Povežite se s nama

U fokusu

Frizeri i veterinarski tehničari u Varaždinskoj županiji rade kao obućari, uvoz kvalificirane radne snage neizbježan?

Objavljeno:

- dana

Srednja strukovna škola Varaždin u novoj školskoj godini više neće imati program modelar obuće i kožne galanterije zato što se zadnje dvije godine za taj program nije prijavio nitko!

– Sada ćemo u četvrtom razredu za program modelar obuće i kožne galanterije imati 11 učenika, i to je sve. Već dvije godine za taj se program nije prijavio nitko i nećemo ga imati u novoj školskoj godini. Upisat ćemo samo razred modnih tehničara i razred galanterista/krojača – rekao je Dražen Košćak, ravnatelj Srednje strukovne škole Varaždin na okruglom stolu “Potreba za obrazovanjem u sektoru tekstil/koža/odjeća/obuća” koji je u srijedu održan u palači Herzer u Varaždinu. Događanje je okupilo predstavnike obućarske, kožarske i tekstilne industrije, Zavoda za zapošljavanje, strukovnih škola i visokoobrazovnih institucija, obrtnike, predstavnike Grada Varaždina i Varaždinske županije, a na okruglom stolu je bila i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.

Meksikanci i Ukrajinci

Dok u Varaždinu učenici nisu zainteresirani za program modelar obuće i kožne galanterije, u Gospodarskoj školi Čakovec nisu dobili dozvolu za provođenje tog programa.

– Mi ove godine nismo mogli dobiti četverogodišnji program modelar obuće i modni tehničar ako se ne odreknemo trogodišnjih zanimanja. Naime, program zahtijeva i novo zapošljavanje, pa tako i opterećenje državnog proračuna. Mislim da ne bismo trebali gledati hoćemo li opteretiti proračun zbog više zaposlenih u obrazovanju i činjenice da učenici u četverogodišnjem obrazovanju trebaju našim gospodarstvenicima. Odluke Ministarstva znanosti i obrazovanja treba promijeniti u smislu dozvoljavanja četverogodišnjeg programa, ali ne nauštrb ukidanja trogodišnjeg programa ili nekog drugog srodnog programa – upozorio je Renato Vinko, ravnatelj Gospodarske škole Čakovec.

Sudionici okruglog stola u Varaždinu na temu budućnosti tekstilnog i obućarskog sektora

Posljedica ovakve upisne politike i slabog interesa učenika za programe u području tekstila i obuće, je nedostatak kvalificirane radne snage. Gotovo u svim proizvođačkim sektorima evidentan je nedostatak stručno osposobljenih radnika i rukovodioca inženjera. S tim problemom obućari i tekstilci sa sjevera Hrvatske, gdje je ta industrija i najjača, muku muče već godinama i nisu sigurni da će im novi, kvalificirani radnici doći iz sustava obrazovanja.

– Ako pogledate strukturu naše radne snage, nema toga što nemamo, od frizera do veterinarskih tehničara. Tržište je sve zahtjevnije i traže se nova znanja i vještine. Mi bismo odmah mogli zaposliti 20 radnika u proizvodnji, no trebamo i inženjere, dizajnere. Kako ćemo do njih ako nema te vertikale u obrazovanju, ako nema četverogodišnjeg programa i interesa za ta zanimanja? – pita se Nada Zver, direktorica Ivančice.

Direktor tvrtke Jelen Professional iz Čakovca Zdravko Đunđek ustvrdio je da nedostaje više prakse u školama, ali i na fakultetima.

– Jako su velike razlike kad sam ja išao u školu i studirao u odnosu na danas. Primjerice, ja sam imao tri dana prakse, a dvije praktikantice, koje su u našoj tvrtki na praksi, samo jedan dan u tjednu – rekao je Đunđek.

Ne žele učenike na praksi?

Samo u kožarskoj industriji na području Varaždinske i Međimurske županije zaposleno je 10.000 ljudi.

Mario Lešina, predstavnik Vijeća udruženja kožara i obućara HGK 

– Uz prosječnu stopu umirovljenja u Hrvatskoj od 3 %, nama godišnje samo za održavanje ovih kapaciteta treba 300 ljudi. Samo za održavanje postojećeg stanja. A gdje je razvoj? Boxmark slobodna radna mjesta već popunjava radnicima iz Meksika i Ukrajine. Ne isključujem da ću i ja to morati učiniti u budućnosti – istaknuo je Mario Lešina, predstavnik Vijeća udruženja kožara i obućara HGK i direktor privatne tvrtke za obuću Midal.

Dožupan Tomislav Paljak, dekan FOI-ja prof. dr. sc. Vrček i ministrica prof. dr. sc. Divjak

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak tvrdi da su u novome Nacionalnom kurikulumu za strukovno obrazovanje stvari postavljene puno drugačije.

– Naglasak je na učenju temeljenom na radu kako bi učenik u školi ili kod poslodavca dobio dobre temelje za svoj budući posao. No, kod dualnog obrazovanja imamo dvostruka mjerila: s jedne strane čujemo kritike poslodavaca da škole ne isporučuju stručne radnike, a s druge strane imamo situaciju kad gospodarstvenici ne žele uzeti učenike na naukovanje. Mi smo od HGK tražili da se poslodavci izjasne jesu li spremni uzeti učenike na naukovanje i rezultati su bili porazni, ja nisam mogla vjerovati. Ako govorimo da nam dualno obrazovanje može pomoći, onda ne bih rekla da škole u Čakovcu i Varaždinu ne mogu isporučiti kompetencije, jer su to jako dobre škole. Mi nemamo interesa učenika za upis u ta zanimanja. Nije više dovoljna samo promocija. Ona mora sadržavati i elemente atraktivnosti posla nakon završetka škole. Danas se situacija znatno promijenila u odnosu na prije nekoliko godina i mladim ljudima nije više važno hoće li imati posao, nego hoće li s tim poslom biti zadovoljni. Poslodavci moraju znati da ne postoji neiscrpan bazen radne snage – istaknula je ministrica Divjak.

Dodala je da se i upisne kvote moraju definirati na području županija u suradnji s poslodavcima, što je određena novost koja je omogućena izmjenama Zakona o odgoju i obrazovanju, koje su upućene u proceduru.

– Osnivač je taj koji mora prepoznati gdje je perspektiva razvoja. Je li perspektiva razvoja Varaždinske županije poljoprivreda, turizam, tekstilna i kožarska industrija? Je li ona uopće u prioritetima? Ako jest, onda to mora biti provedeno. U Međimurskoj županiji to se već sada može prepoznati, prioritete prati upisna politika, od srednjeg obrazovanja do fakulteta. U Varaždinu to još nije dovoljno prepoznato. Pokazala se potreba za studijem obućarske tehnologije i dizajna obuće. Hajdemo onda vratiti taj studij – rekla je ministrica Divjak i za to najavila podršku Ministarstva.

OKVIR 1:

Uz loš imidž tekstilnog i obućarskog sektora, problem su i niske plaće

Zver: Smanjite nam doprinose, mi ćemo povećati plaće

Prof. dr. sc. Sandra Bischof, dekanica Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu je istaknula da u EU postoji potreba za milijun radnih mjesta u sektoru tekstila i obuće, što bi trebao biti poticajan razlog da obrazovanje, gospodarstvo, državna i lokalna vlast utvrde smjernice djelovanja.

Prof. dr. sc. Sandra Bischof, dekanica Tekstilno-tehnološkog fakulteta

– Ključni problemi su loš imidž cijelog sektora i niske plaće – istaknula je prof. dr. sc. Bischof. Ministrica Divjak je rekla da ima informacije kako ni uvjeti rada u obućarskoj i tekstilnoj industriji nisu baš bajni.

– Plaća petog i šestog stupnja u našem sektoru, znači složenijim poslovima za koje su potrebna veća znanja i vještine, je oko 4500 do 5000 kuna. Problem je što nama dođu ljudi koji ne znaju raditi i moraju početi od najjednostavnijih poslova, gdje je plaća minimalna – rekao je Lešina.

Direktorica Ivančice Nada Zver je rekla da su nedavno u Čakovcu s Ministarstvom rada imali sastanakna temu niskih plaća.

– U situaciji kada ostajemo bez radnika tražimo od države da napravi rasterećenje doprinosa. Konkretno, zahtijevamo da se “skinu” doprinosi na bruto plaću, a riječ je o 17,2 %, i da taj teret preuzme država, kao što ga je preuzela u mnogim slučajevima za mnogo veća sredstva nego što se radi za sektor tekstila i obuće, a to je godišnje oko 100 milijuna kuna. Mi gospodarstvenici garantiramo, spremni smo to i potpisati, da će sve što nas se rastereti ići u korist neto plaća zaposlenih – poručila je Zver.

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje