Povežite se s nama

Međimurje

FOTO U Nedelišću obilježena 60. obljetnica zaštite jedne od najstarijih platana u Hrvatskoj

FOTO: IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

U četvrtak, 2. veljače, u Nedelišću je obilježena 60. obljetnica zaštite platane, najstarijeg zaštićenog prirodnog objekta u Međimurju. Riječ je o jednoj od najvećih platana u Hrvatskoj, koja je prema posljednjim procjenama stara 213 godina.

Visoka je više od 35 metara, a prsni promjer joj je veći od šest metara. Popularno se naziva i „birov hrast“, iako nije hrast, već je taj naziv dobila jer raste pokraj kuće u kojoj je nekad živio „birov“, predsjednik mjesta, odnosno seoski starješina.

Stablo je 4. veljače 1963. godine postalo prvi zaštićeni objekt prirode u Međimurskoj županiji.

Povodom 60. obljetnice, na inicijativu Javne ustanove za zaštitu prirode „Međimurska priroda“ 2023. godina proglašena je Godinom platane, a u prostorima Dobrovoljnog vatrogasnog društva Nedelišće u četvrtak je priređen prigodni program.

Simbolika

Uzvanicima je tako prezentiran niz sadržaja direktno ili indirektno vezan uz platanu: od izvješća tvrtke Urbani šumari o stanju staroga stabla te izvedenim zahvatima na njemu, predstavljanja likovnog natječaja za predškolsku djecu i osnovnoškolce do planova Općine Nedelišće u procesu daljnje skrbi i nadgradnje sadržaja nadomak drevnog stabla.

– Stručnjaci Šumarskog fakulteta iz Zagreba prije sedam dana su nam objavili rezultat ispitivanja starosti nedelišćanske platane, ona je stara 213 godina. U toj dobi stablo je ne samo jedna od najvećih platana već je i među starijima u našoj zemlji. Platana je danas živa zahvaljujući izmjeni dobrih gospodara u Nedelišću tijekom proteklih desetljeća. Platana u Nedelišću bila je prvi spomenik prirode u Međimurju i kao takva ima simboliku jer je od njezine zaštite sve krenulo. To je bio prvi korak da bismo danas četvrtinu Međimurja imali pod zaštitom – istaknuo je ravnatelj Javne ustanove „Međimurska priroda“ Siniša Golub.

Na platanu su posebno ponosni Nedelišćani koji „vel’ko drevo“, kako su ga stari zvali, smatraju jednim od simbola općine.

– Pretpostavka je da su je posadili vojnici koji su se vraćali kad je Napoleon u Rusiji izgubio rat, jedan krak vojske vraćao se kroz Njemačku, a drugi kroz naš kraj. Pretpostavka je da su oni posadili tu platanu ili možda više njih. Od onog trenutka se u Nedelišću spominju i četiri neobična prezimena, to su Lesinger, Kresinger, Celinger i Vizinger, što nije uobičajeno za naše područje. Pretpostavka je da su mladići ovdje našli svoje ‘puce’ i ostavili svoje korijene pa uz taj događaj vežemo i ovu platanu. Za Nedelišće je ona simbol mjesta, ali i mjesto okupljanja, a opjevana je i u nekoliko pjesama – rekao je ekolog i zaštitar prirode Josip Celinger.

Društveni značaj

– Općinsko vijeće je u prosincu prihvatilo odluku da ovu godinu proglasimo Godinom platane, na inicijativu iz „Međimurske prirode“, te time damo još veći značaj ovom našem simbolu. Očuvanje platane je proces čije smo važnosti svjesni te u njega ulažemo. Prošle godine je utvrđeno da je stablo zdravo i u dobroj „kondiciji“ pa mu stručnjaci prognoziraju dug život. Platana ima i društveni značaj – oduvijek je ljudima bila drago okupljalište. Zato smo i pokrenuli proces uređenja Trga Republike na zamišljeni način, posao za koji se nadamo da ćemo ga uz sufinanciranje realizirati 2024. godine – rekao je načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak.

Pod stoljetnom platanom na kraju svečanosti okupile su se brojne generacije – od nedelišćanskih predškolaraca do uzvanika i svih onih koji danas skrbe o stablu, kako bi zajedničkom fotografijom ostavili uspomenu na ovu obljetnicu.

Veliki doprinos obilježavanju dale su i članice Udruge žena Nedelišće koje su pripremile tople napitke, klipiće i kolače te članice i članovi Matice umirovljenika Nedelišće koji su pjesmom uveličale događaj.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje