiju i kostimografiju Aleksandra Ana Buković, a svjetlo Kristian Baljarevski.

-Naša verzija oživljava sve likove, ukazujući da je svatko od njih važan za priču. Bilo je to puno složenije napraviti negoli u knjizi ili filmu jer je balet kraći. Naša adaptacija razlikuje se najviše u izboru avantura. Puno avantura znači i puno kratkih, kompaktnih scena koje moraju biti bogate i žive kako bi zadržale pažnju najmlađe publike. Puno smo radili na produbljivanju osobnosti naših likova. Roman postoji dulje od 140 godina, a njegovi su likovi oduvijek bili i ostali isti. Čini mi se kako su se i sami umorili od toga – kaže koreograf Michele Pastorini.

Ravnateljica Baleta Maša Kolar pak ističe da iako riječki Balet postaje žarištem plesne umjetnosti, na svom repertoaru nemaju često predstave za djecu.

-Stoga vjerujem da nije bilo naodmet upustiti se u dijalog s metodički i pedagoški odgovornom disciplinom kazališta: dječjom baletnom predstavom. Odluka je pala na Pinocchija. Danas kultna priča kroz sjajnu koreografiju našeg plesača Michelea Pastorinija iznalazi novi identitet kroz njegov osebujan pristup priči o lutku koji silno želi postati dječak. Pozivam sve gledatelje, od najmlađih do najstarijih, da dođu i nauče nešto novo o kazalištu, plesu, transformaciji, životu, ljudima i samima sebi – poručuje publici Maša Kolar.

Ovaj balet je već druga ovogodišnja koprodukcija s riječkim baletom. Intendantica Senka Bulić navodi da je  riječki balet kojeg vodi Maša Kolar oduševio varaždinsku publiku gostovanjem Plamteće vode prošle godine. Nakon toga smo dogovorili koprodukciju na baletnom diptihu  Sad i nikad više,  energičnoj i emotivnoj izvedbi s početka sezone.  Nastavili smo suradnju i na baletu za djecu  jer nam jako nam je važno da u plesnom repertoaru imamo vrhunske naslove s izvrsnim plesačima kojima stvaramo i novu publiku za plesne programe.

Ulogu Pinocchija u alternaciji plešu  Thomas Krähenbühl i  Federico Rubisse, Geppetta Valentin Chou i Ali Tabbouch, Plavu vilu Ksenija Krutova, Marta Voinea Čavrak i Mio Sumiyama, Zrikavca  Álvaro Olmedo i Giorgio Otranto, Lisicu Janne Boere i Noa Gabriel Siluvangi, a Mačka Soyoka Iwata i Maria Matarranz de las Heras.  U ostalim su ulogama Alejandro Polo , Giorgio Otranto, Noa Gabriel Siluvangi,  Alessia Tacchini , Isabelle Zabot, Mio Sumiyama, Gabrielle Colson i Yurika Kimura. Iz pozadine su čuje glas dramskog gluaca Aleksandra Cvjetkovića.

Premijerne ulaznice je moguće kupiti putem online prodaje ili na blagajni Kazališta.

Nastavite čitati

Kultura

Varaždinski Kazališni studio mladih s predstavom „Ivona, kneginjica od Burgunda“gostuje na festivalu Assitej

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predstava „Ivona, kneginjica od Burgunda“, W. Gombrowicz, Kazališnog studija mladih HNK u Varaždinu, predstavit će Varaždinsku županiju na na 26. susretu Hrvatskog centra Assitej profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade koji će se održati u Hvaru od 15. do 19. travnja 2024. godine.

Skupinu C3 Kazališnog studija mladih, koja je prije no što se uhvatila u koštac s poljskim klasikom, uprizorila Ionescovu „Ćelavu pjevačicu”, zanimalo je daljnje istraživanje dramskih klasika. Poljskog pisca W. Gombrowicza, koji je proglašen pretečom kazališta apsurda, i njegovu Ivonu – dramu koja sadrži odrednice komedije, farse i nadrealističke igre, našli su idealnom za produbljivanje razumijevanja teatra apsurda.

– Ovo uprizorenje ističe se svojim fokusom na istraživanju dinamike između kolektiva i individue, propitujući društvene malformacije koje često dovode do nepravdi prema pojedincu – istaknula je Tanja Novak, uz čije se dramskopedagoško vodstvo skupina između ostalog, upustila u istraživanje rada s maskama, dodatno produbljujući svoje umjetničko istraživanje.

„Ivona, kneginjica od Burgunda“ nudi maštovito i vizualno dojmljivo kazališno iskustvo koje istražuje suštinske aspekte ljudske psihe unutar okvira Gombrowiczeve genijalne drame.

Ova predstava obećava ne samo estetsko uživanje već i duboko razmišljanje o društvenim normama, konformizmu i ulozi pojedinca u kolektivu.

U predstavi „Ivona, kneginjica od Burgunda“ nastupaju polaznici supine C3 Kazališnog studija mladih: Vita Breški, Lorena Benčić, Dina Drožđek, Tvrtko Kolar, Tonka Lonjak, Fran Rabuzin, Greta Rukelj, Melani Šipek i Anamarija Zavrtnik. Zanimljivo je i to da su ovi mladi uključeni i u profesionalne produkcije ansambla HNK u Varaždinu, u „Slučaj vlastite pogibelji“ te u „San Ivanjske noći“.

Festival Assitej je natjecateljskog karaktera, a uz Kazališni studio mladih HNK u Varaždinu nastupaju i Dramski studio Dada KD Pinklec iz Čakovca s predstavom „Posljednja pahulja“, Dramski studio Teatra Tirena iz Zagreba s predstavom „Ožiljak“, Dramski studio Donatolina Kazalište lutaka Zadar s predstavom „Božićni taxi“, Dramski i plesni studio Istarsko narodno kazalište s predstavom „Pravi izbor?“, Dramski studio Bjelovarsko kazalište s predstavom „Zato što sam žena, zar ne!“, Dramski studio Max teatar iz Zaprešića s predstavom „Tko će sve to pojesti?“, Dramski studio Ivana Jelić HNK u Šibeniku s predstavom „Slušajte nas“ te Učilište Zagrebačkog kazališta mladih s predstavom „Akvarij“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje