Povežite se s nama

U fokusu

FOTO U tijeku podjela kanti za bio otpad, slijede one za pelene, a na teren kreću eko patrole

Objavljeno:

- dana

Zaposlenici gradske komunalne tvrtke Čistoća ovaj tjedan su intenzivirali podjelu plastičnih kanti za odlaganje bio-otpada građanima koji žive u individualnim stambenim objektima, koji su u Izjavi iskazali interes za korištenje takve posude.

Kanta ima dovoljno i za one koji Čistoći nisu na vrijeme vratili dokumente, te će ih dobiti u drugoj podjeli, naglasio je varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok koji je danas osobno nadgledao podjelu kanti u Ulici Josipa Pupačića. – Svi građani koji to žele imat će kantu sa smeđim poklopcem i raduje nas činjenica da su Varaždinci nastavili smanjivati za 30 posto predanu količinu miješanog komunalnog otpada. Trend se nastavlja i tjedno na gradskom području nastaje 5 tona bio otpada. To je dosta dobar rezultat nakon samo dva mjeseca primjene razdvajanja otpada na kućnom pragu – rekao je Čehok te najavio skori poziv građanima koji žele kantice za pelene. Za njih je predviđeno da dođu osobno u prostore Grada i potpišu izjave o preuzimanju spomenutih posuda koje će se distribuirati u roku od mjesec dana. – I svim stambenim zgradama koje imaju mogućnost ili su provele usuglašavanje stanara da pređu na obračun odvoza otpada po domaćinstvu, Grad će to omogućiti. To je izvedivo i dvije zgrade su već predale potpise stanara i vlasnika stanova te će u njihovom slučaju Čistoća vrlo brzo preći na novi obračunski model. Jedino će zgrade kod kojih postoje poslovni prostori iste morati izuzeti iz toga – pojasnio je gradonačelnik dodavši da sve dok se građani ne dogovore,  Grad mora primjenjivati zakonske propise i obračunavati odvoz otpada prema broju stambenih jedinica. Sve spomenute mogućnosti prezentirane su upraviteljima zgrada i prezentirana im je mogućnost postavljanja zaštitnih kaveza (prostora) za kontejnere. Većina zgrada u Varaždinu odgovorno postupa s odvajanjem otpada, ali ima i onih koje su više na meti osoba koje dolaze iz Međimurja i prekapaju po odloženom otpadu te ostavljaju nered iza sebe.. – Idućeg tjedna na teren šaljemo eko patrolu sastavljenu od radnika Čistoće i komunalnih redara koji će grad obilaziti svakodnevno ili po potrebi kako bi utvrdili lokacije na kojima dolazi do rasipanja smeća ili stvaranja nereda. Eko patrola će upozoravati nesavjesne građane da prestanu vaditi otpad iz kontejnera. Nas zanima prevencija u ekološkom smislu i do kraja ćemo pojačati edukacije – rekao je Čehok. Izjavio je i da će iznosi računa za odvoz i zbrinjavanje otpada ovisiti najviše o broju odvoza bio otpada te onoga koji se nakon sortiranja odlaže u preostale kante i vreće. Dodajmo da će građani koji žive u individualnim stambenim objektima svoje kante za odlaganje bio otpada morati sami prati. Učestalost pranja mogu smanjiti odlaganjem bio otpada u PVC vreće koje će radnici Čistoće vaditi iz kanti i istresati ga u kamione za odvoz otpada. – Mislim da će Čistoća na kraju sezone građanima jednom oprati kante i kontejnere. Smatram da kanta sa smeđim poklopcem nije ni teška ni nezgrapna pa da je građani ne bi mogli sami oprati jednom u dva tjedna – zaključio je Ivan Čehok.  

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje