Povežite se s nama

Međimurje

“Glazbene radionice su nam prilika da upoznamo nove instrumente, ali i svladamo prve baletne korake”

Objavljeno:

- dana

Već tradicionalno tijekom zimskih praznika čakovečkim osnovnoškolcima na raspolaganju je bilo mnoštvo aktivnosti.

Informatičke radionice, plivački kamp, radionice iz tehničke i tradicijske kulture… to je tek dio onoga između čega su mogli birati učenici od 1. do 8. razreda.

Nove vještine

Grad Čakovec je ponovo u suradnji s udrugama i institucijama osmislio program u sklopu Zimskih radionica i sportskih kampova, koji su se proteklih godina pokazali punim pogotkom, a slični koncept za aktivno provođenje slobodnog vremena preuzeli su i drugi gradovi u Hrvatskoj.

Led je probila Umjetnička škola „Miroslav Magdalenić“, koja je održala glazbene radionice blokflaute, flaute, tambure i harmonike. Tridesetak osnovnoškolaca došlo je naučiti ponešto o ovim zanimljivim instrumentima. Bila je to prilika da se okušaju i u sviranju, a možda neke od njih upravo ovo iskustvo potakne da se upišu u redovni program Umjetničke škole.
Među mladim sviračima našao se i 11-godišnji Petar Borko koji se prilično dobro snašao s tamburom u ruci.

– U III. osnovnoj školi pohađam tamburašku grupu. Tamburu sviram oko godinu dana i jako mi se sviđa. Inače sviram brač, ali volim isprobati i druge vrste tambura. Iako su sve jako slične, potrebno je naučiti i pokoju novu vještinu – otkrio nam je Petar.

I dok je Petar već suvereno vladao tehnikom sviranja, sedmogodišnji Sven prvi se puta susreo s ovim instrumentom.

– Zanimljivo je. Malo mi je teško držati u ruci velike tambure, ali se s malom bisernicom dobro snalazim. Volio bih i nakon ovih radionica nastaviti svirati tamburu da bih se još više izvježbao – rekao je Sven.

Među sviračima su svoje mjesto zauzele i tri djevojčice Vita (6), Angela (8) i Stella (10).
– Sviram flautu, ali sam htjela isprobati neki drugi instrument. Sviđa mi se, ali mislim da ću ipak i dalje ostati vjerna flauti – povjerila nam se Angela.

Klasični balet

Njezina desetogodišnja prijateljica Stella pak svira klavir.

– Volim glazbu u sve što je vezano uz nju. Zbog toga sam se odlučila isprobati sve glazbene radionice na kojima sam upoznala zanimljive instrumente, ali i balet jer volim jako plesati.
Iako još ne ide u školu, svoje mjesto među polaznicima glazbene radionice zauzela je i šestogodišnja Vita.

– Najviše se veselim baletu jer volim plesati i vježbati. Sviranje tamburice mi se čini teško jer su mi svi instrumenti preveliki – rekla je Vita taman kad joj je voditelj radionice Boris Novak pokazivao kako držati i svirati bisernicu.

– Radionice su se prijašnjih godina pokazale punim pogotkom. Osim što osnovnoškolcima nudimo zanimljive sadržaje tijekom zimskih praznika, mnoge od njih zainteresiramo u tolikoj mjeri da dolaze u Umjetničku školu i nakon radionica – otkrio je Boris Novak.

Najveći broj mališana očekivano je bio na radionici klasičnog baleta. Bila je to prilika da mnogi od njih po prvi puta obuju baletne šlapice i okušaju se u izvođenju baletnih elemenata.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje