Povežite se s nama

Međimurje

FOTO U Orehovici i Kuršancu potresni prizori pasa bez vlasnika i punih krpelja, na lancu…

Objavljeno:

- dana

Potresni prizori pasa bez vlasnika i punih krpelja, ogladnjele štenadi ili pak prljavih zdjelica za hranu svakodnevnica su članovima najvećeg hrvatskog skloništa za napuštene životinje, koji su ovoga travnja i lipnja obišli romska naselja u Kuršancu i Orehovici.

Strašni prizori

Prva detaljna kontrola u romskom naselju Kuršanec obavljena je u pratnji komunalnih redara koji su s članovima azila „Prijatelji“ Čakovec obišli cijelo naselje, od kuće do kuće, u provjeri za novim psima nakon završenog projekta kastracije, cijepljenja i čipiranja pasa.

– Naravno da je novih pasa bilo i naravno da su neke od njih i sakrili. Vratili smo se s ekipom neoznačenih i nekastriranih pasa koja više nikad neće živjeti na ulici, spavati pod vedrim nebom, prepuna krpelja, glista. Od jučer smo radili razmještaj u skloništu da ih imamo gdje smjestiti. Jednom će i Romi trebati naučiti kako držati pse, a do tada nećemo odustati. Previše smo novaca, energije, volje, da ne kažem i našeg zdravlja ostavili tamo pa da to sada samo tako pustimo – naveli su u srijedu, 4. svibnja, iz azila „Prijatelji“ Čakovec.

Zahvalili su Gradu Čakovcu na pomoći pri ovoj inicijativi te komunalnim redarima koji su provjeravali uvjete držanja te naložili poboljšanje uvjeta držanja za pse koji nisu imali adekvatan zaklon, prljave zdjelice za hranu vodu ili bili na lancu.

A da su psi u romskim naseljima u doista lošem stanju, potvrđuje primjer starijeg psa uzetog iz romskog naselja u Orehovici.

– Oklop na njemu od neodržavane dlake i prljavštine je poput gipsa. Noge su tvrde, guza sva obrasla, ne znamo kako je uopće obavljao nuždu, a uši – horor! – istaknuli su iz azila te dodali da su psa nakon desetsatnog šišanja centimetar po centimetar uredili te je konačno mogao mirno zaspati čist i bez oklopa od dlake teške nekoliko kilograma.

U istome je naselju uzeta i kujica te njezinih šest štenadi koje su Romi sami predali azilu. Naime, iz azila su se odazvali pozivu komunalne redarke Općine Orehovica kojim je javila da su djeca sakrila četiri štenca stara tek dva tjedna. Tri su dana ti štenci bili bez majčinog mlijeka, hranili su ih kravljim, te na rubu malaksalosti.

– Kad su shvatili da ne jedu i da se deru, a na kraju se više nisu ni mogli derati od malaksalosti, zvali su. Srećom, mamica ih je natrag prihvatila i nadamo se da će biti dobro.

Svašta ćemo još doživjeti po tim naseljima, još ima toliko puno posla, priča, objašnjavanja, a nas je tek nekolicina koji jedva stižemo i sve oko pasa u azilu, a kamoli nešto drugo. Ovo je dobro završilo, no koliko puta ni ne znamo gdje i kako su štenci završili – tužno su naveli iz ovog najvećeg hrvatskog azila za životinje kojima su ovakve priče gotovo uobičajena pojava na koju se nikada neće moći naviknuti.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje