Groblje Peklenica-Križovec dobiva novu ogradu
Na groblju Peklenica-Križovec već duže vrijeme komunalne službe bore se s bolestima koje napadaju čemprese, a koje su nekad prije...
– Saveza udruga „Prvi korak“, prva je takva udruga u Hrvatskoj, pokrenuta s ciljem osmišljavanja programa zapošljavanja pomagača djeci s teškoćama u razvoju u ranom i predškolskom odgoju. Do inicijative za osnivanjem udruge došlo je s obzirom da u Hrvatskoj financiranje i rad pomagača s takvom djecom nije niti na koji način posložen, čak niti kroz zakonsku regulativu, kao što je slučaj s asistentima u nastavi – objasnila je Petra Kovačić, predsjednica Saveza udruga „Prvi korak“. Ovogodišnje izdanje humanitarnog spusta okupilo je više od 150 sudionika. – Svake smo godine sve brojniji, a i ova brojka bi bila puno veća da nismo ograničeni s kapacitetima. Nije lako organizirati ovakvo masovno okupljanje u čamcima na rijeci. Sve to ne bi bilo moguće bez pomoći Zaštitarsko-ekološke udruge Senjar (ZEUS) i Paintball-rekreacijskog centra „Pozoj“ iz Donje Dubrave. Priskočili su i članovi Rafting kluba Koprivnica, koji su nam ustupili svoje čamce, a spustu su se pridružili i naši prijatelji raftingaši iz Slovenije. Posebna zahvala ide članovima Hrvatske gorske službe spašavanja Stanice Čakovec, koji svake godine besplatno prate spust i brinu za sigurnost svih sudionika. Zahvaljujemo i Međimurskoj županiji i jedinicama lokalne samouprave koje su od samog početka imale razumijevanja za problematiku s kojom se susreću roditelji djece s teškoćama u razvoju rane i predškolske dobi te svima onima koji godinama financiraju provedbu ovog programa – dodala je P. Kovačić u društvu dožupana Josipa Grivca. Svake pedagoške godine je kroz program Saveza udruga „Prvi korak“ obuhvaćeno između 40 i 50 djece. – Skoro jednako toliko je i pomagača koji su zaposleni temeljem ugovora o radu na nepuno radno vrijeme koje provode uz djecu u dječjim vrtićima, radi njihove integracije i inkluzije – ističe Kovačić. Osim samih sudionika, kroz donacije se u projekt uključio i veliki broj tvrtki. – Svi oni na svoj način sudjeluju u provođenju programa, a sve da bismo pomogli onima kojima je pomoć najpotrebnija, mališanima u dječjim vrtićima – zaključila je Petra Kovačić.
KUU Zasadbreg i Općina Sveti Juraj na Bregu pozivaju na tradicionalnu priredbu “Pozdrav jeseni”.
Priredba će se održati u subotu, 19. listopada, s početkom u 17 sati u Domu kulture u Zasadbregu.
Uz prigodni kulturno-umjetnički program proslavit će se 25. obljetnica osnutka Kulturno umjetničke udruge Zasadbreg.
– Veselimo se vašem dolasku – poručili su organizatori.
Predstavnici LAG-a Mura-Drava sudjelovali su na europskom LEADER kongresu koji se 2. i 3. listopada održao u francuskom gradu Poitiersu.
O važnosti događaja svjedoči činjenica kako je na kongresu sudjelovalo više od 450 sudionika iz 29 zemalja, a na njemu su svoja razmišljanja o LEADER-u iznosili predstavnici svih relevantnih dionika, od Europske komisije, DG Agrija, ELARD-a do predstavnika nacionalnih i internacionalnih LEADER mreža, ali i LAG-ova s područja čitave EU.
Glavna tema ovogodišnjeg kongresa bila je suradnja s naglaskom na međunarodnu suradnju između LAG-ova. Sukladno tome organizirane su radionice, okrugli stolovi i panel rasprave na kojima su bili prezentirani primjeri dobrih praksi suradnje, ali i smjernice kako bi projekti suradnje u budućnosti bili što kvalitetniji i svrsishodniji.
– Kongres je sam po sebi bio prilika za umrežavanje s LAG-ovima iz čitave Europe te smo i mi razmijenili kontakte s brojnim LAG-ovima i vjerujemo da ćemo s nekima od njih moći razviti nove i kvalitetne projekte suradnje – rekao je Mihael Ružić, voditelj LAG-a Mura-Drava.
Na samom kongresu dodjeljivala se i nagrada europske mreže LAG-ova za najbolji projekt suradnje, a kao jedan od projekata, na što su iznimno ponosni, nominiran je bio i projekt “Okusi domaće!”. Projekt je proveden od strane LAG-a Mura-Drava, LAG-a Međimurski doli i bregi i LAG-a Moslavina, a bio je usmjeren na promociju kulturne i kulinarske baštine Međimurja i Moslavine. Glavni rezultati projekta bili su kuharica “Slatko z` Međimurja”, monografija “Međimurska gibanica” te kuharica “Dobar tek u Moslavini”.
Ovaj događaj bio je izvrsna prilika za stjecanje novih znanja i iskustava, učenje na primjerima dobre prakse, umrežavanje, ali i za promociju vlastitih postignuća i kvaliteta.