Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Zablistala i Osnovna škola Donja Voća, u energetsku obnovu uloženo 2,7 milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

Osnovna škola Andrije Kačića Miošića u Donjoj Voći u potpunosti je energetski obnovljena zahvaljujući čemu ostvaruju značajne uštede na energentima, a 133 učenika i 40 djelatnika imaju daleko bolje uvjete za rad.

Uz to, zahvaljujući podiznoj platformi i rampi u školu sada samostalno mogu pristupiti osobe s invaliditetom i osobe smanjene pokretljivosti. Istaknuto je to na završnoj konferenciji EU projekta pod nazivom „Energetska obnova zgrade OŠ Andrije Kačića Miošića Donja Voća na adresi Donja Voća 19 d, Donja Voća“, koja je održana u srijedu, 27. studenoga. Ukupna vrijednost projekta iz Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava iznosila je 2.149.682,50 kuna, a nakon provedenog postupka javne nabave za radove iznosi 2.774.700 kuna. Od toga je 972.166,01 kuna ili 35 posto sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“ Varaždinska županija, osnivač škole, osigurava 1.802.533,99 kuna ili 65 posto, od čega je 459.936,14 kuna iz Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata. Ovo je najveća investicija u školsku zgradu u posljednjih 60 godina, otkako je izgrađena. – Na školskoj zgradi su energetski obnovljeni vanjski zidovi, izolirani su podrumski zidovi i strop tavana, zamijenjeni su metalni prozori, obnovljeno je krovište, a uz to smo uveli obnovljive izvore energije. Adaptirani su geotermalni izvori i ugrađena fotonaponska elektrana snage 22 kw. Ujedno je izgrađena vanjska rampa te ograda s rukohvatima, kao i podizna platforma tako da osobe s invaliditetom i osobe teže pokretljivosti sada mogu samostalno ući u školu – rekla je ravnateljica OŠ Donja Voća Rahela Blažević. Radovi su rezultirali prelaskom zgrade iz energetskog razreda D u razred B. Potrošnja energije za grijanje na godišnjoj razini će biti smanjena za 66,54 posto, a količina emisije CO2 bit će za značajnih 88,64 posto. – Osim što projektima energetske obnove osiguravamo bolje uvjete za djecu, učitelje i sve druge djelatnike škola, glavni cilj je ostvarivati uštede na računima za energente. U OŠ Donja Voća uštede će godišnje iznositi oko 45.000 kuna, što je za školu sa 133 učenika značajan iznos. Međutim, nije samo to važno. Nama u Varaždinskoj županiji cilj je ravnomjerno ulagati u sve dijelove županije i osigurati jednake uvjete učenicima, bez obzira na to pohađaju li školu u gradu ili na selu. Kao što smo već istaknuli, počeo je novi ciklus energetskih obnova u sklopu kojeg će, uz Srednju školu Arboretum Opeka, biti obnovljeno i osam područnih škola, koje možda nemaju veliki broj učenika, ali svaki od njih zaslužuje pohađati nastavu u jednako kvalitetnim uvjetima – istaknuo je zamjenik župana Tomislav Paljak. U OŠ Donja Voća radove je izvodila tvrtka Mipcro d.o.o. iz Ivanca, koja je izabrana u postupku javne nabave. Savjetodavnu podršku u provedbi projekta pružala je Javna ustanova za regionalni razvoj Varaždinske županije koja u suradnji sa svim potrebnim institucijama upravlja i administrira projektom.  

U fokusu

Hrvatska ima najveći pad industrijske proizvodnje u Europskoj uniji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Industrijska proizvodnja u veljači u Europskoj uniji veća je za 0,7 posto u odnosu na ovogodišnji siječanj, otkrivaju novi podaci Eurostata.

Najveći mjesečni rast zabilježen je u Irskoj (3,8 posto), Mađarskoj (3,5) i Sloveniji (3,3 posto). Najveći pad industrijske proizvodnje u veljači bilježi Hrvatska, čak 4,6 posto u odnosu na siječanj. Slijede Litva s padom od tri posto te Belgija s padom od 2,7 posto, piše Danica.hr.

Najveći međugodišnji pad u odnosu na lanjsku veljaču zabilježen je u Irskoj, čak 36 posto, Belgiji (12,7) i Bugarskoj (8,4). Najveći rast zabilježen je u Španjolskoj (3,5 posto), Sloveniji (2,8) i Danskoj (2,7). Dobro stoji i Mađarska s rastom od 1,3 posto.

Međugodišnji pad industrijske proizvodnje u veljači u odnosu na isti mjesec lani u Hrvatskoj je iznosio 5,7 posto. U prosjeku, industrijska proizvodnja u cijeloj Europskoj uniji pala je za 5,4 posto. I na godišnjoj smo razini, dakle, gori od prosjeka.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Trakošćansko jezero uskoro bi napokon trebalo dobiti stari sjaj. Direktor Hrvatskih voda VGO za Muru i gornju Dravu Milan Rezo rekao nam je da su se radovi intenzivirali i maksimalno se koriste povoljni vremenski uvjeti. Radi se i po 12 sati dnevno, svaki dan, uključujući subote i nedjelje.

Radnici s bagerima, kamionima i ostalim radnim strojevima na jezeru u Trakošćanu nisu bili samo u dane uskrsnih blagdana i na Cvjetnu nedjelju.

Radovi na jezeru traju više od 30 dana, a nataloženi sediment koji se prikuplja odvozi se na dva i pol kilometra udaljenu deponiju. Bez obzira na blagdane, praznike i vremenske uvjete izvađen je sav sediment iz prvog dijela jezera. Prema sadašnjem planu voda bi se mogla puštati u taj prvi dio jezera već s prvim danima svibnja, otkriva nam Milan Rezo.

– Do današnjeg dana izvađeno je približno 60 tisuća kubika sedimenta, što bi značilo da se dnevno iskopa i odveze oko dvije tisuće kubika. Paralelno s vađenjem sedimenta pokrenuli smo i projekt i odabrali najpovoljnijeg projektanta za projektiranje i sanaciju erozija. Na lijevoj obali će se obaviti sanacija u dužini od 120 metara i taj dio ćemo urediti kamenim oblogom s kamenim nabačajem. Na desnoj obali, gdje je bilo takozvano bivše kupalište, uredit ćemo 100 metara uz potporni zid pomoću gabionskih zidova na visinu od metar i pol – objašnjava nam Milan Rezo.

Nakon završetka vađenja sedimenta na prvom jezeru, servisni, odnosno gradilišni putevi povlače se dalje, na druge dijelove jezera, a po potrebi će se ugraditi i kameni materijal.

– Kada povučemo sve servisne, odnosno gradilišne puteve, i to očekujemo oko 1. svibnja, onda krećemo s puštanjem vode unutar tog prvog dijela i paralelno s prestankom ispumpavanja, što bi značilo da će voda slobodno kroz temeljni ispust istjecati u rijeku Bednju – kaže Rezo.

Podsjetimo da su Hrvatske vode nakon završetka pripremnih radova uređenja deponije i gradilišnih puteva, 26. veljače krenule s nastavkom čišćenja jezera Trakošćan od nataloženog sedimenta. Podsjetimo i da je i nedavna obilna kiša zakomplicirala tijek radova, ali sve se uspjelo nadoknaditi..

Prema potpisanom ugovoru Hidroing d.d. se obvezao da će radove završiti do kraja lipnja uz povoljno vremenske uvjete. Nakon završetka radova vađenja sedimenta iz jezera, Hrvatske vode su se odvezale urediti obalu uz samo jezero. U međuvremenu će se obaviti sanacija erozija i klizišta.

Za sanaciju erozija Hrvatske vode osigurale su dodatna sredstva.

– Vrijednost investicija uređenja ovih pokosa koji su nastali erozijom je 500 tisuća eura i taj iznos se ne odnosi na onaj iznos koji je ugovoren za čišćenje jezera. Sanaciju Hrvatske vode financiraju kroz svoje preventivne, redovne i izvanredne mjere održavanja od poplava – objasnio nam je Rezo.

Što se tiče kompletnih radova i puštanja vode u jezero, s obzirom na sušni period u srpnju i kolovozu, za očekivati je da će se jezero do kraja popuniti u jesenskim i zimskim mjesecima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje