Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Učili kako se snima film – pisati scenarij, baratati kamerom, ali i što je “glavokadar”

Objavljeno:

- dana

– Kako se zove kadar u kojem je u prvom planu čovjekova glava? – bilo je pitanje Lidije Kraljić djeci okupljenoj na filmskoj radionici u Prelogu.

– Pa, glavokadar! – odmah je stigao odgovor, ali bilo je i onih mališana koji su imali drugačije mišljenje. – Takav kadar se zove selfie!

Dječje radionice

Voditeljica Lidija ipak je na kraju pojasnila da se radi o krupnom planu. To je samo dio vrlo zanimljivih razgovora koji su se odvijali u sklopu filmske radionice „FROOOM!“ Četrdesetak polaznika podijeljenih u tri grupe cijelog je proteklog tjedna učilo sve najvažnije stvari vezane uz film i njegovo nastajanje. – „FROOOM!“ predstavlja sklop dječjih filmskih radionica koje su namijenjene djeci i mladima uzrasta od 8 do 13 godina u početnoj radionici, a u višim razinama opismenjavanja do 16 godina. U Prelogu smo treću godinu zaredom, tako da imamo sve tri grupe polaznika – pojasnila je jedna od voditeljica radionice Lidija Kraljić. U grupi početnika polaznici uče kako je nastao film, njegove osnove te što je sve potrebno da bi se film snimio.

Djeca su podijeljena u tri grupe, početnike, naprednu i majstorsku, a svaka na svoj način uči o filmovima

– Djecu koja nam se pridruže sljedeće godine okupljamo u naprednu grupu, gdje uče pisati scenarij te se dublje upoznaju sa stvarima vezanima uz film. Kasnijih godina polaze majstorske radionice, gdje uče sve o montaži, izradi kostima i ostalim djelatnostima koje su potrebne kako bi se mogao snimiti film. Sve stvari kojima ih naučimo dodatno im pokazujemo kroz konkretne filmove, tako da radionice uključuju i gledanje igranih i animiranih filmova – dodala je voditeljica Kraljić. A da se na radionicama uz igru i zabavu može puno toga naučiti, potvrdile su nam i same polaznice, Janja Gotal, Marta Gregur, Lorena Šestak i Neva Beti. – Jako nam je lijepo. Zabavno je crtati i učiti o filmovima. Naučili smo već i tko se sve od ljudi nalazi na filmskom setu – rekla nam je Janja. A tko je najvažnija osoba na filmskom setu? – Redatelj! On je kao dirigent kojeg svi moraju obavezno slušati – otkrila je Marta. – Jako je zanimljivo gledati što je sve potrebno napraviti kako bi nastao film. Da film nije samo ta dva sata kada sjedite pred televizorom ili u kinu, da je za njegovo snimanje potrebno puno, puno više vremena – zaključila je Lorena. I dok su Janja, Marta i Lorena otkrile kako bi najviše voljele biti filmske glumice i pjevačice, Neva sebe vidi u sasvim drugačijoj ulozi.

Voditelji radionica pružili su polaznicima osnove promišljanja filmske i vizualne kulture, pripremajući ih za praktičnu primjenu stečenih znanja

– Ja želim biti snimateljica. Zanimljivo je gledati kroz malo oko kamere i tako bilježiti stvari koje se događaju oko tebe – pojasnila nam je. A zašto nitko ne želi biti redateljica? – Redateljica mora stalno vikati, a od toga bi nas boljelo grlo – zaključile su mlade frooomovke.

Pomoć partnera

Interdisciplinarna škola o filmu „FROOOM!“ osmišljena je u namjeri da se ostvari vrhunsko obrazovanje i opismenjavanje djece i mladih te osiguraju visokokvalitetni kulturni, filmski i zabavni programi. Program provodi neprofitna međunarodna umjetnička i produkcijska platforma „Bacači sjenki“ sa svojim partnerima: Društvo Naša Djeca, Knjižnica i čitaonica Prelog i Dom kulture Prelog, Muzej Croata insulanus Grada Preloga uz podršku Međimurske županije i Grada Preloga. – Uvidom u složeni proces nastajanja filmske umjetnosti pružamo polaznicima osnove promišljanja filmske i vizualne kulture, pripremajući ih za primjenu dobivenih znanja s naglašenim autorskim principom te razvijajući tehničke, narativne i izvedbene kompetencije koje lako mogu primijeniti u ostalim životnim ili školskim aktivnostima – pojašnjava ekipa okupljena oko „Bacači sjenki“.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje