Povežite se s nama

Život i društvo

Fran, mali ratnik bolesnog srca koji je podigao Varaždin na noge živi život punim plućima

Objavljeno:

- dana

U varaždinskom HNK danas u 18 sati počinje humanitarni koncert na kojemu se prikupljaju sredstva za kupnju AVD uređaja za VI. osnovnu školu.

Karte za ovaj humanitarni događaj koji organizira VI. OŠ Varaždin i Udruga „Veliko srce malom srcu“ već su odavno rasprodane, a nastupit će brojni izvođači: poznata violončelistica Ana Rucner, glazbeni sastavi „jamIT“ i „Mejaši“, Jan Kerekeš, Dječji zbor „Varaždinski slavuji“ pod vodstvom maestre Ružice Kapitan i učenice VI. OŠ Lucija Čehok, Lana Lešnjak, Luna Obadić, Klara Blažunaj, Lana Bošnjak i Magdalena Canjuga.

Današnju večer obilježiti će i nastup ravnatelja VI. OŠ Varaždin Marija Stančića s učenikom petog razreda Franom Zagrajskim, malim herojem zbog kojeg se ovaj humanitarni koncert i održava.

– Napisao sam pjesmu o srcu i svakodnevnom životu koju ću na koncertu recitirati – istaknuo je ovaj „mali ratnik“, kojemu je samo mjesec dana nakon rođenja, na prvom sistematskom pregledu, dijagnosticirana srčana greška.

Uslijedile su redovne kontrole, a nakon samo pet mjeseci starosti i prva od dosadašnjih osam otvorenih operacija srca, koja je obavljena u zagrebačkom Kliničkom bolničkom centru Rebro.

Dva mjeseca kasnije prvi je put otputovao u austrijski grad Graz, također zbog otvorene operacije srca. Ostali zahvati obavljeni su između Franove treće i šeste godine života u bolnicama u Zagrebu i Linzu.

– Operacija na srcu traje i do deset sati jer se otvara cijeli prsni koš i zatvara krvotok. Oporavak traje najmanje mjesec ili dva, te se uvijek mogu pojaviti neke sitne komplikacije koje se kasnije korigiraju lijekovima. Fran je tri puta na dan uzimao pet tableta, ali na sreću, zadnjih godinu dana pije samo jednu vrstu lijeka – rekla je Franova majka Ivana Zagrajski, voditeljica varaždinske podružnice Udruge „Veliko srce malom srcu“.

Iako je čak tri puta ponovno učio hodati, danas se skoro bez poteškoća igra loptom i vozi bicikl. Odličan je učenik VI. OŠ te su njegova životna priča, ali i činjenica da je već nekoliko puta u školi ostao bez svijesti, potaknuli učiteljice škole Branku Kiđemet, Marinu Ivanović i Ivanu Canjugu na organiziranje akcije prikupljanja sredstva za kupnju AVD uređaja, koji će pomoći pri oživljavanju ako dođe do srčanog zastoja.

– Nema tog pitanja na koje on ne zna odgovoriti. Uvijek je spreman i bez lažne skromnosti, zaista je sjajna osoba – rekla je učiteljica Kiđemet s kojom se slaže i Franova sadašnja razrednica i učiteljica hrvatskoga jezika Marina Ivanović.

– Čim sam saznala da će Fran ići u moj razred, razgovarala sam s njegovom majkom koja mi je objasnila s kojim se teškoćama Fran nosi. Brzo sam uočila njegovu samostalnost i zaista je jedna dobra i vrijedna osoba – dodala je učiteljica Ivanović.

“Sada je vrijeme da sami sebi pomognu!”

VI. osnovna škola jedina je gradska škola koja će ovom akcijom u svojim prostorijama imati AVD uređaj, koji će im zasigurno dobro doći s obzirom na to da će se sljedeće školske godine u školu upisati djevojčica rođena sa srčanim problemima. Vrlo su senzibilni kada se radi o pomaganju drugima, što dokazuje i to da na godinu organiziraju desetak humanitarnih akcija, te im nije teško odvojiti slobodno vrijeme.

– Oni uvijek pomažu drugima, a sad je vrijeme da pomognu sami sebi – zaključila je Franova majka, u čijoj se priči pronalaze mnogi hrabri roditelji djece sa srčanim bolestima.

– Iskreno se nadam da ovo nije naša zadnja akcija. Dokazali smo da se može, uz maksimalan trud učiteljica i mame, učiniti jedno dobro djelo – zadovoljan je Stančić koji ističe da učitelji škole svake dvije godine prolaze edukaciju u suradnji s Gradskim centrom Crvenog križa.

Ove su školske godine poseban naglasak stavili na edukaciju o srčanim problemima.

– Između učitelja odlučeno je da će njih deset proći dodatnu obuku za upravljanje AVD uređajem i pružanju pomoći koja je potrebna pri reanimaciji – dodao je Stančić.

Fran je jedan od 500 djece u Hrvatskoj koja se godišnje rađaju s prirođenim srčanim bolestima. Međutim, brojka je puno viša kada se ubroje i oni koji su tu bolest stekli u pubertetu, tako da je u Hrvatskoj danas oko 14 tisuća djece sa takvim bolestima.

– Nama nitko ne može prognozirati što će se dalje događati. Živimo od operacije do operacije. No, valja naglasiti da se srčane greške korigiraju nizom operacija, ali se nikad ne može reći da je dijete do kraja izliječeno – naglašava Franova majka Ivana.

Cijena jednog AVD uređaja kreće se od 15 do 20 tisuća kuna, a majka ističe kako bi voljela da se on nalazi u svim sportskim dvoranama, školama i vrtićima.

– Svako malo čitamo u vijestima kako netko od sportaša ostane bez svijesti, što je rezultat zastoja srca. Tek tada slijede pitanja zašto nije kupljen takav uređaj, što je prekasno – rekla je voditeljica podružnice jedne od najstarijih Udruga u Hrvatskoj.

Već godinama radi na tome da se osvijesti javnost o postojanju djece rođene sa srčanim greškama i njihovo uključivanje u normalan život i svakodnevicu.

Udruga organizira razne psihološke radionice i edukacije, a skupljaju i sredstva za nabavku medicinske opreme koja je potrebna županijskim bolnicama, kao i referentnom centru KBC Rebro, gdje se odvijaju pregledi, operacije i poslijeoperativna njega.

Život i društvo

Varaždinska policija: Oprez pri paljenju vuzmenki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Kako se Veliki tjedan tradicionalno u varaždinskom kraju obilježava starim uskrsnim običajima među koje spada priprema, izrada i spaljivanje vuzmenki na Veliku subotu, odnosno na sam Uskrs, policija skreće pozornost građanima da pritom vode računa o sigurnosti ljudi i imovine.

Najbolje i najsigurnije spaljivanje je spaljivanje na organiziran način uz obavezno vatrogasno dežurstvo vatrogasne postrojbe naselja u kojem se ista organizira. Loženje uskrsne vatre nije dozvoljeno ako je neorganizirano i ukoliko je vrijeme vjetrovito.

Lokaciju vuzmenke potrebno je odabrati na sigurnoj udaljenosti od gospodarskih i drugih objekata, stogova slame i sijena te drugih predmeta i nasada koje bi utjecaj topline mogao oštetiti.

Kod samog paljenja, a zbog povećanih opasnosti za ljudsku sigurnost, dozvoljeno je spaljivanje samo poljoprivrednog, šumskog ili biljnog otpada bez dodataka zapaljivih tekućina ili drugih tvari radi boljeg gorenja. Spaljivanje otpada nebiljnog porijekla nije dozvoljeno, ističu iz PU varaždinske.

Posebnu pažnju treba posvetiti djeci koja moraju biti pod nadzorom roditelja.

Mole se svi građani koji će paliti vuzmenke da prilikom paljenja ne ugroze svoju i sigurnost drugih građana te sigurnost svoje i tuđe imovine.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Župan: Dvorac Bela I je u prilično derutnom stanju, a cilj je da cijela dolina vitezova dobije na važnosti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj palači u Varaždinu potpisani je 26. ožujka ugovor o kupoprodaji dvorca Bela I između Varaždinske županije i Danice Stipan Tomić te Vladimira Tomića, dosadašnjih vlasnika dvorca.

Ugovor je s dosadašnjim vlasnicima dvorca potpisao župan Anđelko Stričak, a potpisivanju su nazočili i zamjenica župana Silvija Zagorec, gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač te Renata Skoko, pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana.

Nakon potpisivanja ugovora, župan je zajedno s županijskim vijećnicima, pročelnicima te predstavnicima mnogobrojnih udruga obišao dvorac Bela I i pripadajuće imanje.

Župan Stričak je istaknuo kako je za kupnju dvorca Bela I dobivena jednoglasna podrška vijećnika na prošloj sjednici Županijske skupštine.
– Dvorac je u prilično derutnom stanju, zahtjeva hitnu intervenciju i naravno da ga kao Županija želimo sačuvati i očuvati za buduće naraštaje. Ali osim tog očuvanja, bitno je naglasiti da nam je cilj da cijela ova dolina vitezova dobije na važnosti, da bude prepoznatljiva, da posjetitelji dođu i obiđu ovaj kraj. Znači cijelo ovo područje od novomarofskog Presečna, Krušljevca, Beletinca, Podevčeva, Bele Završja, Filipića, Seljanca, Margečana, nema jednu jedinu društvenu infrastrukturu. Vjerujemo da će ovo biti korak prema tome, da se cijeloj toj dolini da na važnosti odnosno prepoznatljivosti. Varaždinska županija trenutačno obnavlja dvorac Opeku, projektiramo energetsku obnovu dvorca Šaulovec, projektiramo obnovu jedine jahaone iz vremena Austrougarske u Varaždinu, projektiramo dogradnju palače Erdődy gdje se nalazi Glazbena škola u Varaždinu. Tim lokalitetima želimo kroz kojih četiri godine dati jednu novu vizuru, a samim time važnost Varaždinskoj županiji. Uz zaštitu tih možemo reći kulturnih lokaliteta, projektiramo istovremeno i izgradnju ostalih prezentacijskih centara za one lokalitete koji su nam važni, od Gaveznice, špilje Vindije, te muzeja Tri rijeke – rekao je župan Stričak.

Gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač je naglasio kako se po zakonu, uvijek kad se ovakvi objekti prodaju, ako su u privatnom vlasništvu, moraju ponuditi lokalnoj ili regionalnoj samoupravi.
– S obzirom da je ipak regionalna samouprava jača i financijski, ali ima i veći značaj, u razgovoru sa županom Stričakom, zaključili smo da ćemo se mi odreći prava prvokupa u korist Varaždinske županije. Ovaj dvorac treba značajna ulaganja. Trebaju se uložiti značajna financijska sredstva da bi se uopće obnovio ovaj prostor i da bi mu se u budućnosti dao jedan sadržaj. Čestitam županu na hrabrosti i odlučnosti da županija kupi ovaj objekt. To je dugoročan projekat. Očekujemo i sredstva europskih sredstava, ali i Ministarstva kulture. Čitav ovaj krajolik ima posebnu vrijednost. Ne samo ovaj dvorac Bela I nego i dvorac Bela II te Pusta Bela, najstariji dvorac. Ovdje imamo izvor, Belski dol, tu se u blizini nalazi Čevo, nalazi se Ham Pokojec, ovdje se naziru su obronci Ivanščice i čitavi ovaj kraj je od posebnog značaja te je pogodan za razvoj kulturnog turizma. Siguran sam da će obnova dvorca dati novi zamah razvoju ovog kraja te se nadam da će ovdje i mnogi privatni najmodavci prepoznati potencijal i kreirati, stvarati, otvarati kučice s pričom koje će se moći iznajmljivati. Vjerujem da je ovo početak jedne dugoročne i lijepe priče koja ima itekako svoj smisao – naglasio je Jenkač.

Danice Stipan Tomić, dosadašnja vlasnica, rekla je kako su joj emocije podijeljene.
– S jedne strane rastajem se od nečeg toliko prekrasnog i nešto što sam voljela. A s druge strane sam sretna jer je dobio vlasnika koji će znati voditi brigu o tome i dalje ulagati. To je za ovaj kraj izuzetno bitno, da ti dvorci dobiju svoj turistički značaj, odnosno svoj nacionalni značaj. Čestitam županu koji je prepoznao vrijednost ove kulturne baštine – rekla je Stipan Tomić.

Nazočnima su se obratili i predsjednik Gradskog vijeća Grada Ivanca Zdenko Đuras pohvalivši investiranje Varaždinske županije u sanaciju ovakvih dvoraca te Zdravko Maltar, bivši gradonačelnik Grada Novog Marofa koji je prisutne upozna s poviješću samog dvorca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje