Povežite se s nama

Međimurje

Godišnje od opeklina u Hrvatskoj strada oko 3000 djece

FOTO: IVAN AGNEZOVIĆ

Objavljeno:

- dana

Povodom Međunarodnog dana svjesnosti o opeklinama u djece, 7. prosinca, u biblioteci ravnateljstva Županijske bolnice Čakovec održana je konferencija za medije. Na konferenciji su sudjelovali voditelj Objedinjenog hitnog bolničkog prijema Klinike za dječje bolesti Zagreb i voditelj projekta Međunarodnog dana svjesnosti o opeklinama u djece, primarijus Zoran Barčot, glasnogovornik PU međimurske Radovan Gačal, dr. med., spec. dječje kirurgije Sven Pal te ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović s djelatnicima.

Konferencija je održana s ciljem skretanja pozornosti javnosti na sigurnost djece kada su u pitanju opekline koje su još uvijek značajan javno-zdravstveni problem i nalaze se među najčešćim uzrocima ozljeda kod djece. Osim toga, povodom obilježavanja ovoga dana održana su predavanja na navedenu temu u Osnovnoj školi Macinec i Srednjoj školi Čakovec.

– Na godišnjoj razini otprilike 3000 djece u Hrvatskoj strada od posljedica raznih vrsta opeklina. To su samo oni koji zatraže liječničku pomoć, koji su registrirani. Deseci tisuća drugih ne budu registrirani jer se radi o lakšim opeklinama. Od toga se oko 250 djece godišnje hospitalizira, najveći dio djece s težim opeklinama u Referentom centru za traumatizam Ministarstva zdravstva RH pri Klinici za dječje bolesti Zagreb. Pritom smo ponosni na činjenicu da smo u liječenju uz primjenu novih kirurških tehnika koje dopunjuju doktrinarni način liječenja, dostupnost novih materijala i opreme za liječenje te vrhunsku intenzivnu skrb među najuspješnijima u Europi – rekao je voditelj OHBP-a Klinike za dječje bolesti Zagreb, prim. Zoran Barčot.

Pirotehnika

U ovo doba godine do opeklina velikim dijelom dolazi zbog upotrebe pirotehnike, pri čemu se naglasak stavlja na prevenciju. Primarijus Barčot izrazio je zadovoljstvo zbog zabrane petardi i, posljedično, uspješne prevencije velikog broja ozljeda od pirotehnike.

– To je najveći napredak u preventivi ozljeđivanja djece od pirotehničkih sredstava. Naravno da se pirotehnika ne može zaustaviti i znamo da će ozljeda biti, ali broj ozljeda od pirotehnike se značajno smanjio zahvaljujući preventivnim aktivnostima. Najčešće ozljede koje nastaju su ozljede prstiju i šake, a mogu nastati i ozljede sluha, ušiju i očiju – istaknuo je Barčot i dodao da ozljede kod djece najčešće nastaju prilikom upotrebe neadekvatnih, necertificiranih i neprovjerenih pirotehničkih sredstava koja se ne aktiviraju u očekivanom roku pa ih djeca diraju te dođe do tragične eksplozije.

Prevencija

S ciljem prevencije ozljeđivanja pirotehničkim sredstvima, već 15-ak godina policija u ovo predblagdansko i blagdansko vrijeme provodi akciju „Mir i dobro“ koja ove godine počinje 12. prosinca i traje do 8. siječnja 2023. godine.

– Pirotehnička sredstva devedesetih godina bila su izuzetno opasna, ali u to vrijeme se dosta koristilo i nezakonito oružje koje se posjedovalo, što je bila posljedica Domovinskog rata. Tada je pokrenuta i akcija „Manje oružja, manje tragedija“. Prošle godine tijekom akcije „Mir i dobro“ stradalo je devet osoba, od kojih su tri osobe bile teže, a šest lakše ozlijeđenih. Od tih devet osoba, njih sedam je bilo maloljetnika. Te brojke su devedesetih godina bile značajno veće, bilo je više težih ozljeda, a i smrtnih ishoda – naveo je glasnogovornik PU međimurske Radovan Gačal.

Istaknuo je pritom da je danas problem ilegalna trgovina putem interneta te apelira na roditelje da obrate pažnju jer djeca mogu doći u posjed izuzetno opasne pirotehnike.

– U 2018. godini imali smo ozljeđivanje djeteta mlađeg od 14 godina petardom koju je ono iz radoznalosti uzelo s ulice, a onda je eksplodirala. Imali smo amputaciju jednog prsta i teške opekline. Posebno je opasno ako roditelji sami stimuliraju djecu da koriste pirotehniku. Pirotehnička sredstva nisu igračke – zaključio je Gačal, uz napomenu da se kazne za roditelje, ako dijete baca pirotehnička sredstva koja su mu zabranjena, dosežu iznos od nekoliko tisuća kuna.

re

Međimurje

U Štrigovi održana deseta promocija „Hrvatske vinske kulture“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Domu kulture u Štrigovi u petak 27. rujna predstavljena je monografija „Hrvatska vinska kultura“ autorice doc. dr. sc. Tanje Baran.

Uvodne su pozdrave u ime organizatora održali štrigovski župnik dr. sc. Kristijan Kuhar, načelnik općine Štrigova Stanislav Rebernik i predsjednik Društva vinogradara i vinara Međimurja „Hortus Croatiae“ Robert Horvat. Knjigu su uz autoricu predstavljali recenzenti professor emeritus Stipe Botica i prof. dr. sc. Đuro Horvat, u glazbenom dijelu programa nastupila je Ženska vokalna skupina „Stridonne“, dok je kroz program vodio Dominik Padarić.

Prof. Botica u svome je govoru istaknuo da za „Hrvatsku vinsku kulturu“ svi govore kako je riječ o monografiji, ali da je to prije enciklopedija jer nema da nešto vinsko u njoj nije opisano ili da je nešto vinsko zakinuto. Osobito je detaljno govorio o bogatim narodnim vinskim usmenoknjiževnim tradicijama koje je autorica utkala u knjigu. Istaknuo je da je u Hrvatskoj zabilježeno oko 1000 poslovica koje su posvećene vinu, a da je vino među 10 najčešćih riječi koje je narod uključivao u svoje izreke. Najčešća je riječ Bog, a zatim majka, naglasio je prof. Botica ističući kako je Tanja Baran cjelovitošću knjige sjajno obradila sve tri riječi po kojoj je nazvala knjigu: i Hrvatsku, i vino, i kulturu.

Prof. Horvat govorio je o važnosti povezivanja vinskog biznisa i vinske kulture. Pojašnjavao je kako je prošlo vrijeme kada se tržištu nudila samo boca s kapljicom, da je tržište sve zahtjevnije i da uz proizvod treba kupcu ispripovijedati svoju priču. „Ova knjiga, u tom smislu, itekako može biti priručnik svakom vinaru, vinogradaru i podrumaru u Hrvatskoj“, zaključio je prof. Horvat.

Autorica je predstavila koncepciju knjige i zahvalila mnogobrojnim pomagačima koji su joj pomagali u prikupljanju građe, posebno likovnih materijala: slika, fotografija, dokumenata, kojih je gotovo 400 objavljeno u monografiji. Posebno se osvrnula na to kako su u hrvatskom narodu gotovo zaboravljene vinsko-pajdaške regule od najvažnijih Križevačkih štatuta, preko Zagrebačke puntarije, Krapinskog vandrčeka, Ivanečke smešancije, Varaždinskog fureša, Turopoljskih štatuta do Koprivničkih regula i Svetojanske lumparije te potaknula na revitalizaciju svih tih regula po kojima se hrvatski narod zabavljao više stoljeća uz čašu vina.     

Promotivna svečanost održana je u sklopu četverodnevnih 6. Dana sv. Jeronima koji u Štrigovi traju do ponedjeljka 30. rujna 2024.

Nastavite čitati

Međimurje

Uskoro velika vježba evakuacije i spašavanja na skeli Fusek

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vježba evakuacije i spašavanja na skeli Fusek – POPLAVA 2024. održat će se 5. listopada na području Grada Mursko Središće.

U subotu, 5. listopada, u 10 sati dolazi do zaustavljanja skele na rijeci Muri na lokaciji „Fusek“ zbog puknuća čeličnog užeta. Skelar o tom događaju obavještava Službu civilne zaštite Čakovec – Centar 112 i zaustavlja skelu bacanjem sidra u rijeku Muru.

Centar 112 obavještava – uzbunjuje operativne snage sustava civilne zaštite i žurne službe.
Na „skeli Fusek“ se u trenutku zaustavljanja na rijeci Muri nalazi se nekoliko osoba. Prilikom puknuća čeličnog užeta dolazi do ozlijede glave jedne osobe.

Na lokaciju „Fusek“ dolaze djelatnici Ministarstva unutarnjih poslova – Policijska postaja Mursko Središće, Vatrogasci DVD-a Mursko Središće koji skelu osiguravaju čeličnim užetom, vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Čakovec, Hrvatska gorska služba spašavanja stanica Čakovec, Zavod za hitnu medicinu – Ispostava Mursko Središće i Gradsko društvo crvenog križa Čakovec.

Pripadnici HGSS-a – Stanica Čakovec uz pomoć vatrogasaca DVD-a Mursko Središće vrše evakuaciju osoba, ronioci Javne vatrogasne postrojbe Čakovec osiguravaju evakuaciju.

Prilikom evakuacije dolazi do pada jedne osobe u vodu te je ronioci JVP Čakovec izvlače i dopremaju do desne obale rijeke Mure i predaju djelatnicima ZZHMMŽ – Ispostava Mursko Središće.
Medicinsku trijažu evakuiranih osobe vrše djelatnici Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije – ispostava Mursko Središće. Lakše ozlijeđene zbrinjavaju pripadnici GDCK Čakovec a teže ozlijeđenu osobu vozilo HMS odvozi na zbrinjavanje u Opću bolnicu Čakovec.
Pripadnici vatrogasne postrojbe dovlače skelu čeličnim užetom /vitlom/ do desne obale Mure – „pristanište“ skele na lokaciji „Fusek“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje