Povežite se s nama

Kultura

Freskama stari sjaj

Objavljeno:

- dana

NOVO RUHO

Za obnovu freski u crkvici Uznesenja Marijina u Križanču u pograničnom dijelu općine Cestica, koju su 1872. godine sagradili supružnici Ana i Tomo Mikl, Ministarstvo kulture odobrilo je 50.000 kuna, dok će se ostatak podmiriti iz općinskog proračuna, najavio je to načelnik općine Cestica Mirko Korotaj, koji je i obišao restauratorske radove na obnovi freski.

Freske u kapelici izradili su otac i sin Jakov i Antun Brollo iz Furlanije još 1896. godine, no zbog prokišnjavanja krova freske su tijekom godina oštećene. Restauratorske radove na obnovi zidnog oslika izvode slikarice Iva Prpić i Dubravka Uvodić iz Zagreba, a spomenuti radovi na obnovi oslika trebali bi biti gotovi do početka idućeg tjedna, 10. studenoga.

Na podnožju svoda ispod spomenutih freski naziru se novi ukrasni elementi za koje restauratorice iz Zagreba predlažu skidanje nanesene boje i njihovu obnovu, a u izvornom obliku obnovit će se i potpis talijanskih slikara koji su do ukrašavanje kapele Uznesenja Marijina u Križanču oslikali 68 crkava, kapela i ostalih zgrada u južnoj Austriji, Sloveniji i Varaždinskoj i Međimurskoj županiji

Freske su bile oštećene od vlage, a otpao je i dio žbuke na kojoj je bila najveća freska na sredini svoda.

Inače, o crkvi se godinama nakon izgradnje brinula obitelj Mikl. Po završetku Drugog svjetskog rata posjed obitelj Mikl je nacionaliziran, pa je tako obližna klijet korištena za potrebe škole, a kapela je služila za vjerske potrebe te se i danas u njoj služe mise nedjeljom i za Marijine blagdane. Kako je Župa sv. Barbare bila jedna od najsiromašnijih, prvenstvena briga posvećena je održavanju župne crkve, dok je kapelicu nagrizao “zub vremena”.
S godinama je krov počeo prokišnjavati, pa su freske spomenutih talijanskih autora bile znatno oštećene od vlage, pa je tako otpao i dio žbuke na kojoj je bila najveća freska, na sredini svoda.

Kasnije se uz pomoć Općine Cestica saniralo krovište, a svježom bojom okrečena je i unutrašnjost crkvice te obnovljena fasada.  U želji da se spomenute freske obnove i restauriraju, Općina Cestica je u suradnji s Konzervatorskim odjelom iz Varaždina na natječaj Ministarstva kulture 2013. godine prijavila obnovu zidnog oslika, na temelju kojih je i dobiveno 50.000 kuna za obnovu.

Izvor:
Foto:

Kultura

Varaždinski klub kolekcionara ove godine obilježava tri velika jubileja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski klub kolekcionara ostavljajući i sakupljajući neizbrisiv trag bivšeg, sadašnjeg trenutka, vremena i prošlosti ove godine slavi tri velika jubileja, što je rijetkost za jednu udrugu.

Riječ je o 90 godina organizirane filatelije (21.4.1934. osnovano FD Varaždin), potom 45 godina ljubitelja starina (28.6.1979. – osnovano društvo) i 40 godina numizmatike (10.2.1984. osnovano društvo).

Filatelija u našem kraju u suradnji s gradovima, općinama, vjerskim, društvenim zajednicama, pojedincima organizirano 100 godina bilježi i obilježava baštinu, povijest, kulturu našeg kraja. Sve datira iz davne 1920. godine, 58. broja časopisa „Slobodni gradjanin“ gdje se 23. listopada pojavio poziv za osnivanje podružnice hrvatskog filatelističkog društva u Varaždinu u sklopu zagrebačkog filatelističkog društva ili samostalno. Inicijator ideje bio je Major Mrzljak, a ista je rezultirala okupljanjem zaljubljenika u filateliju svaku srijedu u svratištu, gradskoj kavani “Novak“.

Neobaveznim sastajanjem nekoliko sakupljača i entuzijasta, članovima poznatih europskih društava kao što su „Concordia“ iz Berlina, društva iz Beča i gradova diljem Europe gdje su studirali naši sugrađani, „ filatelističko prijateljstvo“ preraslo je u ideju o udruživanju.

– Želja je pretvorena u stvarnost. Najpoznatiji članovi filatelističkog društva koji su i sastavili „Pravila Varaždinskog filatelističkog društva u Varaždinu“ u to vrijeme bili su Josip Kauf, upravitelj Hrvatske štedionice; Drago Čoklica, namještenik „Tivar“; Dragutin Cesarec, sudac; Mr. Dušan Grims, ljekarnik; Stjepan Barbot, privatnik, te Milan Blass. „Pravila društva“ 1934.godine odobrena su od Kraljevske banske Uprave Savke banovine. Ozakonjenjem „Pravila“ 21.travnja 1934. godine društvo je postalo „legalno“, čime je taj datum zabilježen kao dan osnutka Varaždinskog filatelističkog društva – FDV. O tome se brzo saznalo u gradu i počeli su se javljati do tada „nepoznati filatelisti“ čime je društvo zabilježilo velik rast. 1937. godine održana je prva, a 1940. i druga velika filatelistička izložba u prepunoj dvorani gradskog kazališta Varaždin. Filatelija je time zaživjela, a niz istaknutih pojedinaca u prvih je sto godina ostavilo svoj velik filatelistički trag – ističu slavljenici.

Tijekom godina rada puno je zabilježenih događaja vezanih uz nove naraštaje filatelista, od kojih se može izdvojiti osnivanje Male škole filatelije u Trakošćanu, na kojoj je već sudjelovalo preko 2500 mladih. Također je tu i promicanje filatelije zanimljivim radionicama u srednjoj školi te udruzi “Filos“, ali i radionicama koje djeluju u Osnovnim školama u Klenovniku, Varaždinskim Toplicama, Zalužju te Varaždinu.

– Zahvaljujući odličnoj suradnji s poštom Centar Varaždin, i njezinim upraviteljem mag. Ciglarom, rješenjem prostora u sklopu hotela „Turist“, započinje odlična suradnja „Filatelističkog društva Varaždin-FDV“, društva “Ljubitelja starina“ i članova društva „Numizmatičara“. U početku nedjeljom sastanci udruga održavali su se u razmaku od pola sata ali pošto se to pokazalo kao neprikladno jer su pojedini članovi bili u dvije ili tri udruge, područja sakupljanja odlučilo se da se isti spoje u jedno društvo. Predstavnici Filatelističkog društva Varaždin, „Ljubitelja starina“ i „Numizmatičara“ spajaju se 9.5.1993. godine u Varaždinski klub kolekcionara -VKK, i sve udruge postaju Sekcije – objasnili su iz VKK.

I Dodali:

„Da se rad filatelije, ljubitelja starina, Numizmatike, kolekcionarstva nastavi uz spoznaju da s prošlošću u korak sa sadašnjošću idemo u budućnost  nastavljamo naš rad nedjeljom ujutro od 8:00 – 9:30 sati u Hotelu „Turist“, gdje na druženje s veseljem pozivamo i sve kojima je filatelija, Numizmatika, Starine, kolekcionarstvo  ne samo hobby, već i dio svakodnevnog života i na taj način neka „živi“ s nama još dugi niz godina.“

Nastavite čitati

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje