Povežite se s nama

U fokusu

Golemi ceh neodgovorne politike varaždinskog HNS-a i SDP-a mogli bi platiti građani još većim računima za smeće!

Objavljeno:

- dana

Nakon što je varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok prije desetak dana javnosti obznanio da je bivša vlast HNS-a i SDP-a nepoštivajući, između ostalih, ugovore o interventnoj obradi baliranog otpada u Brezju – koji su bili na snazi i koji sada nisu predmet nikakve optužbe – uplela Grad u sudske sporove od gotovo 200 milijuna kuna, turbulentna događanja su na vrhuncu.

Tko je kriv?

Naime, bivša Habuševa vlast ne samo da je izgubila 35 milijuna kuna za sanaciju odlagališta od Fonda za zaštitu okoliša, što je samo kap u moru nastalih šteta, već je, sasvim izvjesno, dovela Grad na rub bankrota. Još gore, akteri na varaždinskoj političkoj sceni smatraju da se usput poigrala zdravljem i novcem građana. Stoga smo ih, između ostaloga, upitali kakvo je, u novonastaloj situaciji, njihovo viđenje rješavanja pitanja otpada nagomilanog u Brezju i kakve će naposljetku biti posljedice višegodišnjeg nerješavanja toga najvećega političkog i ekološkog problema Varaždina.

Tako varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok smatra da bale treba pod hitno ukloniti, ali na taj način da se uklone i svi sudski sporovi, koje je po njemu prouzročila isključivo vlast HNS-SDP, u kojima je „Grad izložen stotini milijuna kuna moguće štete.“


“Habuša i nesposobnu ekipu tužit će odvjetnici, moje je da pronađem put iz ove paradoksalne situacije i napokon zbrinem bale. U ovom trenutku imamo nekoliko zainteresiranih investitora za Brezje, ali nitko neće ni pomisliti na investiciju dok se bale ne uklone.“

– U prvoj godini mandata mi smo napravili pravni, financijski i ekološki okvir, međutim, tada je došla presuda Vrhovnog suda i sve se vratilo na početak. Sada pregovaramo o novim okolnostima, podnijeli smo prijedlog prema Ministarstvu zaštite okoliša i Fondu i čekamo odgovor. Nakon njihova odgovora ići ćemo na Gradsko vijeće s prijedlogom uklanjanja ne samo bala nego i svih sudskih tužbi – ističe Čehok, od kojeg doznajemo da su se na međustranačkim sastancima svi složili da se pronađe cjelovito rješenje, zbrinu bale, ali i mirno raščiste svi sporovi.

Na pitanje Regionalnog tjednika je li upoznat sa stanjem okoliša u Brezju, gradonačelnik odgovara da se u Gradu već desetak godina raspravlja o tome kao o političkom i pravnom pitanju, što smatra pogrešnim.

– Moramo jednostavno uzeti direktive EU-a i shvatiti da je svako postupanje s otpadom koje nije zakonski strogo provedeno, ugrožavanje i onečišćenje okoliša. Za mene je kao laika dovoljno to da je lokacija Brezje već davno unesena u sve karte kao “otpadom onečišćeno područje”. Ne znam što bi još trebalo reći da shvatimo kako je doista riječ o onečišćenoj lokaciji – istaknuo je Čehok.

Zbog prikrivenih ugovora Aquatehnike slijedi privremena obustava Aglomeracije

Potom se osvrnuo i na posljedice nerješavanja spomenutog problema.
– Varaždin danas ima paradoksalnu i u svijetu jedinstvenu pravnu situaciju da istodobno ima dva obveznopravna odnosa za zbrinjavanje bala (Ugovor Varkom – VIS) i koncesiju (zajednica ponuditelja na čelu s CE-ZA-R-om, tvrtkom P. Pripuza), ali istodobno ima 130.000 tona bala! Tako neodgovoran i nesposoban je mogao biti samo Habuš sa svojim HNS-om i SDP-om. Stručnjaci upravo dovršavaju procjene pravnog rizika i mogućih šteta, ali one se već na prvi pogled mjere u stotinama milijuna kuna! – upozorava gradonačelnik Čehok.

Pojasnio je i koga smatra odgovornim za nastale štete:
– HNS i SDP morat će odgovoriti na pitanje zašto su diskriminirali moguće ponuditelje (po odluci suda), zašto su, suprotno odluci Vijeća, tužili za ništetnost i prije same presude raspisali novu koncesiju, zašto su i kako izgubili 35 milijuna kuna od Fonda, zašto je koncesiju raspisao Grad (premda je do lipnja 2012. to trebao učiniti Varkom) i izgubio mogućnost povrata pretporeza. Morat će obrazložiti i zašto su donosili odluku bez osiguranih 90 milijuna kuna te kako su i zašto raspisali protuzakonitu koncesiju i drugo – rezolutan je Ivan Čehok.

Stale investicije

Dodao je da se on time ne misli baviti.
–Habuša i nesposobnu ekipu tužit će odvjetnici, moje je da pronađem put iz ove paradoksalne situacije i napokon zbrinem bale. Da ne govorim kako su Habuš i ekipa milijune kuna potrošili na odvjetnike da bi na kraju imali situaciju da imaju dva važeća obveznopravna odnosa! Mi u ovom trenutku imamo nekoliko zainteresiranih investitora za Brezje, ali nitko neće ni pomisliti na investiciju dok se bale ne uklone. I to je ogromna šteta koju je Habuš učinio s nesposobnim HNS-om i SDP-om – rezolutan je Čehok.

Napomenuo je da to nije jedini predmet u kojem se pokazalo kako „neodgovorna i nesposobna gradska vlast Habuša, HNS-a i SDP-a upravlja Gradom.“
– Upravo ovih dana prijeti nam i privremena obustava projekta Aglomeracije zbog prikrivenih ugovora Aquatehnike, za koje su neki ljudi u Varkomu navodno znali. Nadalje, mi nemamo samo dva važeća ugovora za bale nego i, primjerice, za aerodrom: ugovor između Grada i Winaira iz 2008. i ugovor o zakupu između Grada i Diamonda iz 2015. Pravno neodrživa situacija! Imamo i višemilijunske štete zbog neprovođenja ugovora o POS-u Vilka Novaka. Jednostavno, Habuš, HNS i SDP morat će uskoro građanima objasniti zašto su činili ovakvu štetu. A na nama je da smanjimo moguće štete i izađemo iz svih sudskih sporova – zaključio je gradonačelnik.

Uskoro donosimo i osvrte ostalih političkih aktera u Varaždinu oko problematike baliranog otpada.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje