Povežite se s nama

Kultura

FOTO Virtualna izložba doniranih umjetnina GMV-u autorice Iris Bondora Dvornik

Objavljeno:

- dana

Izložbom u digitalnom mediju, na Facebook stranicama GMV-a, predstavlja se izbor doniranih djela autorice i donatorice Iris Bondora Dvornik.

Autorica je Galeriji umjetnina Gradskog muzeja Varaždin 2019. godine darovala 75 umjetnina, koje su danas sastavni dio Zbirke slika, skulptura, grafika i crteža.

Svaka donacija iznimna je radost i najljepši trenutak muzejsko-galerijske struke, čime se potvrđuje i misija muzejskog djelovanja kroz prikupljanje i očuvanje kulturne baštine, kao i poticanje svijesti o njezinu značaju i važnosti  u oplemenjivanju društva.

Zahvaljujući upravo ovakvim donacijama, poput umjetnice Iris Bondora Dvornik, čije stvaranje zaokuplja suvremena likovna strujanja zadržana u kontekstu slike i propitivanju slikarske materije, bogati se fundus u kontinuumu suvremenosti hrvatske likovne scene.

Donacija sadrži široki presjek njezina djelovanja, od slikarskih početaka na Akademiji likovnih umjetnosti do danas.

„U konglomeratu postmodernističkih izričaja slikarica Iris Bondora Dvornik, asimilirajući iskustva prethodnika, poglavito svojih profesora s ALU, Ljube Ivančića, Raoula Goldonija i Nikole Reisera, stvara – potaknuta svojim unutarnjim motivima i razlozima djelovanja – osobni slikarski labirint koji odlikuje pikturalnost, autentična gesta i subjektivni prodor u prostor aktualnog spleta likovnog nasljeđa modernizma. Slijedeći trag afirmatora novog duha postmodernističke slike koji je zamašno zaživio 80-tih godina u hrvatskom slikarstvu, Iris ponuđena obilja slobode slikarskih postupaka bira impulzivni kolorizam, eruptivno plodnu dinamiku slikanja i stvaranje po osi vlastite imaginacije i osjećajnosti kako u sferi figurativnog, tako i apstraktnog izričaja. Unatrag više od triju desetljeća njezina dosadašnjeg stvaralaštva taj se slikaričin trilateralni pristup kreativnom činu prepoznaje kao konstanta. U početku je u funkciji objektivne slike, zatim aluzivnog figurativizma, pa arabeskne apstrakcije u rasponu smirenih tonova do užarene kolorističke skale, a posljednjih nekoliko godina i u asamblažima, objektima i slikoreljefima hermetičke oblikovne i kolorističke naracije. Metodom slobodne asimilacije Dvornikova je gradila svoje djelo i izričaj na temeljima pikturalne tradicije i neuništivom vitalitetu njezinih oblikovnih, dekorativnih i métierskih značajki. Posežući gdjekad za fragmentima ikonografsko-simboličkog znakovlja, a u većoj mjeri slaveći slobodu imaginativne igre i bujnosti medijacija suvremene slikarske materije, Iris Bondora-Dvornik prometnula se u autoricu koja osvaja rafiniranim i inovativnim propitivanjima bogatstva jednostavnog i bogatstva složenog slikarskog i opće likovnog prosedea. (Biserka Rauter Plančić, isječak predgovora kataloga izložbe Iris Dvornik Bondora“ – retrospektiva, Muzej Mimara, 2014.)

Iris Bondora Dvornik (r. 1952., Zagreb) diplomirala je 1980. godine na Slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Nikole Reisera.

Otada djeluje kao samostalna umjetnica i članica HDLU-a, ZUH-a (do 2002. g.) i LIKUM-a.

Ostvarila je 50 samostalnih te 160 skupnih izložbi i sudjelovala na brojnim humanitarnim izložbama. Slike joj se danas nalaze u privatnim i javnim zbirkama u zemlji i inozemstvu.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje